Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

Šo piektdien, 7. jūnijā, maršrutā Rīga–Sigulda–Rīga startēs tradicionālais Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un AS Pasažieru vilciens rīkotais Veselības ekspresis. Šoreiz RSU un RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas māszinību studenti informēs pasažierus par dažādu slimību riskiem, bezmaksas veselības pārbaudēm, kā arī mērīs asinsspiedienu, ķermeņa masas indeksu, skābekļa daudzumu asinīs, stresa un miegainības līmeni.

Māszinību studenti pasažierus ir konsultējuši arī iepriekš, taču šoreiz visa RSU Veselības ekspreša komanda būs nokomplektēta tikai no topošajām medicīnas māsām. Šādi augstskola plāno pievērst uzmanību šai profesijai, kas piedzīvojusi izteiktu attīstību un izmaiņas.

“Medicīnas māsas nav tikai asistenti un palīgi, mūsdienās ir mainījusies tradicionālā izpratne par māsām un tās ir kļuvušas par zinošu, kvalificētu un patstāvīgu medicīnas speciālistu. Māsām ir jāapgūst vairāk kompetenču, uz tām gulstas lielāka atbildība un tām arī veselības aprūpes sistēmā mūsdienās ir lielāka autonomija,” uzsver Eva Cela, RSU studiju programmas Māszinības vadītāja un P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas klīniskā virsmāsa. “Tas izriet no izmaiņām veselības aprūpes sistēmā un sabiedrības veselības rādītājos – sabiedrība noveco, daudz vairāk ir hroniski slimu pacientu, kā arī pacientu ar daudzām saslimšanām, līdz ar to māsu profesionālās zināšanas, prasmes un kompetences ir paplašinājušās.” Kā norāda programmas vadītāja, mūsdienās būtiski pieaugusi ir medicīnas māsu loma ne tikai pacientu aprūpē, bet arī pacientu izglītošanā un profilaksē.

Lai arī skaitliski veselības aprūpē medicīnas māsas ir visplašāk pārstāvētā profesija, tomēr statistikas dati nav iepriecinoši. “Māsu skaits Latvijā uz 100 000 iedzīvotājiem ir par 42 % mazāks nekā vidēji ES valstīs, un mēs šai ziņā esam pēdējā vietā Eiropā. Pēdējo 10 gadu laikā reģistrētu strādājošo māsu skaits ir sarucis aptuveni par 21 %, bet aptuveni 40 % māsu ir pirmspensijas vai pensijas vecumā, savukārt no 250 līdz 300 medicīnas māsām, kas ik gadu absolvē izglītības iestādes, darbu veselības aprūpē uzsāk vien aptuveni piektdaļa,” saka E. Cela.

Piektdien, 7. jūnijā, RSU Veselības ekspresis dosies no Rīgas Centrālās stacijas uz Siguldu plkst. 12.30 (vilciena Nr. 842) un atpakaļceļā uz Rīgu no Siguldas – plkst. 14.02 (vilciena Nr. 841).

Papildu informācijai

Vineta Romāne,
RSU sabiedrisko attiecību projektu vadītāja
Tālr. 26454974, vineta[pnkts]romaneatrsu[pnkts]lv

Sabīne Ozoliņa,
ASPasažieru vilciens Mārketinga daļas vadošā sociālo tīklu speciāliste
Tālr. 25964716, sabine[pnkts]ozolinaatpv[pnkts]lv