Par mums medijos

2. augusta Latvijas Radio 1 raidījumā Kā labāk dzīvot sarunā par aknu transplantāciju piedalījās arī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes Ķirurģijas katedras vadītājs un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Ķirurģijas klīnikas vadītājs prof. Jānis Gardovskis, kurš 2011. gadā veica pirmo aknu transplantācijas operāciju Latvijā, un RSU lektors un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ķirurgs Jānis Vilmanis.

Līdz šim aknu transplantācijas Latvijas iedzīvotājiem tika veiktas Igaunijā, Tartu Universitātes slimnīcā, bet kopš šā gada operāciju beidzot apmaksā arī mūsu valsts. Transplantācijas tiek veiktas Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, taču pietrūkst donoru, kas būtu gatavi ziedot savas aknas.

Raidījumā tiek runāts par to, kādas slimības izraisa tādas situācijas, kad jāveic aknu transplantācija, kuri cilvēki Latvijā kļūst par orgānu donoriem un kas jāņem vērā, lai kļūtu par donoru.

Līdz šim Latvijā ir veiktas četras aknu transplantācijas operācijas, un to, cik šādu operāciju būs turpmāk, noteiks ne tikai piešķirtie finanšu līdzekļi, bet arī tas, vai pietiek aknu donoru. RSU prof. Jānis Gardovskis uzskata, ka Latvijas sabiedrība diemžēl vēl nav gatava orgānu ziedošanai.

Raidījumā piedalās arī LU docente un Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane un pacients Austris Augusts, kuram ir transplantētas aknas.

02.08.2018. LR1 raidījuma Kā labāk dzīvot ieraksts