Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Intervijas

Katrīna Priede ir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes otrā līmeņa profesionālās studiju programmas Medicīna piektā kursa studente un Studējošo pašpārvaldes priekšsēdētāja kopš 2014. gada 1. janvāra. Pašpārvaldē viņa darbojas trešo gadu un turpmāk  pārstāvēs studējošos RSU Senātā un vadīs kādu no pašpārvaldes projektiem. Katrīna ir uzņēmīga un sabiedriski aktīva studente, kas domā ilgtermiņā un tic, ka var padarīt pasauli labāku.

Kāds tev ir bijis šis gads?

Šis gads ir bijis izaicinājumiem, pārbaudījumiem un jaunām dzīves mācību stundām bagāts. Esmu pateicīga, ka man ir bijis šis gads! Es esmu tik daudz iemācījusies! Apvienot skolu, pašpārvaldes aktivitātes un dzīvi, kura ir bijusi kā pa kalniem un lejām, ir bijis milzu izaicinājums. Tomēr ir laba sajūta un pozitīvas emocijas sirdī, par ko man ir jāsaka paldies visiem tiem cilvēkiem, kuri man ir bijuši apkārt, – pašpārvaldes komandai, ģimenei, draugiem, saprotošiem grupasbiedriem un citiem.

Pirms gada tu teici, ka Studējošo pašpārvaldes priekšsēdētāja amats ir milzīga atbildība. Vai tavas domas, gadu veicot priekšsēdētājas pienākumus, ir mainījušās?

Ne mazākajā mērā! Pērn, kad atbildēju uz šo jautājumu, man patiesībā bija diezgan maza izpratne par to, cik liela šī atbildība ir. Priekšsēdētājs ir atbildīgs par tik ļoti daudz jomām – gan juridiski, gan finansiāli, gan pret studentiem, gan pret kolēģiem pašpārvaldē, gan pret universitātes vadību. Lai arī kas notiktu, tā vienmēr ir organizācijas vadītāja atbildība. Šī ir viena no grūtākajām un izaicinošakajām mācību stundām man šogad.

Par ko ir bijis lielākais prieks šajā amatā?

Šis gads nav bijis revolūciju gads, taču tāds arī nebija mērķis. Esam padarījuši visus darbus pēc labākās sirdsapziņas. Vislielākais prieks vienmēr pārņem pēc veiksmīgi realizētiem projektiem, kad redzi, ka pašpārvaldes aktīvie cilvēki ir ieguldījuši daudz laika, darba un enerģijas, lai noorganizētu projektu mūsu studentiem. Pašpārvaldes iekšējā vide ir ļoti dinamiska un mainīga, tāpēc vislielākais gandarījums ir par to, ka esam spējuši strādāt optimālā līmenī, neskatoties uz lielo virzienu vadītāju mainību. Šogad esam piesaistījuši ļoti daudz jaunu aktīvistu, un ir sajūta, ka Studējošo pašpārvaldē darbosies lieliski, motivēti jaunieši.

Kas palicis nepadarīts vai kādu iemeslu dēļ neizdevās?

Šogad ļoti gribējām parādīt pašpārvaldi uz āru, palielīties studentiem un citiem, ko tad 21 gada laikā kopš pašpārvaldes oficiālās dibināšanas esam paveikuši. Šis dažādu apstākļu dēļ šogad varēja notikt aktīvāk, tomēr ceru, ka nākamā gada valde to noteikti izdarīs. Ir dažādi lielāki un mazāki darbiņi, kuri palika nepadarīti, tomēr pēctecība mums ir lielā cieņā – tieši šomēnes ļoti aktīvi strādājam pie jaunās valdes sagatavošanas, informācijas un darbu nodošanas, lai viss nepadarītais taptu padarīts un tiktu ģenerētas jaunas idejas.

RSU Studējošo pašpārvaldes simbols kopš 2004. gada ir zirgs. 2014. gads pēc Austrumu kalendāra bija Zirga gads. Tu paredzēji, ka šis gads Studējošo pašpārvaldē būs kvalitatīvs un raibs gads. Kāds galu galā izvērtās šis gads?

Šis pavisam noteikti ir bijis ļoti raibs gads. Kopīgi izvirzītos šī gada darbus ar valdi esam paveikuši, un man ir jāsaka, ka ļoti kvalitatīvi. Protams, ir gājis visādi – ir bijuši mierīgi periodi, ir bijuši grūtāki brīži, kur bez smagām un asām diskusijām neiztikt, tomēr uzskatu, ka veselīga paškritika un paveikto darbu analīze – izdošanos un neražu apzināšanās – ir viens no izaugsmes svarīgākajiem elementiem. Varu lepoties ar mūsu šī gada valdes locekļiem, kuri nenogurstoši ir cits citu atbalstījuši. Vienmēr ir vieta izaugsmei, uz ko mēs kopīgi ejam.

Daudzi RSU studenti domā, ka var iztikt bez Studējošo pašpārvaldes, kas pārstāv studentus un aizstāv studējošo tiesības universitātē un citās institūcijās. Ko tu viņiem teiktu?

Mūsu studentiem bieži vien vienkārši trūkst informācijas par pašpārvaldes nozīmību un nozīmi gan universitātes iekšienē, gan valstiskā līmenī realizētajos procesos. Ja man nebūtu šī divus gadus ilgā pieredze pašpārvaldē, man nekad nenāktu prātā, ka par vienu un to pašu jautājumu cilvēkiem dažādos vecumos, dažādos amatos, ietekmes un interešu sfērās var būt tik atšķirīgs redzējums. Es noteikti neuzspiestu, lai katrs students nāk un pats darbojas, tomēr ir jāsaprot, ka dažādi procesi bez aktīvajiem cilvēkiem pašpārvaldē vai nu nenotiktu, vai notiktu pavisam citādi. Piemēram var minēt stipendiju piešķiršanas un izmaksāšanas kārtību, studiju programmu plānošanu un realizēšanu, situāciju dienesta viesnīcās, ērtākas un studentam draudzīgākas universitātes vides veidošanu. Šajos un vēl daudz citos procesos mēs turam roku uz pulsa citām iesaistītajām pusēm, lai studiju vidi mūsu studentiem padarītu pēc iespējas godīgāku un cilvēcīgāku!

Ko tu novēli Artūram Kaļvam, kurš 2015. gada 1. janvārī pārņems no tevis Studējošo pašpārvaldes priekšsēdētāja stafetes kociņu?

Man ir milzu gandarījums, ka tieši Artūrs no manis pāņems stafetes kociņu. Divus gadus esam strādājuši kopā pašpārvaldē dažādos amatos. Viņš jau zina, ka es viņam novēlu daudz izaicinājumu, pārbaudījumu un uzvaras! Tas brīdis, kad apzinies, ka esi izgājis cauri ellīgi raibam gadam, bet sirdī ir labi paveikta darba sajūta, ir nenovērtējams. Ceru, ka pēc gada Artūrs līdzīgā intervijā teiks, ka sajūt to pašu!

Studējošo pašpārvalde, kurā var darboties ikviens students, sastāv no aktīvistiem, padomes un valdes. Padomē darbojas 36 biedri, kurus uz gadu ievēl RSU studējošie. Padome ir augstākā Studējošo pašpārvaldes lēmējinstitūcija. Valdē darbojas astoņi valdes locekļi, trīs vietnieki, priekšsēdētājs un priekšsēdētāja palīgs. Valdi uz gadu ievēl padomes biedri, ņemot vērā atsūtītos pieteikumus uz valdes amatiem. Valdei pieder galvenā Studējošo pašpārvaldes izpildvaras funkcija.