Mirklis ar studentu

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) medicīnas studente Viktorija Raha Sigarudī (Victoria Raha Sigaroudi) ir dzimusi un augusi Zviedrijā. Viņa ir 3. kursa studente, bet pirmajā studiju semestrī viņa kopā ar diviem draugiem nodibināja ASV studentu asociāciju (US Student Association). Pašlaik Viktorija ir šīs biedrības prezidente.

Diāna Greinere (Diana Greiner) ir dzimusi Čikāgā un lielāko savas dzīves daļu dzīvojusi Amerikas Savienotajās Valstīs. Šis Diānai ir otrais medicīnas studiju gads RSU. Agrā bērnībā viņa dzīvoja Vācijā un Lielbritānijā, bet sešu gadu vecumā pārcēlās uz Čikāgu, kur pavadījusi pēdējos 15 savas dzīves gadus. 2021. gada pavasara semestrī viņa kļuva par ASV studentu asociācijas viceprezidenti.

Pastāstiet, lūdzu, kā jūs ir ietekmējusi amerikāņu kultūra!

Viktorija: Es neesmu amerikāniete, bet man vienmēr ir bijušas īpašas attiecības ar ASV, jo pieaugot mēs bieži mēdzām būt Amerikā. Pat savu pirmo dzimšanas dienu svinēju ASV. Tas bija Oklēras vidienē, Viskonsinā, kur dzīvo mana tēva radi.

Diāna: Tā kā es uzaugu ASV, protams, svinēju daudzus ASV nacionālos svētkus. Arī mani pirmie Ziemassvētki un dzimšanas diena tika pavadīti ASV. Tā kā mani vecāki bija ieceļojuši no Vācijas, mēs, svinot svētkus ASV, turpinājām ievērot arī vācu tradīcijas. Amerikāņu paražas pieredzēju gan skolā, gan savu draugu ģimenēs. Tā kā ASV ir dažādu cilvēku un kultūru krustpunkts, daudzās ģimenēs ir izveidojušās savas tradīcijas, kas ir nodotas no paaudzes paaudzē vai jau saplūdušas kopā ar amerikāņu paražām.

Kā jūs svinējāt Halovīnu?

Viktorija: Skolā, kur mācījos, vienmēr svinējām Halovīnu. Nedēļu pirms svētkiem skolā tika izrotāti gaiteņi Halovīna noskaņās. Atceros, ka vienmēr biju sajūsmā par šiem svētkiem un ļoti tos gaidīju. Visi vilka īpaši sagatavotus kostīmus, un skolā pat norisinājās konkursi, kurā bērnus apbalvoja par visbaisāko tērpu. Tas bija jautri.

Mēs staigājām pa skolu, piemēram, devāmies uz bibliotēku, kur skolotājas bija sagatavojušas dažādas spēles. Atceros spēli, kurā mums aizsēja acis. Ievietojot rokas dažādās kastēs, bija jāuzmin, kas katrā atrodas. Skolotājas kastēs bija salikušas nomizotas vīnogas vai aukstus makaronus, un, ieliekot rokas kastē, likās, ka tur iekšā ir smadzenes vai acāboli. Tas bija gan baisi, gan ļoti interesanti.

viktorija_sigarudi_halovins.png

Diāna: Halovīna laiks vienmēr bijis viens no maniem mīļākajiem gada periodiem. Kopā ar ģimeni grebām ķirbjus un izkārtojām tos uz durvju sliekšņa. Kaimiņu mājas mūsu apkārtnē bija izdekorētas ar skeletiem, kapakmeņiem, raganām utt. Vienmēr bija tik interesanti paskatīties, ko katrs kaimiņš ir izdomājis.

Ejot uz skolu, bijām tērpušies kostīmos un veidojām tādu kā skati vietējā kvartālā, kur izrādījām savus kostīmus. Arī pieaugušie vilka speciālus tērpus un cienāja mūs ar konfektēm. Skola bija izdekorēta, un mākslas stundās zīmējām ķirbjus. Tas bija jautri. Halovīna vakarā, kad apstaigājām mājas un teicām Saldumus vai izjokosim!, visi vienmēr atgriezās mājās konfekšu pārpilnām kabatām. Visi bērni zināja, kur meklēt labākos gardumus!

Par ko jūs pārģērbāties?

Viktorija: Atceros, ka vienreiz biju pārģērbusies par eņģeli. Bērnībā biju kautrīga un negribēju izcelties citu vidū, negribēju būt uzkrītoša. Nekad arī negribēju vilkt biedējošus tērpus.

Reiz mana vecmāmiņa izgatavoja man princeses Jasmīnas kleitu, tas ir tēls no multfilmas Aladins. Tas noteikti bija viens no maniem neaizmirstamākajiem tērpiem, un, pateicoties kleitai, mani apbēra ar komplimentiem. Halovīns noteikti bija tas īpašais gada laiks, kad man šķita, ka nu varu izpausties. Lai gan es biju nedaudz kautrīgāka par citiem, šie svētki man deva iespēju no sirds izpriecāties un kļūt par to, ko es patiesi gribu.

hween_diana_group.pngDiāna ar klasesbiedriem Halovīnā

Diāna: Svinot Halovīnu, esmu vilkusi daudz un dažādus kostīmus. Kad bijām pavisam mazi, mamma mūs ar brāļiem un māsām tērpa bizbizmārītes kostīmā. Atceros, ka pirmajā un otrajā klasē biju pārģērbusies par vampīru. Man ir bijis arī pirātu karalienes tērps, tas bija aizgūts no filmas Karību jūras pirāti. Pamatskolā biju pārģērbusies gan par raganu, gan par dievieti u. c. Patiesībā mēs pārģērbāmies arī vidusskolā, daudzi apvienojās grupās un vilka saskaņotus kostīmus. Vienreiz pārģērbos par Indīgo efeju no filmas Betmens, bet mani draugi bija ģērbušies kā supervaroņi un ļaunie tēli.

Gaidāmie notikumi

• Gatavojam Pateicības dienā – tiešsaistes pasākums. Kopā ar ASV studentu asociācijas biedriem dalībnieki varēs pagatavot tradicionālo Pateicības dienas maltīti. Maltītes recepte un sastāvdaļu saraksts tiks izziņots pirms pasākuma.
  • Ziemassvētku filmu vakars. Par izvēlēto filmu drīz tiks paziņots.
  • Spēļu vakars – katra mēneša pirmajā ceturtdienā.
  • Ceļš uz rezidentūru. Rezidentūras students no ASV dalīsies pieredzē: par nokļūšanu ASV un padomi, kas jāņem vērā pirms pieteikšanās.

Plašāka informācija par ASV studentu asociāciju (angļu valodā)