Darbiniekiem
Doktorantiem

Studentiem, izstrādājot dažādus pētnieciskos darbus, bieži rodas neskaidrības par to, kā veikt pētījumu, kā jāapstrādā dati un kādas ir statistiskās analīzes metodes. Pirms gada Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes Fizikas katedrā tika izveidota Statistikas laboratorija, kas darbojas Kronvalda bulvārī 9 un kurā studenti par brīvu var apgūt un pilnveidot zināšanas šajos jautājumos.

RSU ir vienīgā augstskola Latvijā, kurā darbojas šāda laboratorija.

„Turklāt laboratorijā ir pieejama IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) – prognozējošās analītikas un statistiskās analīzes programmatūra –, ko var izmantot, rakstot pētniecisko darbu. Studentu vajadzībām pieejami pieci kabineti ar 90 datoriem, tā ka var nākt un strādāt kompetentu konsultantu vadībā,” norāda Statistikas laboratorijas vadītājs Renārs Erts.

Statistikas laboratorija interesentiem pieejama piecas dienas nedēļā no plkst. 9.00. līdz 17.00.

Laboratorijā strādā trīs darbinieki – projekta vadītāja Inga Šķendere, studentu konsultante Una Kojalo, Fizikas katedras un Statistikas laboratorijas vadītājs Renārs Erts. Nepieciešamības gadījumā darbā tiek piesaistīti arī Vinita Cauce, Imants Kalniņš un Oskars Rasnačs.

„Vēsturiski tieši Fizikas katedra ir bijusi tā vieta mūsu augstskolā, kur krājas zināšanas un pieredze statistikā. Nenovērtējami tajā ir profesora Ulda Teibes nopelni – viņš veltīja daudzus gadus šīs jomas attīstībai, konsultējot studentus un gatavojot mācību materiālus statistikā. Pirms dažiem gadiem profesors Vilnis Lietuvietis, ņemot vērā Fizikas katedras pieredzi, ierosināja izveidot laboratoriju, kurā studentiem tiktu sniegts atbalsts statistikas pamatu un pētniecisko metožu apgūšanā,” stāsta Vinita Cauce.

Rezultātā 2013. gada februārī RSU Senāts apstiprināja laboratorijas nolikumu, un martā tajā tika sākts darbs.

Laboratorija sadarbībā ar Tālākizglītības fakultāti piedāvā studiju kursu statistikā. Pagājušajā gadā vairāk nekā simts ārstu un RSU darbinieku ieguva Tālākizglītības fakultātes sertifikātu par to, ka iegūtas zināšanas medicīniskajā statistikā.

Kopš pagājušā gada novembra Statistikas laboratorija reizi mēnesī piedāvā studentiem apmeklēt atklāto trīs lekciju kursu, kur tiek stāstīts par to, kas ir pētījums, kādas ir pētījumu prasības, kas ir datu kodēšana un analīze, kā pareizi noformēt atsauces. Šajās lekcijās notiek arī īsa IBM SPSS programmatūras lietošanas apmācība.

Jāuzsver, ka tik plašas konsultācijas medicīnas statistikā, kā tiek sniegtas RSU Statistikas laboratorijā, nevar saņemt nekur citur Latvijā. Turklāt laboratorijas darbinieki ir specializējušies arī klīniskajā statistikā, kas padara laboratoriju konkurētspējīgu ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā.