Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Rezidentūra
Starptautiskā sadarbība

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā (MITC) oktobra vidū aizvadīta pirmā starptautiska līmeņa virtuāla klīniskā simulācija, kuras laikā RSU, Lesteras Universitātes (Lielbritānija) un Jeila Medicīnas skolas (ASV) studenti, rezidenti un ārsti izspēlēja scenāriju ar sepsi jeb asins saindēšanos sešus gadus vecai pacientei ar plaušu karsoni un smagām komplikācijām. Veiksmīgi aizvadītais pasākums ierindojis RSU līdzās citām Rietumeiropas valstu augstskolām, kas sekmīgi iekļauj virtuālo simulāciju gan līdzdiploma, gan pēcdiploma medicīnas apmācībā. Nākamais šāds treniņš paredzēts jau novembrī.

“COVID-19 ierobežojumi ir radījuši nepieciešamību sanāksmes, mācības, eksāmenus, kā arī klīniskās simulācijas organizēt tiešsaistē. Lai arī šim veidam piemīt acīmredzami trūkumi, it īpaši praktisku prasmju apgūšanā, daudzas universitātes šo formātu veiksmīgi attīsta, jo ir jādomā par alternatīvām, kas ļauj turpināt iespējami pilnvērtīgi darboties pandēmijas apstākļos,” stāsta RSU MITC direktore Ieva Šlēziņa.

Virtuālā simulācija notika videokonferences platformā, dalībniekus video stāstā iepazīstinot ar pacienti-aktrisi, kurai šajā scenārijā papildus plaušu karsonim bija smagas komplikācijas – elpošanas grūtības, zems asinsspiediens, nomākta apziņa un krampji. Konkrētā uzdevuma mērķis bija atpazīt un novērst infekcijas (sepses) sarežģījumus, strādājot starptautiskā komandā. Simulācijas gaitā dalībnieki varēja sekot līdzi pacientes vitālo rādītāju monitoram, kurā redzamas dzīvības funkcijas (sirdsdarbība, elpošana, asinsspiediens, skābekļa piesātinājums asinīs), kā arī dot dalībniekiem norādes tērzēšanas laukā (piemēram, plaušu skaņas, rentgena attēlus, analīzes). Scenārija norise mainījās atkarībā no dalībnieku attālināti veiktajām darbībām un norādēm. Pirms katras izspēles dalībnieki iejutās nejauši izvēlētās lomās, tādējādi medicīnas students varēja kļūt arī par situācijas atbildīgo ārstu, bet ārsts ieņemt kādu no asistējošām lomām. Tas tika darīts apzināti, lai ļautu gan apgūt vadīšanas prasmes visiem, gan mazāk pieredzējušajiem dalībniekiem izprast komandas darbu, kad to vada eksperts.

simulacija_intl_mitc_oct2020_01.png

simulacija_intl_mitc_oct2020_00.png

Stāstot par starptautiskas e-simulācijas idejas rašanos, RSU MITC vecākais simulāciju instruktors docents Reinis Balmaks saka: “Līdzīga pieeja strauji attīstījusies arī citās jomās, piemēram, sportā e-treniņi riteņbraukšanā, kā arī fitnesā, skriešanā, airēšanā ir pierādījuši, ka to dalībnieki veiksmīgi sadarbojas, neskatoties uz atrašanās vietu un atšķirībām sportiskajā līmenī. Ietekmējoties no šiem panākumiem, RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra vīzija ir nodrošināt globālas simulācijas apmācības sesijas, kas apvienotu dažāda līmeņa apmācāmos un profesūru no visas pasaules. Mērķis ir iedvesmojošā un interesantā ceļā izlīdzināt medicīnas izglītības un prakses līmeni pasaulē.”

Pasākuma dalībnieki ļoti pozitīvi novērtēja galvenās šī simulācijas veida iespējas – strādāt starptautiskā komandā un pievienoties simulācijai sev ērtā vietā. “Bija lieliski virtuāli praktizēt kopā ar ārstiem no dažādām valstīm un ar tik atšķirīgu pieredzi. Es iemācījos daudz jauna, turklāt tik aizraujošā veidā,” norāda Jeila Medicīnas skolas rezidente Sofija Atanasopulu (Sofia Athanasopoulou). Vienlaikus dalībnieki norādīja arī uz pilnveides iespējām, piemēram, ārste Sāra Edvardsa (Sarah Edwards) no Lesteras Universitātes, uzsver – simulācijā iezīmējās terminu, mērvienību un pat medikamentu devu atšķirības dažādās valstīs, kas, praktizējot kopā, var radīt nopietnus pārpratumus. Vienlaikus, kā norāda dalībniece, tehnoloģijas mainīja laika sajūtu, piemēram, ievadot medikamentus, tāpat arī radās dažādas nepilnības, piemēram, ar planšetē lietotas platformas Zoom funkcijām. Tikmēr rezidente Baiba Cikovska pēc virtuālā scenārija izspēles secinājusi – gan komandas darbu, gan saziņu ar pacientes tuviniekiem uzlabotu verbāla, ne rakstiska savstarpējā komunikācija.

Kā norāda MITC direktore I. Šlēziņa, pirmā pieredze šādam starptautiskam pasākumam kopumā bija ļoti pozitīva, un ārzemju kolēģi atzinīgi izcēla RSU sasniegumus, strādājot pie šīs inovācijas. “Darbs tiks turpināts divos galvenajos virzienos. Pirmkārt, tiks uzlaboti tehniski risinājumi, lai simulācija kļūtu interesantāka no praktiskā viedokļa. Piemēram, tiks radīts virtuāls defibrilators, kā arī virtuāli medikamentu un inventāra skapīši, kuros būs nepieciešams pareizi sameklēt nepieciešamo. Otrkārt, notiks darbs pie esošā modeļa vienkāršošanas un izplatības, lai tas būtu pieejams lielākam skaitam instruktoru,” papildina docents R. Balmaks. RSU MITC nākotnes vīzija ir radīt akadēmisku virtuālās simulācijas platformu, kurai varētu pieslēgties jebkurš interesents jebkurā laikā un praktizēt medicīnu kopā ar pasaules ekspertiem.

simulacija_intl_mitc_oct2020_02.jpg