Grāmatas

Mācību grāmatu Ķirurģija par ķirurģijas vēsturi, ķirurģiskajām slimībām un to ārstēšanas metodēm sarakstījis 44 izcilu Latvijas ķirurgu un citu nozaru ārstu kolektīvs. Tā tapusi Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rektora profesora Jāņa Gardovska redakcijā.

RSU rektors Jānis Gardovskis: "Grāmatas pirmais izdevums tika publicēts 2001. gadā un bija unikāls un visaptverošs mācību līdzeklis un izziņas materiāls ķirurģijā. Pasaules pieredze liecina, ka šādas informatīvas grāmatas nemitīgi jāatjauno, lai tās nenovecotu."

Grāmatas galvenais uzdevums ir sniegt mūsdienīgas zināšanas ķirurģijā un ar to cieši saistītajās nozarēs. Autori lasītājam piedāvā uzzināt par Latvijas ķirurgu sasniegumiem un pieredzi, kā arī iezīmē pasaules tendences ķirurģisko problēmu risināšanā. Grāmatā visaptveroši aplūkoti vispārīgās ķirurģijas, atsevišķu ķirurģijas nozaru, biežāko ķirurģisko slimību, transplantoloģijas, uroloģijas un vispārējās onkoloģijas jautājumi. Pirms katra slimības izklāsta dots īss kopsavilkums par attiecīgā orgāna vai orgānu sistēmas anatomiju un fizioloģiju.

Grāmata domāta studentiem, rezidentiem, dažādu nozaru ķirurgiem, kā arī primārās aprūpes ārstiem un citiem speciālistiem.

Liela daļa pirmā izdevuma autoru kopā ar jaunajiem speciālistiem papildinājuši grāmatas nodaļas ar savām jaunākajām profesionālajām atziņām un darba pieredzes aprakstiem vispārīgajā ķirurģijā, atsevišķās ķirurģijas nozarēs, ķirurģiskajās slimībās, uroloģijā un onkoloģijā. Grāmatā izmantota Starptautiskās pretvēža apvienības jaunākā – 2009. gada – ļaundabīgo audzēju TNM klasifikācija.

Pārskatāmībai grāmatas struktūrā ieviestas nelielas izmaiņas, pievienojot izvērstu satura rādītāju katras nodaļas sākumā. Atsevišķas apakšnodaļas, piemēram, Ķirurģijas vēsture, Sirds un perikarda slimības, Asinsvadu slimības un limfedēma, Uroloģija, papildinātas ar jauniem attēliem.

Grāmatas atvēršanas svētki notika 27. novembrī.