Pārlekt uz galveno saturu
Lepojamies!
Studentiem
Atzinība
Darbiniekiem

Gada balvas medicīnā svinīgā ceremonija šogad notika jau 12. reizi, un tajā sestdien, 12. martā, tika pasniegts rekordliels balvu skaits – 22. Balvu nominācijā Gada cilvēks medicīnā 2021 saņēma P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs, onkologs un krūts ķirurgs, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Ķirurģijas katedras asoc. prof. un Onkoloģijas institūta vadošais pētnieks Arvīds Irmejs.

P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centrā 2004. gadā tika atsākta onkoloģiskās ķirurģijas programma. Arvīds Irmejs, vadot šo vienību, ir restartējis krūts ķirurģiju Stradiņa slimnīcā un lielā mērā visā Latvijā. Operāciju skaits no sākotnēji 40 operācijām gadā pieaudzis līdz 600 operācijām gadā. Izveidota vienīgā pilnvērtīgā komanda mūsu reģionā – vairāk nekā 30 cilvēku sastāvā. 2021. gada janvārī Arvīds Irmejs kopā ar RSU pētnieku komandu atklāja bieži sastopamu, bet iepriekš neapzinātu BRCA1 gēna mutāciju, kas veicina pārmantotā krūts vēža attīstību.

Valsts prezidenta uzruna

Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) rīkotajā pasākumā viesus un TV skatītājus uzrunāja Valsts prezidents Egils Levits ar kundzi Andru Leviti. Valsts prezidents Egils Levits: “Klusie varoņi, kuri godprātīgi kalpo savam aicinājumam – sniegt palīdzību cilvēkiem – ir arī šovakar apbalvošanai izvirzītie mediķi. Taču es aicinu paust cieņu un apbrīnu arī jūsu kolēģiem – mediķiem Ukrainā. Riskējot ar savu dzīvību, viņi glābj ievainotos karadarbības zonās, viņi turpina darbu sabombardētās ambulancēs un namu pagrabos, kur aprūpē slimniekus un palīdz nākt pasaulē jaunām dzīvībām. Ārsts vai māsiņa vienmēr, pat visbezcerīgākajos apstākļos, iemieso cerību. Būsim Latvijā gatavi darbam, kādu šis laiks no mums prasa un vēl prasīs! Palīdzēsim ukraiņu bēgļiem un palīdzēsim varonīgajiem Ukrainas mediķiem! No sirds jūs apsveicu un pateicos par jūsu darbu! Vēlu Latvijas mediķu saimei izturību un spēku!”

Pasniegtas vairākas balvas

Šogad Gada balva medicīnā tika pasniegta 15 tradicionālās nominācijās, kā arī pirmo reizi tika pasniegta Profesora Ilmāra Lazovska balva, godinot Latvijas izcilā ārsta piemiņu un 90 gadu jubileju. Pasākumā tika pasniegts arī AS Grindeks augstākais profesionālais apbalvojums – D. H. Grindeļa balva. Tika pasniegtas arī vairākas specbalvas – LMT balva Gada inovācija medicīnā un AS Olainfarm balva Gada bērnu psihiatrs, kā arī LĀB izdotā žurnāla Ārsts.lv specbalvas. 

Nozīmīgāko no balvām nominācijā par mūža ieguldījumu medicīnā šogad saņēma divas izcilas personības: Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķe, farmakoloģe prof. Vija Zaiga Kluša un onkologs, pirmais atjaunotās LU Medicīnas fakultātes dekāns prof. Uldis Vikmanis. 

Nominācijā Gada docētājs par saviem pedagogiem katru gadu balso RSU un LU Medicīnas fakultātes ārstniecības studenti. RSU studenti titulu Gada docētājs piešķīruši asoc. prof. Dzintrai Kažokai. Viņu studenti dēvē ne vien par "zelta docētāju", bet arī "zelta cilvēku", uzskatot, ka tieši viņas dēļ medicīnas nozare studentiem ir pati labākā vieta pasaulē, kur būt.

