Pārlekt uz galveno saturu
Skolēniem
Uzņemšana
Ziņas

Pasaulē uz katru farmaceitu ir divi farmaceita asistenti, bet Latvijā ir otrādi, jo farmaceita asistentu aptiekās, īpaši reģionos, trūkst. Lai situāciju labotu, Rīgas Stradiņa universitātes Sarkanā Krusta medicīnas koledža šajā studiju gadā apvienojusi spēkus ar savas sadarbības augstskolu Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) un jau 2019. gada janvārī laidīs darba tirgū pirmos absolventus kopīgi izveidotajai 1. līmeņa profesionālajai studiju programmai Farmācija. Šis ir veiksmīgs resursu konsolidācijas piemērs profesionālajā izglītībā, kas tiek īstenots, atbalstot un integrējot studiju darbā darba devēju vajadzības.

farmacija-lead.jpg

RSU Farmācijas fakultātes rīcībā esošajā ēkas spārnā Dzirciema ielā 16 kopš šā studiju gada sākuma gaisma vakaros deg ilgāk – noslodze pieaugusi gan laboratorijām, gan RSU docētājiem, kas nu skolo arī koledžas studentus. "Uzskatu to par veiksmīgas sadarbības sākumu un pozitīvu piemēru ierobežoto resursu – telpu, atbilstošas kvalifikācijas docētāju – pilnvērtīgai izmantošanai. Šāda sadarbība ir izaicinājums docētāju profesionalitātei spēt izstāstīt sarežģītas lietas koledžas studentiem saprotamā valodā. Uzņemamies arī lielu atbildību, jo fakultāte piedalās savu topošo studentu izglītošanā, un šāda iespēja līdz šim mums nav bijusi," norāda RSU Farmācijas fakultātes dekāne Baiba Mauriņa.

Farmaceita asistents ir veselības aprūpes speciālists, kurš strādā farmaceita uzraudzībā, veic zāļu, veselības aprūpei un ķermeņa kopšanai lietojamo preču izsniegšanu, gatavo zāles pēc individuālām ārsta receptēm un ārstniecības iestāžu rakstveida pieprasījumiem, informē pacientus par zāļu lietošanu saskaņā ar ārsta norādījumiem. Pērn septembrī Latvijas Farmaceitu biedrības reģistrā bija uzrādīti 1900 farmaceiti un tikai 1400 farmaceita asistenti. "Pasaulē uz vienu farmaceitu ir vismaz divi asistenti, kamēr Latvijā ir otrādi, tāpēc pašiem farmaceitiem jādara darbi, kurus varētu paveikt arī farmaceita asistents," stāsta RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas studiju programmas Farmācija direktore Elita Ardava.

Kā nozīmīgu šīs studiju programmas aspektu gan dekāne Baiba Mauriņa, gan programmas direktore Elita Ardava min ciešo sadarbību ar darba devējiem. Jaunā programma 2,5 gadu laikā sagatavos šos darba tirgū pieprasītos speciālistus, kuri būs sagatavoti darbam gan aptiekās un zāļu lieltirgotavās, gan zāļu ražošanā. SIA Benu Aptieka Latvija valdes priekšsēdētāja Vizma Vīksna atzīst, ka speciālistu trūkums aptiekās ir ļoti aktuāla problēma, sevišķi Latvijas reģionos, jo pašlaik liels skaits aptiekās nodarbināto speciālistu ir vecumā grupā virs 50 gadiem, tāpēc paaudžu maiņai šajā profesijā ir jānotiek.

Studijas jaunajā programmā pērn septembrī sāka pirmie 28 studenti, kuri jau tagad paralēli lekcijām un nodarbībām gan pie koledžas, gan universitātes docētājiem noteiktas stundas strādā arī aptiekās farmaceita palīga statusā, tādējādi iepazīstot nākamo darba vidi un apgūstot veicamos pienākumus praksē. Pēc studiju beigšanas farmaceita asistentiem ir garantēts darbs aptiekās. Tāpat ir iespēja turpināt studijas Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātē, apgūstot nepilna laika 2. līmeņa profesionālo studiju programmu Farmācija.