Attīstība

Veselības vadības zināšanas iegūst arvien lielāku nozīmi, jo veselības aprūpes sistēmas efektīvai funkcionēšanai ir nepieciešami zinoši vadītāji, kuriem ir zināšanas un pieredze gan medicīnā, gan vadībā. Šajā akadēmiskajā gadā Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) pirmo reizi uzņēma studentus starpaugstskolu profesionālajā maģistra programmā Veselības vadība, kas tiek realizēta sadarbībā ar Rīgas Starptautisko ekonomikas un biznesa augstskolu (RISEBA) un kas ir vienīgā šāda programma Baltijā.

Studējot veselības vadību, tiek apgūta veselības sistēmu vadība, organizācija un finansēšana, veselības ekonomika, uzņēmuma finanšu, personāla un biznesa stratēģiju vadība, veselības vadības juridiskie jautājumi un citi nozares un uzņēmuma vadības aktuālie jautājumi. Programmā ir paredzētas pētniecības iespējas, kā arī prakse kādā no nozares iestādēm.

„Programmas saturs tiek pielāgots Eiropas maģistra studiju programmai European Master in Health Economics and Management, ko realizē četras universitātes Eiropā. Mūsu ilgtermiņa mērķis ir pilnveidot mūsu programmu tādā pašā kvalitātē, kā to dara citas universitātes, kur 1. semestra studiju programma studentiem ir vienāda, pēc tam ir iespēja doties uz jebkuru no četrām augstskolām, no kurām katra specializējas kādā veselības vadības virzienā, piemēram, globālās veselības politikas veidošanā, veselība ekonomikā,” stāsta programmas Veselības vadība vadītāja Daiga Behmane. „Esam sākuši sadarbību ar šīs programmas organizatoriem, kā arī plānojam jaunu RSU specializēto studiju kursu izveidi, turklāt esam piesaistījuši vieslektorus jaunu studiju kursu veidošanai un realizācijai.”

Studenti, kas pašlaik studē programmā, iepriekš ieguvuši izglītību gan medicīnā, gan ekonomikā, gan sociālajās zinātnēs. Tajā studē arī divi ārzemnieki. Studijas un pārbaudījumi notiek angļu valodā.

Visi studiju kursi ir sadalīti moduļos, un katrs no kuriem notiek vai nu RSU, vai RISEBA. Viens modulis notiek sešas dienas no plkst. 9.00 līdz 17.30. Pēc moduļa beigām studenti mēnesi gatavojas pārbaudījumiem un tad kārto ieskaites, eksāmenus, prezentē praktiskos darbus, un nākamajā dienā sākas jauns modulis. Vienā studiju gadā ir seši moduļi.

„Studenti atzinīgi vērtē moduļu sistēmu, kas ir draudzīga gan vietējiem, gan ārvalstniekiem. Svarīgākais ir iepriekš saplānot laiku un būt gatavam pietiekami lielai slodzei, jo studijas notiek pilnas sešas dienas,” uzsver programmas vadītāja.

Studentiem, kuriem nav ekonomikas priekšzināšanu, speciāli ir izveidots papildu studiju kurss Ekonomikas pamati, ko nodrošina RISEBA.