Preses relīzes

Otrdien, 4. jūnijā, plkst. 18.00 kafejnīcā SPIIKIIZI notiks Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Politikas salona diskusija Maza Latvija – lielas reformas. Par karsto administratīvi teritoriālo reformu salonā diskutēs ilggadējā politiķe, labas pārvaldības eksperte Lolita Čigāne, sociālantropoloģe, grāmatas Latvijas pierobežas pēdējie mohikāņi līdzautore Elīna Kursīte un bijušais izglītības un zinātnes ministrs, izglītības reformu autors Roberts Ķīlis. Šo neformālo sarunu raundu moderēs RSU Eiropas studiju fakultātes docētāja Lelde Metla-Rozentāle.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātās kārtējās izmaiņas Latvijas teritoriālajā plānojumā ir izraisījušas lielu ažiotāžu sabiedrībā, sadalot mūs visus divās grupās – tajos, kas atbalsta izmaiņas reģionālajā iedalījumā (projekts paredz novadu skaitu samazināt no 119 līdz 35), un tajos, kas to noliedz un ir gatavi reformai pretoties. Jebkurā gadījumā aktuāls ir jautājums – mums ir nepieciešama reforma reformas pēc vai tomēr tā kaut ko atrisinās un, kas tieši tas būs?

Piedāvātās izmaiņas raisa konfrontācijas un jautājumus daudzos līmeņos, taču kā svarīgākie iezīmējas politiskais un sabiedriskais. Politiskajā līmenī vēlamies jautāt ekspertiem – cik ļoti mazās pašvaldības būs gatavas pievienoties lielajiem novadiem un atdot savu lemtspēju citu pārvaldnieku rokās, vai tas neradīs pašvaldību apvienošanas “karus”, kur katrs deputāts un mazā pašvaldība cīnīsies par savu vietu zem lielās reformas saules? Savukārt sabiedriskajā līmenī vēlamies meklēt atbildes uz jautājumiem par to, kā reformas ietekmēs vietējos iedzīvotājus, cik pamatotas ir bailes, ka, notiekot apvienošanai, mazo pašvaldību un to ļaužu intereses tiks aizmirstas, vai sabiedrība var kļūt par manipulatīvu ieroci pašvaldību vadītāju rokās, un visbeidzot – vai mazajās pašvaldībās ir pietiekoši liels iedzīvotāju skaits, lai tās varētu iestāties par sevis nodalīšanu un patstāvīgu administrēšanu efektīvā veidā? RSU Politikas zinātnes katedra aicina visus diskutēt par iecerētajām reformām – tās plusiem un mīnusiem, lai beigu beigās noformulētu atbildi uz jautājumu, vai mēs Latvijā neesam pārāk  aizrāvušies ar reformēšanu?

Politikas salons ir RSU Eiropas studiju fakultātes projekts, kas tapis, iedvesmojoties no 17. un 18. gadsimta Londonas un Parīzes kafijas salonu tradīcijas. Tolaik šajos salonos brīvi pārsprieda sabiedriskās un politiskās aktualitātes, un šajās diskusijās faktiski dzima pilsoniskā sabiedrība, uz kuras stabilā pamata veidojās Eiropas demokrātijas.

Šī būs jau ceturtā diskusija Eiropas studiju fakultātes īstenotā Politikas salona ietvaros. Saruna, kā ierasts, notiks kafejnīcā SPIIKIIZI, Krišjāņa Valdemāra ielā 17A, Rīgā. SPIIKIIZI 2017. gadā nodibināja RSU medicīnas students no Norvēģijas Martins Stireruds un Latvijas Universitātes psiholoģijas students Āris Birze. SPIIKIIZI šo gadu laikā kļuvusi par personīgās izaugsmes centru, kur lieliskā kafejnīcas atmosfērā noris dažāda veida pasākumi. Lai arī diskusija atvērta ikvienam interesentam, novērtēsim, ja atzīmēsiet pievienošanos: https://www.facebook.com/events/2503783236323204/

Papildu informācijai