Pārlekt uz galveno saturu
Pētnieki tuvplānā
Doktorantiem
Zinātnes nedēļa 2019

Politikas zinātnes katedras docentu Māri Andžānu (attēlā) ar RSU vieno saites 16 gadu garumā – savulaik te radis vienīgo Latvijas studiju programmu starptautiskajās attiecībās, viņš augstskolā nobāzējies uz pamatstudiju, maģistrantūras un doktorantūras posmu.

andzans-petnieks-tuvplana.png

Kopš 2016. gada viņš ir atbildīgs par jaunajiem zinātniekiem politoloģijas jomā, vadot vienu no astoņām RSU doktorantūras programmām. Uz RSU gada notikumu sociālajās zinātnēs – starpdisciplināro konferenci PLACES – viņš raugās ar cerībām, ņemot vērā tās starptautisko vērienu un ambīciju detalizēti pievērsties katrai no mūsu augstskolas pārstāvētajām sociālo zinātņu jomām.

Kāpēc pētu?

Tas, ka nonācu RSU, bija likumsakarīgi. Skolā mani aizrāva ģeogrāfija, vēsture, svešvalodas un politika, īpaši – starptautiskā politika. Pirms 16 gadiem RSU bija vienīgā vieta Latvijā, kur bija iespējams jau bakalaura līmenī specializēties starptautiskajās attiecībās un Eiropas studijās. Šo gadu laikā augstskola ir noturējusi un uzlabojusi savas pozīcijas – esam jaudīgi specializējušies starptautiskajās attiecībās, ko var redzēt arī pēc RSU docētāju ievērojamās lomas ārpolitikas pētniecībā un apspriešanā Latvijā. Studiju laikā strādāju valsts pārvaldē, kur izdevās sevi labi pierādīt, tikt galā ar virkni izaicinājumu, tomēr vienubrīd sajutos sevi izsmēlis. Iegūtais doktora grāds pavēra iespējas akadēmiskajā jomā, tāpēc pievienojos gan RSU, gan Latvijas Ārpolitikas institūtam. Man pētniecībā patīk diskusijas ar kolēģiem, publikāciju izstrāde, konferences, arī tas, ka līdz ar medijiem sniegtajiem komentāriem publikāciju atziņas nepaliek vien plauktos, bet sasniedz arī plašāku publiku, palīdzot veidot sabiedrības domu.

Kāpēc es došos uz RSU starptautisko starpdisciplināro sociālo zinātņu konferenci PLACES?

Kā doktorantūras programmas vadītājs, PLACES lielākoties būšu iesaistīts, mobilizējot politoloģijas doktorantu dalību. Promocijas darbu izstrādes procesā diskusijas ar kolēģiem ir tās, kas sniedz jaunas atziņas un palīdz uzlabot rezultātu – par to pārliecinājos pats kā doktorants un ceru, ka pārliecināsies arī mūsu šībrīža doktoranti, kuru skaits pēdējo gadu laikā RSU ir nostabilizējies labā līmenī. Teju visi mūsu doktoranti darbojas starptautisko attiecību jomā, pētot gan Centrālāziju, gan Tuvos Austrumus, gan Krieviju, gan Poliju, gan Baltijas valstu sadarbību; pēta arī Latvijas publisko diplomātiju, aizsardzības politiku. Viena doktorante pēta arī veselības politiku Latvijā, šādi nodrošinot tiltu starp politikas zinātni un veselības aprūpes jomām.

Kāpēc jums jādodas uz konferenci?

Manuprāt, ikvienam zinātniekam, doktorantam šis ir nepieciešams pasākums, kur smelties konstruktīvus komentārus, kas palīdzētu uzlabot darbu un novērst iespējamu kritiku nākotnē.  Izstrādes posmā savas publikācijas vienmēr dodu kolēģiem pārskatīt, rezultātā tiekot pie idejām, papildināmiem aspektiem. Doktorantiem tīri matemātiski zinātniskā darbība, dalība konferencēs ir veids, kā krāt kredītpunktus. Arī docētājiem ir svarīgi uzturēt sevi zinātniskā formā, atjauninot, apspriežot zināšanas. Uzteicami, ka šī konference pacelta starptautiskā līmenī, turklāt pilnībā veltīta sociālajām zinātnēm – jau tagad starp kolēģiem jūtams, ka vilkme piedalīties ir augstāka kā citus gadus.

Gatavojoties un gaidot Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zinātnes nedēļu, kas notiks 2019. gada aprīlī, mūsu pētnieki atbild uz trim īsiem jautājumiem, kas sniedz priekšstatu par viņu paveikto un sasniegumiem, kā arī šībrīža pētnieciskajām interesēm. Aicinām jūs laikus rezervēt savā kalendārā nedēļu no 1. līdz 5. aprīlim, lai būtu daļa no RSU zinātnes gada notikuma!