Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība

Ik gadu ASV vēstniecība Latvijā piešķir Fulbraita stipendiju zinātniekiem, un šogad divi šīs prestižās stipendijas laureāti pārstāv Rīgas Stradiņa universitāti (RSU). Ķīnas Studiju centra vadītāja, augstskolas docētāja Una Bērziņa-Čerenkova dosies uz Stenforda Universitātes Austrumāzijas studiju centru, lai pētītu Ķīnas transreģionālisma politiku un tās ietekmi uz Baltijas valstīm. Savukārt RSU docents, starptautisko attiecību maģistrantūras un doktorantūras studiju programmas Politikas zinātne vadītājs Māris Andžāns pievienosies starptautisko attiecību pētniekiem Džona Hopkinsa universitātē Vašingtonā, lai pētītu ASV ārpolitiku un aizsardzības politiku attiecībā pret Latviju. Abi zinātnieki ASV uzturēsies piecus mēnešus.

“Latvijai jāsaprot, kā efektīvi un atbildīgi strādāt ar Ķīnu. Turklāt RSU Ķīnas studijām jābūt pasaules līmenī, sadarbojoties ar vadošajiem centriem gan Eiropā, gan citviet pasaulē,” uzsver U. Bērziņa-Čerenkova, kura Stenforda Universitātē strādās pie tēmas par Ķīnas jaunā transreģionālisma ietekmi, analizējot “Joslas un ceļa” iniciatīvas, 16+1 sadarbības platformas un to politiskās sekas Baltijas valstīs (The influence of China's new trans-regionalism – analysis of the Belt and Road Initiative and the 16+1 cooperation platform and policy implications for the Baltic states). RSU, kurā jau 13 gadu tiek mērķtiecīgi attīstītas Ķīnas studijas, Latvijas akadēmiskajā vidē jau nostiprinājusi savu ekspertīzi ar Ķīnas politiku, valodu un kultūru saistītos jautājumos. Kā uzsver stipendiāte, šī iespēja ļaus papildus stiprināt RSU attīstības mērķus Ķīnas virzienā gan pētniecībā, gan internacionalizācijā, veidojot pārrobežu partnerības un citādi starptautiski bagātinot gan studentu, gan mācībspēku ikdienu augstskolā.

Prestižā stipendija tverama kā augsts novērtējums universitātes docētāju un pētnieku kvalitātes latiņai, uzsver RSU zinātņu prorektore Agrita Kiopa, kura pati studējusi ASV ar Fulbraita stipendijas atbalstu. Uzturoties ASV, pētnieki varēs strādāt kopā ar pasaulē atzītiem savas jomas ekspertiem un pēc atgriešanās Latvijā dalīties jauniegūtajās zināšanās ar augstskolas studentiem. “Esmu pārliecināta, ka ASV pavadītais laiks rezultēsies izcilās publikācijās un jaunās sadarbības iespējās,” norāda A. Kiopa.

Topošie diplomāti un starptautisko attiecību eksperti RSU tiek skoloti jau 20 gadu garumā, un šajās desmitgadēs uzkrāta arī vērienīga pētnieciskā pieredze. Docents M. Andžāns akcentē, ka jauni pētījumi par Latvijas un ASV savstarpējām attiecībām ir būtiski laikā, kad ASV uzmanība pārvirzās uz Āziju, savukārt Baltijas un pat Eiropas vieta ASV politikā un pētniecībā vairs nav tik pašsaprotama. Viņš pētīs ASV ārpolitiku un aizsardzības politiku, īpaši analizējot aizvadīto vēlēšanu ietekmi un potenciālu attiecības paplašināt (U.S. foreign and defense policy vis-à-vis Latvia: implications of the U.S. Presidential 2016 and Congressional midterm 2018 elections, and instruments for expanding the bilateral engagement).

Lai sveiktu stipendiātus, ASV vēstniece Latvijā Nensija Baikofa Petita (Nancy Bikoff Pettit) 13. jūnijā rīkoja pieņemšanu, kurā pulcējās gan Fulbraita stipendijas ieguvēji, gan arī Baltijas-Amerikas Brīvības fonda un Future Leaders Exchange (FLEX) programmas stipendiāti.

Iepriekš prestižo stipendiju ieguvuši un savus akadēmiskos muskuļus ASV audzējuši virkne RSU docētāju, piemēram, Komunikācijas fakultātes profesors Sergejs Kruks, Eiropas studiju fakultātes dekāns profesors Andris Sprūds un asociētais profesors Henrijs Kaļķis.  

Fulbraita stipendija iedibināta jau 1946. gadā, bet Latvijā tā pieejama kopš 1991. gada. Programma zinātniekiem un universitāšu docētājiem ir viena no Fulbraita stipendijas formām. Paralēli tai finansiāls atbalsts tiek sniegts arī studentiem un skolotājiem, lai bagātinātos Savienotajās Valstīs.

Fulbraita_stipendija_berzina_andzans.jpg

ASV vēstniece Latvijā Nensija Baikofa Petita ar stipendiātiem