Pētniecība

Denija Piešiņa ir Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes studiju programmas Medicīna 5. kursa studente. Viņa izstrādājusi zinātniski pētniecisko darbu Vecāku attieksme pret bērnu vakcināciju Latvijā (Parental Attitudes towards Children’s Vaccination in Latvia).

Darba vadītāja: RSU Medicīnas fakultātes Ģimenes medicīnas katedras docente Sandra Gintere.

Darbs ir ieguvis 1. vietu 2017. gada RSU studentu zinātniskās konferences sekcijā Sabiedrības veselība.

Denija Piešiņa par darba tēmas izvēli: "Tēma ir aktuāls jautājums gan man pašai, gan sabiedrībai kopumā. Balstoties uz Pasaules Veselības Organizācijas datiem, vakcinēšana katru gadu novērš aptuveni 2-3 miljonus nāves gadījumu, kas saistīti tieši ar vakcīnkontrolējošām infekciju slimībām. Tomēr šie, kā arī dažādi Latvijā veikto aptauju dati norāda, ka katru gadu samazinās to vecāku skaits, kuri piekrīt vakcinēt savus bērnus, līdz ar to tiek apdraudēti gan bērni, gan visa sabiedrība. Slimības, kas kādreiz tika kontrolētas, pašlaik piedzīvo atkārtotus uzliesmojumus, un kā viens no iemesliem tam ir atteikšanās no bērna vakcinēšanas. Šā iemesla dēļ vēlējos noskaidrot, kādi ir vecāku uzskati bērnu vakcinēšanas jautājumā un kādi faktori ietekmē šos uzskatus, lai uzzinātu, cik liela daļa vecāku neatbalsta vakcinēšanu un kā varētu rīkoties, lai šo situāciju vērstu par labu."

Vakcinēšana ir zinātniski pierādīta metode konkrētu slimību profilaksē. Tā aizsargā gan indivīdu, gan sabiedrību. Vakcinēšana ir droša metode ar salīdzinoši minimāliem riska faktoriem, tomēr pēdējo gadu laikā pieaug maldinoši pētījumu rezultāti, nepatiesas informācijas avoti, kā arī antivakcinētāju kustība, kas vecāku vidū izraisa apjukumu, līdz ar to pieaug to vecāku skaits, kuri atsakās vakcinēt savus bērnus. Ir svarīgi apzināties faktorus, kas izraisa šo problēmu, un veicināt izpratni par to, cik svarīga ir vakcinēšana. Vecāku attieksme pret vakcināciju ir noteicošais faktors, kas ietekmē bērna imunizāciju.

Pētījuma mērķis bija uzzināt, vai vecāki atbalsta bērnu vakcināciju un kādi ir iemesli, kāpēc to atbalsta vai neatbalsta.

Zinātniski pētnieciskā darba rezultāti apliecināja, ka aptuveni 14 % vecāku neatbalsta bērna vakcinēšanu. Galvenie iemesli atteikumam ir saistīti ar bailēm no vakcīnu izraisītām blaknēm, vakcīnu drošību un to sastāvu, kā arī uzskatu, ka bērni saņem pārāk daudz vakcīnu pavisam agrā vecumā, kas varētu kaitēt veselībai. Aptuveni 25 % vecāku uzskata, ka nepakļauj savu bērnu riskam, izvēloties viņu nevakcinēt.

Bija interesanti uzzināt, kādi ir galvenie informācijas avoti, no kuriem vecāki iegūst informāciju par vakcinēšanu. Lielākā daļa vecāku norādīja savu ģimenes ārstu, nākamais izplatītākais informācijas avots ir internets. Puse no aptaujātajiem vecākiem gan uzskata, ka ģimenes ārsts nav sniedzis pietiekami daudz informācijas par vakcinēšanās riskiem un ieguvumiem. Ģimenes ārsts ieteicis vakcinēšanos tikai astoņiem procentiem aptaujāto vecāku, bet četriem procentiem tā nav ieteikta.

Pēc RSU studentu zinātniskās konferences žūrijas ieteikuma, šo pētījumu ir plānots turpināt, apskatot, kāda ir ģimenes ārstu nostāja un informētība par vakcināciju.