Atzinība
Darbiniekiem

Atzīmējot izcilu un ilggadēju ieguldījumu internās medicīnas attīstībā, ārsta, profesora un pētnieka Kristapa Rudzīša balva šogad piešķirta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Iekšķīgo slimību katedras vadītājam profesoram Aivaram Lejniekam. Šo Latvijā augstāko apbalvojumu internās medicīnas specialitātē svinīgā pasākumā RSU aulā profesors A. Lejnieks saņēma trešdien, 2. novembrī.

“Mēs lepojamies ar profesora ieguldījumu augstskolas un visas nozares attīstībā.

Jau vairāk nekā 20 gadu vadot Iekšķīgo slimību katedru, Aivars Lejnieks ir izskolojis simtiem fantastisku ārstu un zinātnieku. Profesoru A. Lejnieku raksturo ass prāts, augsts intelekts, dziļas zināšanas, vadītāja un organizatora dotības, kā arī nevainojama komunikācija. Viņu vienmēr vadījusi dziļa interese par zinātni.

Profesora kopējais publikāciju skaits pārsniedz 400, un tās lielākoties ir par sirds asinsvadu slimībām, vīrusiem un retajām slimībām,” norāda RSU rektors profesors Aigars Pētersons. Neskatoties uz lielo darba slodzi gan RSU, gan kā internās medicīnas galvenajam speciālistam Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, profesors Lejnieks kā eksperts aktīvi iesaistās dažādu nozares biedrību un asociāciju darbā.

Profesora Kristapa Rudzīša balva iedibināta 1999. gadā ar mērķi godināt izcilas Latvijas medicīnas personības internās medicīnas jomā. Balva līdz šim pasniegta trīs reizes. Dibināšanas gadā to saņēma izcilais medicīnas doktors prof. Ilmārs Lazovskis, kurš sniedzis nenovērtējamu ieguldījumu medicīnas terminoloģijas un iekšķīgo slimību nozares izaugsmē, 2001. gadā balvu saņēmis ārsts gastroenterologs, endoskopijas aizsācējs Latvijā prof. Nikolajs Skuja, bet 2021. gadā balvas pasniegšana tika atjaunota, un to saņēma prof. Ivars Siliņš – viena no Latvijas medicīnas leģendām gan praktizējošu ārstu vidū, gan akadēmiskajās aprindās.

Pasniegšanas ceremonijā laudatio jeb slavinājuma runu teica RSU Iekšķīgo slimību katedras profesors Oskars Kalējs. Pēc balvas saņemšanas sekoja profesora Aivara Lejnieka akadēmiskā runa Mācies, ko nezini, zini, ka nezini!. Kā klasiskās mūzikas cienītāju profesoru A. Lejnieku balvas pasniegšanas ceremonijā sveica talantīgais vijolnieks Daniils Bulajevs ar stīgu kvintetu.

Par profesoru Kristapu Rudzīti

Profesors Kristaps Rudzītis izpelnījies atzinību gan par savu talantu, apbrīnojamajām prāta spējām, zināšanām medicīnā, gan par savu domas plašumu un inteliģenci. Profesors ir licis pamatu medicīnas teorijām, kuras nevar uzskatīt par novecojušām arī pašlaik. No 1950. līdz 1972. Kristaps Rudzītis bija Rīgas Medicīnas institūta (tagad – RSU) Medicīnas fakultātes Terapijas katedras vadītājs. Profesors bija Latvijas Terapeitu zinātniskās biedrības priekšsēdētājs (1958–1973), Latvijas Eksperimentālās un klīniskās medicīnas institūta vecākais zinātniskais līdzstrādnieks un sektora vadītājs (1959–1962).

Viņa zinātniskās intereses saistījās ar saistaudu fizioloģiju un patoloģiju, fokālās infekcijas nozīmi slimību ģenēzē, koloīdķīmijas reakcijām, holesterīna nozīmi aterosklerozes attīstībā, meteoroloģisko un citu faktoru izraisītām pārmaiņām organismā, kā arī medicīnas terminoloģiju. Profesors K. Rudzītis miris 1978. gada 27. februārī Rīgā un apglabāts Meža kapos. Viņa vārdā nosaukta aleja Ķemeru parkā, kas iezīmēta ar piemiņas akmeni.