Attīstība
Medicīnas vēsture

16. jūnijā galvaspilsētas iedzīvotājiem un viesiem Rīgā, Kronvalda bulvārī 9, durvis vēris Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejs – izglītojoša, neparasta kultūrtelpa ar vēsturisku kolekciju un mūsdienīgu pieeju. Muzeja pamatā ir pirmā anatomijas mācību kolekcija Latvijā, kas izveidota anatomikumā 20. gadsimta 20.–30. gados un līdz šim kalpojusi topošo mediķu skološanai. Jaunais muzejs šo ekspozīciju atver ikvienam un tādējādi piedāvā iepazīt ķermeņu dažādību un ieskatīties tajā, ko parasti redz tikai anatoms vai ķirurgs.

Muzeja kolekcija ietilpst vairāki tūkstoši anatomisku preparātu – orgāni, ķermeņa daļas un pat veseli ķermeņi, kas, pateicoties prasmīgam anatomu darbam, saglabājušies nemainīgi jau 100 gadu un kļuvuši par medicīnas vēstures materiālu mantojumu, iekļaujoties Nacionālajā muzeju krājumā. Tagad vēsturiskā kolekcija ieguvusi jaunu elpu – renovētu ēku, laikmetīgu interpretāciju un mūsdienīgu digitālu ietvaru, kas ļauj ikvienam padziļināti izzināt cilvēka ķermeni.

“Rīgas Stradiņa universitāte ir vadošā veselības aprūpes un medicīnas universitāte mūsu valstī un ārvalstu studentu flagmanis Baltijā. Universitātes ilgtermiņa attīstības stratēģija paredz studiju infrastruktūras modernizēšanu un jaunāko informācijas tehnoloģiju ieviešanu studiju procesā. Jaunais RSU Anatomijas muzejs ir nozīmīgs ilgtermiņa ieguldījums medicīnas izglītības un zinātnes attīstībā Latvijā,” uzsver RSU rektors prof. Aigars Pētersons, piebilstot, ka “šodien mēs esam liecinieki vēsturiskam notikumam. Mēs atveram jaunu muzeju, kas būs unikāls Rīgā, Latvijā un visā Ziemeļeiropā.”

Anatomijas muzeja vadītāja docente Ieva Lībiete norāda – kaut neparasta, šī kolekcija nav unikāla. Tādas savulaik veidotas katrā medicīnas fakultātē visā pasaulē. “Mēs piederam pie tiem universitāšu muzejiem, kuri uzskata, ka vēsturiskās anatomiskās kolekcijas var tikt pienācīgi novērtētas vienīgi atzīstot to eksistenci, tās pētot, izmantojot un eksponējot, tādējādi raisot diskusiju par anatomiskā materiāla identitāti, tā vietu kultūrvidē un zinātnisko pielietojumu vēsturiskā un mūsdienu kontekstā,” uzsver Ieva Lībiete, kura kopīgi ar sociālantropoloģi Ilzi Sirmo ir arī jaunā muzeja ekspozīcijas kuratores. Ekspozīcijas projektu un realizāciju veidoja muzeju jomā pieredzējušo kompāniju DD Studio radošā direktora mākslinieka Jāņa Mitrēvica vadībā. Ekspozīcijas interaktīvo un digitālo risinājumu saturs tapis sadarbībā medicīnas izglītības jaunuzņēmumu Anatomy Next. Muzeja zīmolu veidoja SIA Kolektīvs.

Lai muzeja apmeklēšana būtu epidemioloģiski droša, apmeklētājiem jāreģistrējas mobilajā lietotnē Bookla. Individuālā apmeklējuma laikā muzeju palīdzēs iepazīt mobilā lietotne RSU Museum. Bērni līdz 14 gadu vecumam muzeju aicināti apmeklēt pieaugušo pavadībā, kas savukārt aicināti iepriekš izvērtēt, vai muzeja eksponāti bērnu nesatrauks. Iedzimto anomāliju ekspozīcijā fotografēt un filmēt ir liegts. Anatomijas muzejs funkcionē RSU Medicīnas vēstures institūta sastāvā un kalpo arī kā studiju un pētniecības vieta kā RSU studentiem, tā Latvijas skolu skolēniem.

Kopumā muzeja izveide ilga piecus gadus. Muzejs iekārtots vēsturiskajā, 19. gadsimtā celtā staļļa ēkā blakus anatomikumam. Ēkas rekonstrukcijas metu autors ir arhitekts Arvīds Līkops, būvdarbu projekta izstrādāja SIA Delta Construction un arhitektu birojs Nams, savukārt ēkas pārbūvi un pielāgošanu muzeja vajadzībām veica SIA Velve, bet būvuzraugs bija SIA Celtniecības Kvalitātes aģentūra. Salīdzinoši nelielās ēkas pārbūve bija komplekss un sarežģīts projekts – ēkā izbūvēts pagrabstāvs, kura rakšana tika veikta no ēkas iekšpuses. Tāpat ēkai pārbūvēts jumts un izveidotas divas jaunas piebūves. Ēka atbilst visām mūsdienu prasībām par vides pieejamību. Tās iekštelpās izbūvēts lifts, kas savieno abus ēkas stāvus virszemē un pagrabstāvu. Ēkas kopējā platība vēsturiski bija 408,7 m2, savukārt pēc pārbūves tā ir 651,5 m2. Muzeja izveides izmaksas 2,7 miljonu eiro apmērā segtas no RSU pašu pelnītajiem līdzekļiem.