Pārlekt uz galveno saturu
Intervijas
Ziņas

"Pēdējā gada laikā RSU rezidentūras studiju programma ginekoloģijas un dzemdniecības specialitātē ir modernizēta un mainīta pat vairāk nekā par septiņdesmit procentiem," saka RSU Tālākizglītības fakultātes dzemdniecības un ginekoloģijas specialitātes rezidentūras programmas vadītāja, pieredzējusī ārste Maira Jansone, kas zināma arī kā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sievietes un bērna veselības klīnikas vadītāja.

Kāpēc jūs rekomendētu izvēlēties ginekoloģijas un dzemdniecības specialitāti?

Šī ir viena pieprasītākajām specialitātēm, kas studējošos ir interesējusi gadu simtiem, pat tūkstošiem. Tā ir interesanta, plaša profesija, jo saistāma ar visiem sievietes vecumposmiem – sākot ar meitenēm un pusaudzēm, līdz pat sievietēm menopauzes vecumā un mūža nogalē. Ārsts ginekologs nepieciešams turpat pusei Latvijas iedzīvotāju, jo Latvijā lielākā sabiedrības daļa ir sievietes. Ginekoloģijā un dzemdniecībā būtiska ir ne tikai patoloģija, ļoti svarīgi ir pārzināt sievietes fizioloģiju – jautājumus, kas saistāmi ar sievietes veselību, veselas sievietes apskati un aprūpi, normāli noritošu grūtniecību, menopauzes vadību. Tas ietver gan ambulatoru, gan stacionāru aprūpi, tiek ieviestas dažādas jaunas manipulācijas un tehnoloģijas. Specialitāte ir dinamiska ar strauju attīstību, tāpēc arī piesaista jaunos ārstus.

Kāpēc izvēlēties rezidentūras studijas ginekoloģijā, dzemdniecībā tieši RSU?

Tāpēc, ka mēs, speciālistu grupa, it sevišķi pēdējā gada laikā, esam strādājuši pie tā, lai programmu ginekoloģijā un dzemdību specialitātē padarītu atbilstošu Eiropas Ginekologu un dzemdību speciālistu padomes prasībām; pēc iespējas dinamiskāku, atraktīvāku, jo arī medicīnā viss ļoti strauji mainās, un ienāk jaunas metodes un tehnoloģijas. Tas, kas tiešām ir unikāls RSU, ka katrā studiju gadā izmantojam Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra (MITC) iespējas. Tas, kas agrāk tika mācīts uz pacienta, tagad tiek apgūts preklīnikā uz dažādiem simulatoriem. Tas atļauj vairākkārt atkārtot manipulāciju līdz vēlamajam rezultātam un izspēlēt arī tādas situācijas, kas praksē nemaz tik bieži nav sastopamas. Manipulāciju apguvi rezidenti sāk ar visvienkāršāko, pamazām apgūstot arvien sarežģītākas un sarežģītākas manipulācijas. Prasmes rezidenti uzlabo un atkārto katru gadu, izmantojot MITC. Sākumā ir bāzes izmeklējumi dzemdniecībā un ginekoloģijā, vēlāk arī jaundzimušo reanimācija, grūtnieču reanimācija, gan operatīvā dzemdniecība un ginekoloģija. Mēs bijām pirmie, kas ieviesa komandas darba apmācību neatliekamās situācijās dzemdniecībā, iesaistot tajās arī citu specialitāšu rezidentus – anesteziologus, neonatologus.

Mainot programmu, vienmēr arī uzklausām pašus rezidentus, viņu ieteikumus. Programma ir papildināta atbilstoši šā brīža aktualitātēm nozarē. Šī programma vienmēr ir atvērta, un pieeja katram rezidentam ir īpaša.

