Pārlekt uz galveno saturu
Atzinība

Šodien, 17. janvārī, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā tika paziņots Paula Stradiņa balvas ieguvējs. Šogad Latvijas Zinātņu akadēmijas Senāts ir lēmis to piešķirt RSU profesorei, oftalmoloģei Gunai Laganovskai par ilggadīgu un ievērojamu ieguldījumu oftalmoloģijas attīstībā Latvijā un pasaulē, ieviešot inovatīvas ārstniecības metodes un veicinot pacientu un kopējās sabiedrības profilaksi par acu veselību.

paula_stradina_balva_rsu_gunai_laganovskai01-lead.jpg

Profesore Guna Laganovska ir Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Oftalmoloģijas katedras un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja.

Pēdējo septiņu gadu laikā profesore G. Laganovska ir publicējusi vairāk nekā 100 zinātniskas publikācijas nozīmīgos starptautiski citējamos izdevumos, vadījusi vairākus studiju kursus studentiem, nododot prasmes un zināšanas jaunās paaudzes profesionāļiem. Studiju kursu vidū ir Aktuālie oftalmoloģijas jautājumi, Bērnu oftalmoloģijas pamati un Oftalmoloģija.

paula_stradina_balva_rsu_gunai_laganovskai00-lead.jpg

Profesore vienmēr ir bijusi aktīva starptautiskajās profesionālajās organizācijās, nesot Latvijas medicīnas izcilo slavu tālu pasaulē. Profesore Laganovska kopš 1997. gada ir Latvijas Acu ārstu asociācijas priekšsēdētāja, Latvijas Optometrijas un optiķu asociācijas valdes locekle, bet kopš 1999. gada – Latvijas pārstāve Eiropas Oftalmologu biedrībā un Latvijas pārstāve arī Internacionālajā Oftalmologu biedrībā.

Profesore Laganovska tiek augstu vērtēta savu kolēģu vidū. To spilgti apliecina fakts, ka 2015. gada 19. septembrī profesore saņēma Latvijas Ārstu biedrības Profesora Ilmāra Lazovska balvu par fundamentālu ieguldījumu medicīnā un ārstu izglītībā.

paula_stradina_balva_rsu_gunai_laganovskai02-lead.jpg

No kreisās: RSU rektors prof. Aigars Pētersons, akadēmiķis Jānis Stradiņš un prof. Guna Laganovska

Paula Stradiņa balvu par izciliem pētījumiem medicīnas vēsturē vai ievērojamu veikumu praktiskajā medicīnā ik gadu piešķir Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, Rīgas Stradiņa universitāte un Latvijas Zinātņu akadēmija. Tradicionāli balvas ieguvēja vārds publiski tiek paziņots Paula Stradiņa dzimšanas dienā – 17. janvārī, savukārt akadēmiskā uzruna un pašas balvas pasniegšanas ceremoniju tiek organizēta dažus mēnešus vēlāk.

Paula Stradiņa balvu 1983. gadā dibinājis Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs ar mērķi novērtēt izcilus pētījumus medicīnas vēsturē un ievērojamu veikumu praktiskajā medicīnā. Balva nosaukta par godu izcilajam ķirurgam, onkologam, slimnīcas, muzeja un medicīnas māsu skolas dibinātājam profesoram Paulam Stradiņam. Kopš 1991. gada balvas piešķiršanā piedalās Latvijas Zinātņu akadēmija, savukārt RSU balvas nominantu izvirzīšanā piedalās kopš 2014. gada. Balvas autors ir tēlnieks Jānis Strupulis.