Pārlekt uz galveno saturu
Skolēniem

Ēnu dienā, kas notika 12. februārī, vairāk nekā 50 skolēni mēroja ceļu no Rīgas, Daugavpils, Ogres, Viļakas un citām Latvijas pilsētām, lai Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) iepazītu dažādas profesijas. Visvairāk skolēnu bija izteikuši vēlmi ēnot ķirurgus, zobārstus un pētniekus dažādās RSU zinātniskajās struktūrvienībās, taču šogad interese bija arī par mārketinga speciālista, medicīnas iekārtu inženiera un citām profesijām.

"Kopā ar skolēniem ieguvām un pētījām DNS, piemēram, noteicām HIV rezistenci nosakošo mutāciju. Jaunieši izmēģināja dažādus laboratorijas instrumentus un iepazina mērierīces," par Ēnu dienas norisi stāsta Molekulārās ģenētikas zinātniskās laboratorijas vadītāja Linda Gailīte. Arī Darba drošības un vides veselības institūta Bioķīmijas laboratorijā un Anatomijas un antropoloģijas institūta jeb anatomikuma Antropoloģijas laboratorijā skolēni ēnoja pētniekus, sekojot viņu ikdienas gaitām.

Vienmēr tradicionāli liela interese RSU Ēnu dienā ir bijusi par ķirurga profesiju. Šogad skolēni slimnīcās ēnoja vairākus ķirurgus, kas ir arī RSU mācībspēki un ievērojami savas nozares speciālisti: asoc. profesoru Haraldu Plaudi, kardiologus prof. Romanu Lāci un asoc. profesorus Kārli Trušinski un Jāni Pavāru, kā arī krūts ķirurgu asoc. prof. Arvīdu Irmeju.

Arī zobārsts ir ēnotāju visvairāk pieprasīto profesiju vidū. Šogad teju 30 jaunieši bija izteikuši vēlmi ēnot zobārstus. Ēnu dienā skolēni varēja ne tikai redzēt zobārsta darba ikdienu, bet arī iepazīt zobārstniecības studiju procesu un izmēģināt 3D zobārstniecības simulācijas iekārtas, urbjot zobus un izveidojot savu pirmo plombu.