Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem

Vai vēlaties palīdzēt un asistēt sirds operācijā? Šādu jautājumu RSU Medicīnas fakultātes studente Lauma Putniņa izdzirdēja šovasar otrās prakses dienas rītā Insbrukas Sirds ķirurģijas centrā. Tas nozīmē, ka studente jau otrajā prakses dienā tika aicināta piedalīties sirds operācijā, kurā pacienta atvērtajā sirdī tika mainīts vārstulis. Studente to sauc par negaidītu pārsteigumu un fantastisku iespēju.

Pateicoties Latvijas Medicīnas studentu asociācijas, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Latvijas Ārstu un Zobārstu apvienības sadarbībai un iegūtajai profesora Ilmāra Lazovska stipendijai, Laumai bija iespēja mēnesi praktizēties Austrijā, valstī, kura ir viena no vadošajām sirds ķirurģijas un kardioloģijas jomā gan Eiropā, gan pasaulē kopumā. Studente skaidro, ka mūsu valstī salīdzinoši nelielā iedzīvotāju skaita dēļ ir mazākas prakses iespējas, tādēļ klīniskā prakse pēc iespējas vairāk ir jāapgūst ārvalstīs, lai iegūtās zināšanas un prasmes vēlāk izmantotu Latvijā. Austrijā studentam ir atļauts piedalīties un vērot sirds un plaušu transplantācijas. Piemēram, Insbrukas klīnikā ik gadu vidēji notiek 10 līdz 13 plaušu transplantācijas, bet Latvijā plaušu transplantācijas vēl netiek veiktas.

RSU Medicīnas fakultātes prodekāns Ingus Skadiņš skaidro, ka, sākot ar jauno mācību gadu, RSU Medicīnas fakultātes sestā kursa ķirurģijas, iekšējo slimību un pediatrijas programmu studentiem būs klīnikā bāzētas mācības, kur salīdzinājumā ar līdzšinējo sistēmu būs plašas papildu iespējas praktizēsies reālos slimnīcas apstākļos. Sākotnēji klīnikā balstītu studiju grupas tika noteiktas, veicot studentu aptauju un noskaidrojot vēlmes, jo RSU ir svarīgi demokrātiski un atklāti ieviest jauninājumus, saskaņojot tos ar studējošajiem, lai visi izprastu pārmaiņu nozīmi. Tomēr, kā stāsta docents I. Skadiņš, pakāpeniski pie klīnikās bāzētas izglītības sestajā kursā nonāks visi medicīnas studenti.

L. Putniņa uzsver, ka Austrijā, kur tāpat kā Latvijā Medicīnas fakultātē ir seši studiju gadi, pēdējais gads aizrit mācoties un praktizējoties tikai klīnikā, jo klasisku, akadēmisku lekciju vairs nav. Teorētiskā viela tiek apgūta individuāli, izmantojot videolekcijas, lasot mācību materiālu, vai dažreiz organizējot lekcijas turpat klīnikas telpās. Esot praksē studentam ir daudz lielāka atbildība, jo arī vadošie ārsti ne vien apmāca jaunos speciālistus, bet arī sagaida atdevi un iesaisti no studentiem. Vietējam studentam jāpavada trīs prakses mēneši Austrijas klīnikā, bet pārējā laikā var praktizēties citās tālākās vai tuvākās valstīs. Piemēram, kāds sestā gada students ortopēdijas praksi veica Šveices klīnikā, bet anestezioloģijas ciklu izies Austrālijā. Tas ļauj ne tikai pilnveidoties profesionālajā jomā, bet arī iepazīt dažādu valstu veselības aprūpes sistēmas.

Studentiem ir arī iespēja piedalīties pētniecības grupās pašu izvēlētā specialitātē. Insbrukā ir īpašas laboratorijas, kurās pētījumi notiek ar pelēm, un ir speciāli aprīkotas operācijas zāles, kurās studenti var mācīties un veltīt laiku pētniecības darbiem, izmantojot cūku dzīvos audus. Kā stāsta studente, Insbrukas Sirds ķirurģijas centrā ir iespēja ievietot noteiktā sarakstā savus kontaktus un sirds transplantācijas operācijas gadījumā sagaidīt ārsta zvanu ar aicinājumu pat naktī piedalīties operācijā.

Orgānu transplantācijas noteikumus Austrijā Lauma vērtē kā ļoti demokrātiskus. Ņemot vērā kalnaino dabu, slēpotājiem, kalnu riteņbraucējiem un citu ekstrēmu sporta veidu cienītājiem mēdz būt dažādas traumas. Valstī darbojas opt-out sistēma, ja gadījumā ir kāds traģisks, letāls gadījums, nav nepieciešama iepriekšēja piekrišana, kādu dokumentu parakstīšana, jo bojāgājušā orgāni automātiski tiek nodoti ziedošanai. Austrija ir arī Eurotransplant dalībvalsts. Eurotransplant ir atbildīgs par donoru orgānu piešķiršanu Austrijā, Beļģijā, Horvātijā, Vācijā, Ungārijā, Luksemburgā, Nīderlandē un Slovēnijā. Šajā starptautiskajā sadarbības sistēmā ietilpst visas transplantācijas slimnīcas, audu laboratorijas un slimnīcas, kurās notiek orgānu ziedojumi. Tādēļ uz Austrijas klīnikām dodas daudzi pacienti, piemēram, no Vācijas, kur orgānu transplantācijas normatīvie akti ir daudz striktāki.

Izvēlēties savu specialitāti medicīnas studentam Austrijā palīdz tā sauktais bāzes gads, kura laikā ir iespēja iziet praksi trīs profesijās, katrā trīs mēnešus, piemēram, sirds ķirurģijā, kardioloģijā un anestezioloģijā. Pēc prakses ir daudz vieglāk izvēlēties specialitāti.

Lauma jau Madonas Valsts ģimnāzijas 11. klasē saprata, ka nākotnes specialitāti vēlas saistīt ar medicīnu. Pastiprinātu interesi sirds ķirurģijā palīdzēja veidot RSU kursi Ieskats mūsdienu kardiotorakālajā ķirurģijā, kurus rīkoja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centrs sadarbībā ar uzņēmuma Johnson & Johnson un RSU Studējošo pašpārvaldi. Septembrī Lauma sāks studijas RSU Medicīnas fakultātes sestajā kursā. Papildus medicīnas studijām viņa trenējas triatlonā, ko uzskata par ļoti daudzpusīgu sporta veidu. Tomēr Insbrukas Sirds ķirurģijas centrs nav tikai spilgts pagātnes posms, jo ir nodibināti jauni kontakti un tur plānota prakse arī nākotnē.