Pārlekt uz galveno saturu
PVO

Atzīmējot Pasaules Tuberkolozes (TB) dienu 2020. gadā, šī slimība joprojām ir pasaulē bītamākā infekcijas slimība. 2018. gadā ar tuberkulozi pasaulē saslima 10 miljoni iedzīvotāju, un šīs slimības dēļ dzīvību zaudēja 1,5 miljoni cilvēku.

"COVID-19 atklāj, cik neaizsargāti var būt cilvēki ar plaušu slimībām un novājinātu imūnsistēmu,” teica PVO ģenerāldirektors Dr. Tedross Adhanoms Gebreiesuss. “Pasaule ir apņēmusies līdz 2030. gadam izbeigt TB; lai to panāktu, ir jāuzlabo profilakse. Miljoniem cilvēku ir jāspēj veikt profilaktisku ārstēšanu, lai apturētu slimības rašanos, novērstu ciešanas un glābtu dzīvības."

PVO_TB_infograph.png

Jaunajās konsolidētajās pamatnostādnēs ir ieteikts novatorisku pieeju klāsts, lai palielinātu piekļuvi profilaktiskajai ārstēšanai:

  • PVO iesaka palielināt profilaktisko TB ārstēšanu to iedzīvotāju vidū, kuriem ir vislielākais risks, ieskaitot ģimenes kontaktus ar TB pacientiem, cilvēkiem, kas slimo ar HIV, un citiem cilvēkiem, kuri ir pakļauti riskam ar pazeminātu imunitāti vai dzīvo pārpildītā vidē.
  • PVO iesaka integrēt TB profilaktiskās ārstēšanas pakalpojumus jau esošajos gadījumos, lai rastu iespējas aktīvajai TB. Visiem sadzīves kontaktiem ar TB pacientiem un cilvēkiem, kas dzīvo ar HIV, ieteicams veikt pārbaudi aktīvajai TB. Ja tiek izslēgta aktīva TB, jāsāk ar TB profilaktisko ārstēšanu.
  • PVO iesaka TB infekcijas testēšanai izmantot tuberkulīna ādas testu vai interferona gamma atbrīvošanās testu (IGRA). Abi testi ir noderīgi, lai noteiktu, ka cilvēkiem ir lielāka iespēja gūt labumu no profilaktiskās ārstēšanas ar TB, bet tiem nevajadzētu kļūt par šķērsli, lai nodrošinātu plašāku piekļuvi. TB infekcijas pārbaude nav nepieciešama pirms TB profilaktiskās ārstēšanas uzsākšanas cilvēkiem, kas slimo ar HIV, un bērniem līdz 5 gadu vecumam, kuri ir to cilvēku kontakti, kuriem ir aktīva TB.
  • PVO iesaka papildus plaši lietotajam 6 mēnešu dienas izoniazīdam iesaka jaunas, īsākas profilaktiskas ārstēšanas iespējas. Tagad ieteicamās iespējas ir no rifapentīna un izoniazīda lietošanas 1 mēneša dienas režīmā līdz rifapentīnam 3 mēnešu nedēļā un izoniazīdam, rifampicīnam 3 mēnešus dienā un izoniazīdam vai rifampicīnam 4 mēnešus dienā.

Plašāka informācija:

New WHO recommendations to prevent tuberculosis aim to save millions of lives
WHO Consolidated guidelines on tuberculosis
WHO Operational handbook on tuberculosis
World TB Day 2020