Ieskats konsolidācijā. RSU bibliotēkas pieredze
Jau ir pagājis pusgads, kopš 2024. gada 1. jūlijā Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) un Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija (LSPA) ir sākušas kopīgu attīstības ceļu, veidojot vienotu veselības un sporta zinātnes ekosistēmu, kura nodrošinās kvalitatīvu, starptautiski konkurētspējīgu, pētniecībā balstītu augstāko izglītību un labu pārvaldību.
Aiz šiem vārdiem slēpjas apjomīgs praktisks darbs, ieguldīts darbinieku laiks, pūles un kompetences, lai kopā ar LSPA kolēģiem varētu turpmāk strādāt kā vienota komanda. Dažādu struktūrvienību pārstāvjiem lūdzām pastāstīt par paveikto, un šos stāstus publicēsim ik nedēļu.
Foto no RSU arhīva
Kā notika RSU un LSPA bibliotēku konsolidēšanās, jauno sistēma apguve, iepazīšanās ar datubāzēm, kāds atbalsts sniegts studentiem, docētājiem un pētniekiem – par to stāsta RSU bibliotēkas direktore Ināra Aploka.
Kāds ir bijis RSU un LSPA bibliotēku konsolidācijas process, kādas aktivitātes ir notikušas?
Uzņemot LSPA kopienu RSU bibliotēkā, galvenā prioritāte pirmajā pusgadā bija nodrošināt piekļuvi RSU bibliotēkas piedāvātajiem resursiem. Septembra sākumā visiem LSPA studentiem tika izveidoti RSU bibliotēkas lietotāju konti, lai viņi varētu apmeklēt bibliotēkas apkalpošanas punktus, skatīt uz vietas un ņemt uz mājām studiju literatūru, žurnālus un citus bibliotēkā pieejamos drukātos resursus. Pieeja elektroniskajiem resursiem tika piešķirta kopā ar IT departamenta izveidotajiem RSU sistēmas kontiem. Lai bibliotēkas krājums atbilstu RSU LSPA nodrošinātajām studiju programmām, abonēta sporta nozares datubāze SportDiscus with Full Text (EBSCO) un pēc kursu bibliogrāfiju izskatīšanas piekomplektētas grāmatas un e-grāmatas RSU LSPA bakalaura programmas Sporta zinātne nodrošināšanai, tika sākta jaunu periodisko izdevumu abonēšana. Uzsākta un līdz 2025. gada vasarai turpināsies RSU LSPA bibliotēkas apkalpošanas punkta krājuma izvērtēšana un novecojušās literatūras norakstīšana, lai atbrīvotu vietu jaunajai literatūrai.
Lielu uzsvaru RSU bibliotēka liek uz jauno lietotāju un kolēģu izglītošanu.
Bibliotēkas kolēģēm organizētas iekšējas mācības par RSU komunikācijas sistēmām, Grow mērķu aizpildīšanu, vienoto informācijas meklētāju PRIMO, RSU abonētajiem resursiem un informācijas meklēšanu tajos. RSU LSPA docētāji aktīvi apmeklē bibliotēkas darbinieku vadītos tīmekļseminārus Atbalsts pētniecībai – bibliotēkas pakalpojumi, Rayyan rīks – palīgs sistemātisko pārskatu veidošanā, Stratēģiskā publicēšanās un Zinātnisko publikāciju meklēšana: rīki un padomi, piesakās individuālām konsultācijām, saņem atbalstu sistemātisko pārskatu un darbības jomas pārskatu veidošanā. Novadītas lekcijas un sagatavoti to ieraksti sporta nozares studējošajiem par RSU abonētajiem e-resursiem, vienoto informācijas meklētāju Primo un EndNote atsauču organizēšanas rīku. Video ieraksti sadarbībā ar asoc. prof. Uģi Ciematnieku pievienoti e-studijās. Novadīts un arī nākotnē plānots turpināt vadīt RSU LSPA studiju kursu Inovatīvas informācijas komunikāciju tehnoloģijas un metodes sporta pedagoģijā dažādu līmeņu un programmu studējošajiem.
Bibliotēka piedalās RSU LSPA akadēmiskā personāla integrācijā mūsu Zinātnes portāla zinātniskās darbības informācijas sistēmā (ZDIS) Pure.
Sadarbībā ar Zinātnes departamentu tika organizētas ZDIS Pure ievadmācības RSU LSPA akadēmiskajam personālam. Tiek sniegtas konsultācijas publikāciju un preses ziņojumu pievienošanā un pievienotie ieraksti tiek operatīvi apstiprināti, lai LSPA kolēģi varētu izmantot portālā ievadīto informāciju ērtākai CV sastādīšanai un pētnieka publiskā profila papildināšanai.
Kādi no šīs konsolidācijas ir ieguvumi studentiem, docētājiem, citiem darbiniekiem?
Pateicoties RSU bibliotēkas ieguldījumam konsolidācijas procesā, RSU LSPA akadēmiskajam personālam un studējošajiem ir nodrošināta piekļuve RSU abonētajiem resursiem, un pieejamība bibliotēkas sniegtajiem pakalpojumiem un atbalstam pētniecībā. Akadēmiskajam personālam nodrošināta iespēja veidot savus pētnieka profilus RSU Zinātnes portālā, izgūt zinātniskās darbības rezultātu sarakstu ērtākai CV sastādīšanai un izmantot portāla publisko profilu sava zinātniskā snieguma atspoguļošanai un sadarbības veicināšanai ar citiem pētniekiem. RSU LSPA bibliotēkas apkalpošanas punkta darbiniecēm nodrošināts atbalsts dažādu krājuma veidošanas un uzturēšanas jautājumu risināšanā un abonēto resursu izmantošanā.
Kādas aktivitātes ir plānotas nākotnē?
Krājuma uzturēšana un papildināšana, mācību organizēšana, atbalsts pētniecībā, atbalsts darbā ar Zinātnes portālu ir nepārtraukts process un turpināsies. Papildus tam 2025. gadā tiks veikts darbs pie RSU LSPA bibliotēkas lietotāju datubāzes un elektroniskā kataloga datu migrācijas uz RSU bibliotēkā izmantoto bibliotēkas informācijas sistēmu, jo pašlaik RSU LSPA bibliotēkas apkalpošanas punktā joprojām tiek izmantota cita bibliotēkas informācijas sistēma. Tiek domāts arī par RSU LSPA bibliotēkas apkalpošanas punkta darba optimizāciju, lai bibliotēkas kolēģēm būtu vairāk laika pievērsties jaunās sistēmas apguvei un citai profesionālajai pilnveidei.
Projekts nr. KPVIS 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/005 RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija.
Saistītās ziņas