Par Gada notikumu medicīnā 2021. gadā tika atzīts Latvijas Anesteziologu un reanimatologu asociācijas iesaistīšanās Latvijas veselības aprūpes sistēmas pilnveidē un sabiedrības veselības veicināšanā, kā arī Covid-19 pacientu glābšanā.

Balva nominācijā Gada slimnīca 2021 aizceļo uz Vidzemes slimnīcu, kas ir RSU stratēģiskais sadarbības partneris.

D. H. Grindeļa balva

Kopš 1995. gada AS Grindeks par nozīmīgu ieguldījumu farmācijas vai medicīnas jomā piešķir latviešu izcelsmes ķīmiķa un aptiekāra Dāvida Hieronīma Grindeļa vārdā nosauktu balvu. Tā ir mākslinieces Andas Munkevicas veidota skulptūra, kas darināta no diviem simboliski atšķirīgiem materiāliem – metāla un stikla. Balva šoreiz piešķirta Latvijas Psihiatrijas asociācijas prezidentam, psihiatram un RSU Psihiatrijas un narkoloģijas katedras pasn. Elmāram Tēraudam. Viņš ir arī Psihiatrijas un narkoloģijas centra Ambulatorā centra Pārdaugava vadītājs, veic pētījumus, kas skar pacientus ar šizofrēniju, depresiju un bipolārajiem traucējumiem.

Profesora Ilmāra Lazovska balva

Profesora Ilmāra Lazovska balvu šogad saņēma RSU Iekšķīgo slimību katedras prof. Aivars Pētersons, kas gandrīz 30 gadu vada P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Nefroloģijas centru un jau vairāk nekā trešdaļu gadsimta ar lielu aizrautību rūpējas par jauno ārstu izglītošanu. Profesors ir peritoneālās dialīzes metodes ieviesējs mūsu valstī. 

Speciālbalva Gada bērnu psihiatrs

Šogad pirmo reizi tiks pasniegta Olainfarm speciālbalva Gada bērnu psihiatrs. Tās mērķis ir stiprināt bērnu psihiatrijas nozīmību sabiedrības garīgās veselības uzturēšanā un atgūšanā, kā arī aktualizēt jautājumu par akūto bērnu psihiatru trūkumu Latvijā. Balvu veidojis mākslinieks Artis Sīmanis. Pirmais balvu saņēma Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītājs, RSU Psihiatrijas un narkoloģijas katedras asist. Ņikita Bezborodovs.

Speciālbalva Gada inovācija medicīnā

LMT šogad pasniedza speciālbalvu Gada inovācija medicīnā, un to rehabilitācijas programmas insulta pacientiem Vigo Health komandas vārdā saņēma uzņēmuma dibinātājs Jānis Šlēziņš. Vigo Health dod iespēju insulta pacientiem saņemt nepieciešamo palīdzību attālināti, savās planšetēs, bet ārstiem un ārstniecības personālam palīdz ikdienas darbā, risinot pieejamības problēmu. Vigo Health ir RSU sadarbības partneris.


Par Gada balvas medicīnā 10 nominācijām LĀB mājaslapā varēja balsot ikviens sabiedrības pārstāvis. Kopumā sabiedrība balvām nominēja vairāk nekā 500 pretendentu, bet unikālo balsotāju skaits pārsniedza astoņus tūkstošus.

Gada balvas medicīnā 2021 svinīgo ceremoniju ReTV atkārtojumā iespējams noskatīties 18. martā.

Gada balvas medicīnā pasākumu organizē LĀB sadarbībā ar Latvijas Jauno ārstu asociāciju un Latvijas Māsu asociāciju, kā arī RSU un LU. Pirmo reizi šī balva tika pasniegta 2008. gadā. Ar katru gada balva kļuvusi arvien nozīmīgāka, un pašlaik tā ir veselības aprūpes nozares gada nozīmīgākais pasākums. Gada balvas medicīnā autors ir metālmākslinieks Armands Jēkabsons.