Ķīmiskās vielas mūsu organismā – dalībai pētījumā RSU meklē vīriešus no laukiem un reģionu pilsētām
Ikviens no mums ikdienā saskaras ar dažādām ķīmiskajām vielām, taču daudzu vielu ietekme uz cilvēka veselību joprojām tiek tikai pētīta un izvērtēta. Laika gaitā mūsu organismā var uzkrāties gan metāli, gan pesticīdu atliekvielas, kā arī noturīgi organiskie piesārņotāji un citas vielas no pārtikas produktiem, ūdens, mazgāšanas līdzekļiem, kosmētikas u. c. Lai izzinātu, tieši kādas vielas ir atrodamas Latvijas iedzīvotāju organismā, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) veic pētījumu cilvēku biomonitoringa jomā.
Aicinot cilvēkus piedalīties pētījumā, biomonitoringa projekta vadītājs, RSU Darba drošības un vides veselības institūta vadītājs Ivars Vanadziņš norāda: “Pirms sākās dalībnieku pieteikšanās, pētnieku grupa izvērtēja vairākus simtus ķīmisko vielu un atlasīja 25, kuras Latvijā dzīvojošajiem ir aktuālākas un kurām ir augstāks risks. Tās var iedalīt trīs grupās: smagie metāli, pesticīdi un noturīgie organiskie piesārņotāji.
Tas ir pirmais šāda veida pētījums Latvijā, kas ļaus saprast, vai situācija Latvijā atšķiras no citām Eiropas Savienības dalībvalstīm.”
Nepieciešami dažādu grupu dalībnieki
Jau aptuveni gadu notiek dalībnieku brīvprātīga pieteikšanās, tomēr joprojām pētnieki meklē vairāku grupu dalībniekus. Lai iegūtu reprezentatīvu pētījuma izlasi, ir svarīgi, lai dalībnieki pārstāvētu dažādus dzimumus, vecuma grupas un Latvijas reģionus. Pašlaik pētījumā visaktīvāk iesaistās sievietes no lielajām pilsētām, taču trūkst vīriešu vecumā no 19 līdz 39 gadiem un to, kas dzīvo ārpus Rīgas. Šo grupu līdzdalība ir būtiska, lai iegūtie rezultāti precīzāk atspoguļotu situāciju visā Latvijā.
Ko būtu vērts zināt par dalību pētījumā
Dalībniekiem sākotnēji elektroniski būs jāaizpilda piekrišanas veidlapa dalībai pētījumā, pēc tam aptaujas anketa, kas palīdzēs noskaidrot apstākļus, kā ķīmiskās vielas varēja nokļūt cilvēka organismā. Anketa ir plaša un ietver jautājumus par dzīvesvietu, paradumiem, kaitīgajiem ieradumiem un pat vaļaspriekiem. Līdz ar to jārēķinās, ka cilvēkiem, kas pieteiksies dalībai pētījumā, jābūt gataviem ne tikai doties uz laboratoriju un nodot asins un urīna analīzes, bet arī veltīt laiku, atbildot uz jautājumiem par smēķēšanu, uzturu, dzīvesveidu un citiem faktoriem. Pēc tam dalībniekiem tuvākajā E. Gulbja laboratorijas filiālē jānodod asins un urīna paraugi. Pēc analīžu veikšanas dalībnieki varēs saņemt mērījumu rezultātus, tomēr jāatceras, ka biomonitoringa analīzes ir garš un laikietilpīgs process, tāpēc daļa paraugu tiks uzglabāti biobankā nākotnes pētījumiem.
Plašāku informāciju par pētījumu var atrast un pieteikties pētījumam mājaslapā www.biomonitorings.lv.
Par projektu
Pētījuma Latvijas cilvēka biomonitoringa programmas izveide – HBM4LV (projekta/līguma nr. VPP-VM-Sabiedrības_Veselība-2023/4-0001) ilgtermiņa mērķis ir iegūt zināšanas, kas ļautu veidot pierādījumos balstītu cilvēka biomonitoringa sistēmu Latvijā, ņemot vērā starptautisko pieredzi un pielāgojot to nacionālajām vajadzībām. Pētījumu ir apstiprinājusi RSU Ētikas komiteja, un tas atbilst Vispārējās datu aizsardzības regulas prasībām (ES) 2016/679 (GDPR). Pētījumu pēc Veselības ministrijas pasūtījuma RSU Darba drošības un vides veselības institūts. Projekts tiek finansēts no valsts budžeta līdzekļiem, un tā norises laiks ir no 2023. gada decembrim līdz 2025. gada decembrim.