Pieredze rāda, ka tie, kuri ir nopietni nolēmuši apgūt specialitāti dzemdniecībā un ginekoloģijā, agrāk vai vēlāk tajā nonākt – pa garāku vai īsāku ceļu. Mūsu profesijā nav nejaušu cilvēku. Turklāt, pat ja kāds nevar studēt budžeta vietā, pieredze liecina, ka šis students ātri vai vēlu sasniedz savu mērķi. Un ļoti daudz ko izšķir neatlaidība un sevis pierādīšana. Galvenais ir nenobīties un iet uz savu mērķi!

Kas tieši ir mainīts šajā programmā?

Pašlaik programma paredz, ka rezidents ienāk klīnikā jau no pirmā studiju gada un sertificēta speciālista uzraudzībā sāk apgūt specialitātes pamatus. Agrāk pirmajā gadā bija ambulatorais studiju kurs un rezidents nonāca stacionārā tikai dežūru laikā. Šī bija viena no pašu rezidentu iniciatīvām. Turklāt ambulatorais kurss agrāk bija ļoti garš. Tagad tas ir īsāks, ir atsevišķi arī ambulatorā ultrasonogrāfija, turklāt dažādos gados, kas padara programmu interesantāku un dinamiskāku.

Vairākus studiju kursus esam sadalījuši, piemēram, ultrasonogrāfiju. Agrāk tas bija viens cikls, bet tagad ir sadalīts starp ambulatoro un stacionāro ultrasonogrāfiju, un katrā no tām ir atšķirīga pieeja. Dažus no agrākiem studiju kursiem, kuriem bija mazāka nozīme kā veselam kursam specialitātes apguvē, esam atstājuši semināru formā. Tas ir atkarīgs gan no speciālistiem, kas pasniedz šos kursus, gan no klīniku struktūras, kas mēdz mainīties, gan no pašu rezidentu atsauksmēm. Piemēram, esam izņēmuši laboratorijas studiju kursu, kur agrāk vesela mēneša garumā apguva laboratoriskās izmeklēšanas metodes. Pašlaik kurss ir ieguvis semināra formu. Līdzīgi ir ar vēl dažiem kursiem. Tajā pašā laikā ir kursi, kas agrāk bija “pabērna lomā”, piemēram, medicīniskā ģenētika. Rezidenti to galvenokārt apgūst Bērnu slimnīcas ģenētikas klīnikā, kas strauji attīstās. Programma mainās atbilstoši mūsdienu apstākļiem.

Mainītas un uzlabotas arī pārbaudes, jo Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija ir noteikusi, ka pēc 3. studiju gada rezidents var strādāt ārpus Rīgas sertificēta ārsta uzraudzībā. Līdz ar to 3. gada beigu eksāmens ietver arī praktisko daļu, kur rezidents atrāda apgūtās prasmes dzemdniecībā un ginekoloģijā.

Kā studentam sagatavoties, lai nokļūtu rezidentūrā?

Mūsu specialitātes rezidentūrā reti ir nejaušu cilvēku. Piedaloties topošo rezidentu intervijās, varam redzēt, kuri studenti ir mērķtiecīgi gājuši uz šo specialitāti, tāpēc mūsu mērķis ir viņus atbalstīt. Tāpat augstu tiek vērtēts darbs studentu pulciņā, pētījumu veikšanā un iniciatīvas izrādīšanā studiju laikā. Tā ir priekšrocība, un par to var saņemt katedras rekomendāciju rezidentūrai.

Gandrīz visi pretendenti ir vairāk vai mazāk iepazinuši šo profesiju, veicot brīvprātīgo darbu dzemdniecībā un ginekoloģijā. Tie, kuri to ir darījuši, jau zina, ko sagaidīt no mūsu specialitātes. Intervijās ļoti labi redz studentu motivāciju, izpratni par izvēlēto specialitāti, pārliecību par savas izvēles pareizību.

Protams, ir arī labi jāmācās, jo mūsu specialitātē ir liela konkurence. Tātad ir jābūt mērķtiecīgai un noturīgai interesei iet uz izvēlēto specialitāti.