Pārlekt uz galveno saturu
Darbiniekiem
Pētniecība
Starptautiskā sadarbība
Zobārstniecība, mutes medicīna

Trīs gadu garumā, sadarbojoties zobu terapijas un mutes veselības pētniekiem no Latvijas, Kanādas un ASV, izpētīts, cik efektīvi 6 – 12 gadus veciem pacientiem īpašs fluorīda, kalcija un fosfāta pārklājums MI Varnish novērš kariesu un zobu bojāšanos. RSU Zobu terapijas un mutes veselības katedras docentes un bērnu zobārstes Jekaterinas Gudkinas vadītā projekta rezultāti publicēti atvērtās piekļuves zinātniskajā žurnālā Dentistry Journal, un par pētījuma secinājumiem profesionāļu auditorijai ziņo arī AEGIS Dental Network.

441h1696_0.jpg

Raksta The Effect of MI Varnish on Caries Increment and Dietary Habits among 6- and 12-Year-Old Children in Riga, Latvia: A 3-Year Randomized Controlled Trial autori ir docente J. Gudkina, profesors Benets Amaeči (Bennett T. Amaechi; University of Texas Health Science Center, USA), Stīvens Ābrams (Stephen H. Abrams; Quantum Dental Technologies, Canada), RSU profesore Anda Brinkmane un RSU Statistikas mācību laboratorijas statistiķe Eva Petrošina.

Ideju kopīgam pētījumam zinātnieki smēla, tīklojoties vairākos Eiropas Kariesa izpētes organizācijas (European Organization for Caries Research, ORCA) konferencēs. Kopš 2015. gada nogales zinātnieki pārliecinājušies par minētā pārklājuma iedarbību, secinot, ka sešgadīgo pacientu grupā MI Varnish samazināja kariesu par 10,8 %, bet 12 gadu veco pacientu grupā kariess saruka par 8,6 % trīs gadu periodā. 

Docentes J. Gudkinas jau iepriekš veiktie pētījumi norāda uz augstu kariesa un zobu bojājumu problemātiku bērniem Latvijā. Tā iemesli ir fluorīda trūkums un diētas kļūdas, piemēram, augsts cukura patēriņš. Vienlaikus, kā norāda pētnieki, valsts līmenī maz tiek domāts par kariesa profilaksi. Fluorīda, kalcija un fosfāta saturošas lakas pārklājums ik trīs mēnešus ir vienkāršs risinājums zobu bojājumu novēršanai. Ar publikāciju var plašāk iepazīties žurnālā.

Klīniskais pētījums ir reģistrēts starptautiskajā klīnisko pētījumu reģistrā.