Starptautiskā sadarbība
Sabiedrības veselība

Šogad Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā rodamais Pasaules Veselības organizācijas (PVO) sadarbības centrs multirezistentas tuberkulozes ārstēšanas pētniecībā un izglītībā (WHO Collaborating Centre for Research and Training in Management of Multidrug-Resistant Tuberculosis) svin 15 gadu pastāvēšanu. Lai gan līdz šim tuberkulozes apkarošanā paveikts ļoti daudz, šī slimība joprojām ir nopietna sabiedrības veselības problēma daudzās valstīs, un, pēc PVO datiem, mirstība no tuberkulozes Eiropas reģionā saglabājas augsta.

Lai dalītos pieredzē par paveikto un iezīmētu nākotnē darāmo, Latvijas un ārvalstu medicīnas jomas profesionāļi jūlijā tikās īpašā pasākumā, kurā Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) pārstāvēja Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes dekāne prof. Inga Millere un Sabiedrības veselības institūta direktore prof. Gunta Lazdāne.

pvo-sadarbibas-centra-jubileja03-lead.jpg

Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes dekāne prof. Inga Millere (1. rindā pirmā no labās) un Sabiedrības veselības institūta direktore prof. Gunta Lazdāne (1. rindā otrā no labās)

Jubilejas pasākumā piedalījās tādi PVO pārstāvji kā Globālās tuberkulozes programmas Eiropas koordinatore Malgorzata Grzemska, Veselības ārkārtas situāciju un infekcijas slimību nodaļas Tuberkulozes vienības vadītājs Askar Yeldilbayev, Globālā Tuberkulozes institūta pārstāvis Lee Reichman, Eiropas reģionālā biroja pārstāvis Ernesto Jaramillo, kā arī Latvijas Veselības ministrijas pārstāvji un citi viesi.

PVO sadarbības centrs multirezistentas tuberkulozes ārstēšanas pētniecībā un izglītībā nodrošina mūsdienīgu, kvalitatīvu un uz pierādījumiem balstītu veselības aprūpes personāla apmācību, ievērojot jaunākos zinātnes sasniegumus un PVO vadlīnijas. Vairāk nekā 15 gadu garumā centrs regulāri organizējis Latvijas un starptautiska mēroga apmācības veselības aprūpes darbiniekiem. Šo sadarbības centru vada ārstes Līga Kukša un Vaira Leimane.

pvo-sadarbibas-centra-jubileja05-lead.jpg

PVO Sadarbības centra vadītāja, RAKUS pneimonoloģe un RSU Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras asistente Līga Kukša

Latvijā darbojas divi PVO sadarbības centri, un šā gada pavasarī tuberkulozes pētniecības un ārstēšanas centram pievienojās RSU Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes (SVSLF) paspārnē atklātais PVO sadarbības centrs profesionālajā veselības aprūpes izglītībā. Tas ļaus plašāk piedāvāt RSU docētāju zināšanas un pieredzi starptautiskā mērogā, kā arī attīstīt pētniecību, iesaistoties dažādos projektos 53 PVO Eiropas reģiona valstīs. Tāpat kā tā "vecākais brālis", arī RSU centrs plāno palīdzēt pilnveidot studiju programmas atbilstoši PVO rekomendācijām starptautiskā mērogā.

RSU sadarbība ar PVO aizsākās Latvijas prezidentūras ES Padomē laikā, kad SVSLF (toreiz vēl Māszinību fakultāte) sadarbībā ar Veselības ministriju organizēja vairākus pasākumus par veselības aprūpi un māszinībām. Turpinot iesākto sadarbību, SVSLF iesaistījās arī citos PVO organizētajos pasākumos, piemēram, PVO apakšreģionālā (Vidusāzijas un Kazahstānas) diskusijā par augstāko izglītību māszinībās, kas risinājās Astanā un citviet.

pvo-sadarbibas-centra-jubileja06-lead.jpg