Pārlekt uz galveno saturu
Pētnieki tuvplānā
Studentiem
Darbiniekiem

RSU Sociālo zinātņu pētniecības centrs lepojas ar nozīmīgu ieguldījumu diskusijā par sieviešu reproduktīvajām tiesībām caur mākslas aktīvisma prizmu. Nesen izdotajā grāmatā Transnational Visual Activism for Women's Reproductive Rights: My Body, My Choice (Transnacionālais vizuālais aktīvisms sieviešu reproduktīvo tiesību atbalstam: mans ķermenis, mana izvēle), ko rediģējusi Baša Šļivinska (Basia Sliwinska) un izdevusi izdevniecība Routledge, ir iekļauta nodaļa, kuras autore ir mūsu vadošā pētniece (PhD) Jana Kukaine. Šajā nodaļā aplūkota mākslas un aktīvisma mijiedarbība Latvijā, detalizēti pētot, kā māksla var kalpot par sociālo pārmaiņu katalizatoru.

Mākslas nozīme sociālo pārmaiņu veicināšanā

Starptautisku atzinību guvusī mākslas zinātniece un pētniece no Lisabonas NOVA Universitātes Baša Šļivinska ir izveidojusi mākslas kolekciju, kurā aplūkots, kā laikmetīgās mākslas prakses, tostarp līdzdalības māksla un mākslas aktīvisms (artivism) var veicināt sociālās un politiskās pārmaiņas. Grāmatā apkopoti raksti, kuri analizē dažādu mākslas formu izmantotās stratēģijas, lai veicinātu sociālās pārmaiņas, stimulētu politisko diskursu un radītu telpu sociāli atstumtajām sabiedrības grupām.

Transnational Visual Activism for Women’s Reproductive Rights: My Body, My Choice, edited by Basia Sliwinska

Janas Kukaines atziņas

Nodaļā My First Year Too: Obstetric Violence and Maternal Subjectivity (Tas ir arī mans pirmais gads: vardarbība dzemdībās un mātes subjektivitāte) Jana Kukaine pēta Latvijas autoru Elīnas Brasliņas, Agras Lieģes-Doležko un Elīnas Bērziņas veidoto projektu Tas ir arī mans pirmais gads. Šis projekts aizsākās kā sociālo mediju platforma, kurā tika apkopoti vecāku stāsti un portreti, un pārtapa plašākā iniciatīvā, kas ietvēra izstādes, radošās darbnīcas un diskusijas.

RSU vadošā pētniece Jana Kukaine skaidro:

“Projekts sākās kā centieni apkopot un dalīties personīgos stāstos par dzemdību pieredzi. Tas ātri vien pārtapa par nozīmīgu sociālo iniciatīvu,

kas aktualizēja vardarbības jautājumus dzemdībās un iestājās par sieviešu reproduktīvajām tiesībām.”

"Draw Your Birth Story" workshop. Courtesy of Elīna Brasliņa

Darbnīca Uzzīmē savu dzemdību stāstu. No Elīnas Brasliņas privātā arhīva

Dzemdības no feminisma perspektīvas

Savā pētījumā Jana Kukaine pievēršas vardarbības jēdzienam dzemdībās no feminisma teoriju perspektīvas. Viņa vērš uzmanību uz to, kā stereotipi un dzimumu lomas ietekmē dzemdību pieredzi un ierobežo mātes subjektivitāti.

“Vardarbība dzemdībās nav tikai medicīniska nolaidība vai nelaipna attieksme,” norāda Jana Kukaine. “Tā dziļi sakņojas dzimumu stereotipos, normās un sabiedrības gaidās par sievišķību un aizspriedumiem par mātes lomu.”

Nodaļā uzsvērts, cik svarīgi ir apzināties, ka šādas problēmas pastāv, un tās risināt, lai veicinātu dzimumu līdztiesību un sieviešu tiesību ievērošanu. J. Kukaines darbs izgaismo bieži vien nepamanītos mātes pieredzes aspektus un kultūras naratīvus, kas tos veido.

Plašāks tvērums

Šajā grāmatā sniegtās atziņas ir ļoti būtiskas veselības aprūpes, psiholoģijas, tieslietu un multimediju komunikācijas speciālistiem. Izpratne par reproduktīvo tiesību sociālajām un kultūras dimensijām var palīdzēt šiem speciālistiem pieņemt pamatotus lēmumus un aizstāvēt labāku politiku un praksi.

Vadošās pētnieces J. Kukaines nodaļā ir aplūkots arī plašāks projekta Tas ir arī mans pirmais gads tvērums. “Izmantojot mākslinieciskus līdzekļus, lai izceltu slēptās un traumatiskās pieredzes, mēs varam pievērst uzmanību daudzveidīgajām mātes lomas šķautnēm,” viņa saka.

“Šai iniciatīvai ir potenciāls mainīt sabiedrības uztveri un veicināt cieņpilnāku un iejūtīgāku pieeju dzemdībām.”

"Draw Your Birth Story" workshop. Courtesy of Elīna Brasliņa

Darbnīca Uzzīmē savu dzemdību stāstu. No Elīnas Brasliņas privātā arhīva

Kā iesaistīties?

RSU Sociālo zinātņu pētniecības centrs aicina sabiedrību iesaistīties šajā svarīgajā darbā. Veicinot informētību un izpratni par sieviešu reproduktīvajām tiesībām, mēs varam dot ieguldījumu taisnīgākas un vienlīdzīgākas sabiedrības veidošanā.

Vairāk informācijas un grāmatu meklējiet izdevniecības Routledge tīmekļa vietnē vai sazinieties ar RSU bibliotēku.