Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
COVID-19

Šonedēļ RSU ambulances mediķiem ir darba pilnas rokas, jo katru dienu ik pa 15 minūtēm ierodas kāds students vai rezidents, lai vakcinētos pret Covid–19. Darba ritms kā kaujas apstākļos. Rezidenti strādā reģistratūrā, māsas vakcinē, bet RSU ambulances vadītāja, docētāja un ģimenes ārste Sandra Gintere pirms vakcinācijas iztaujā apmeklētājus.

Medicīnas fakultātes 6. kursa studente Anna Penkjukova ir ieradusies uz vakcināciju precīzi noteiktajā laikā un savu apmeklējumu sāk ar vizīti pie ģimenes ārstes, kura noskaidro studentes veselības stāvokli un pārliecinās, ka vakcīnai nebūs kādas nevēlamas sekas. Pēc tam seko vakcinācijas kabineta apmeklējums, un pavisam drīz adata jau ir plecā.

pienemsana_studente_anna.jpg

studente_anna_vakcina.jpg

Medicīnas fakultātes 6. kursa studente Anna Penkjukova ieradusies RSU ambulancē vakcinēties pret Covid-19

Vēl ir jāuzkavējas 20 minūtes, lai mediķi varētu novērot katra apmeklētāja iespējamās veselības izmaiņas. Šajā laikā ir iespēja pajautāt, kā studente vērtē vakcinācijas nozīmi. Anna uzskata, ka šobrīd sabiedrībā ir dažādas informācijas pārpilnība un ne visam var ticēt.

Studente ir izpētījusi daudzus un dažādus avotus, lai mācētu izstāstīt tuviniekiem un draugiem, kā vakcīna darbojas, un spētu pierādīt, ka vakcinēšana ir ceļš uz normālu dzīvi mums visiem.

studente_tija.jpg

Medicīnas fakultātes 6. kursa studente Tija Ausmane (attēlā augšā) vakcīnu jau saņēmusi un gaida, kad beigsies 20 minūtes un varēs doties prom. Studente stāsta, ka process ir ļoti precīzi organizēts un viss notiek raiti. Ja būtu bail no vakcinācijas, iespējams, viņa nevakcinētos, taču baiļu nav. Arī Tija ir sekojusi informācijai par vakcīnām un tām uzticas.

Pavisam drīz – februārī – Tijai un citiem 6. kursa studentiem sāksies klīniskā prakse, tādēļ vakcinācija ir īpaši svarīga.

studente_marija_vakcina.jpg

Ambulances priekšnamā atskan durvju zvans, un klāt ir nākamais students. Tā ir Marija Pērkone (attēlā augšā), kurai arī tuvojas klīniskās prakses laiks. Četras nedēļas būs jāstrādā veselības centrā Elite un divas nedēļas psihiatrijas slimnīcā. Pēc injekcijas Marija stāsta, ka adatas dūrienu gandrīz nav sajutusi. Studente atzīst, ka šaubīties ir cilvēcīgi, arī par vakcināciju, tomēr universitāte ir devusi pietiekami daudz zināšanu, lai pārvarētu jebkādas bailes un saprastu, ka, racionāli domājot, tām nav pamata.

rezidentes.jpg

Lai RSU ambulances darbs netiktu pārtraukts un palīdzību saņemtu arī ikdienas pacienti, palīgos dodas rezidenti. Šodien reģistratūrā strādā rezidentes Aiga Āboliņa un Alise Ralle (attēlā augšā). Jaunās ārstes regulē pacientu plūsmu, raksta kartītes tiem, kuri ieradušies vakcinēties, izraksta medikamentus, pieraksta uz vizīti un sniedz telefona konsultācijas, t. i., dara visu, ko līdz šim veica māsas, kuras tagad tikai vakcinē. Sarunas laikā kāds pacients, piemēram, ierodas pēc norīkojuma pie urologa.

Alise ir pārliecināta, ka uz jautājumu, vai vakcinācija pilnībā apturēs pandēmiju, šobrīd pat infektologi nevar atbildēt. Svarīgi, kā samazināsies transmisija, tomēr noteikti tiks atslogotas slimnīcas. Rezidente stāsta, ka RSU profesores Daces Zavadskas lekciju laikā zināšanas kā ar karoti ielej mutē, lai katrs varētu saprast. Līdzīgi domā arī Aiga. Bīstamas ir baumas un neziņa, piemēram, kāda ir iespējamā reakcija pēc injekcijas. Abas rezidentes vakcīnu saņēma pirmdien un stāsta, ka vienīgā reakcija bija nelielas un īslaicīgas sāpes dūriena vietā.

sandra_gintere.jpg

Kopumā vakcinācijas procesu RSU vada ambulances valdes priekšsēdētāja, docētāja un ģimenes ārste Sandra Gintere (attēlā augšā). Viņa uzklausa un iztaujā katru studentu, kurš ieradies uz vakcināciju. Ambulances vadītāja stāsta, ka vakcinācijas process tika sākts jau pirms divām nedēļām, kad fakultātes izveidoja sarakstus ar pretendentiem, kam sekoja grafika izveide, katram pacientam paredzot 15 minūtes. Atbilstoši ambulance pasūta arī nepieciešamo vakcīnu apjomu, kuru piegādā atsaldētā veid, un kas jāizmanto piecu dienu laikā.

Pašlaik tiek vakcinēti 6. kursa studenti, kuriem ir plānotas prakses. Studenti, kuri jau strādā klīnikās, ir saņēmuši vakcīnas savā darbavietā, piemēram, Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā vai P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā. Tas deva iespēja vakcinēt ne tikai Medicīnas, bet arī Sabiedrības veselības un sociālās labklājības un Zobārstniecības fakultātes studentus.

Lielu paldies Sandra Gintere saka rezidentiem ģimenes medicīnā, kuri strādā no astoņiem rītā līdz septiņiem vakarā un vēl mazliet, nosedzot ģimenes ārsta darbu, jo pārējie nodarbojas tikai ar vakcinācijas procesu. Ģimenes ārste stāsta par gadījumu, kad ieradies pacients, kuram bijušas problēmas ar sirdi. Pēc izmeklēšanas tika izsaukta neatliekamā medicīniskā palīdzība, lai pacientu aizvestu uz slimnīcu. Tas apliecina, ka ikdienas pacienti nav nekur pazuduši.

Gaitenī atskan kārtējais durvju zvans, un jau nākamais students mīņājas ārpusē, lai ambulancē saņemtu vakcīnu un droši varētu sākt praksi, iesaistīties darbā klīnikā vai citā medicīnas iestādē un nebaidītos saslimt pats vai aplipināt citus.