Pārlekt uz galveno saturu
Mirklis ar studentu
Studentiem

Terēza Gzēlpointnere (Theresa Gsöllpointner) ir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) 3. kursa medicīnas studente no Zalcburgas, Austrijas. Šogad viņa ir RSU Ārvalstu studentu asociācijas (ĀSA) integrācijas lietu un sporta vadītāja, savukārt pagājušajā gadā Terēza bija integrācijas lietu un sporta vadītāja palīdze.

theresa_grouphug.jpg

Ko tu iepriekš zināji par Latviju?

Neko daudz! Studijas sākās februārī, bet novembrī kopā ar vecāko brāli devāmies īsā ceļojumā uz Latviju, un es sapratu, ka mana izvēle ir bijusi pareiza.

Pastāstīšu smieklīgu atgadījumu, kas notika ceļā uz Latviju. Kopā ar brāļa draudzeni lidojām pirmās. Lidmašīnā satikām bariņu draudzīgu latviešu, sākām runāties, viņi jautāja, ko darīsim Rīgā. Uzcienāja mūs ar dzērieniem, tāpēc pirmais vārds, ko iemācījos latviešu valodā, bija “priekā!”. Nākamā diena bija ļoti auksta, bet mēs izstaigājām Vecrīgu, apskatījām skaistās ēkas, kafejnīcas un ēdām garšīgas smalkmaizītes. Izbrīnījos, cik liels ir Centrāltirgus un cik draudzīgi ir cilvēki! Īpaši, kad mēģināju runāt latviešu valodā!

Toreiz uz RSU neaizbraucu, bet biju ballītē, kur satiku daudz studentu, kuri stāstīja, ka viņiem ļoti patīk te mācīties. Uzzināju, ka Rīgā ir lieliska ārvalstu studentu kopiena.

Ko šogad gribi paveikt, būdama integrācijas lietu un sporta vadītāja? 

Gribam paplašināt ārvalstu studentu sporta iespējas RSU. Manuprāt, pilnvērtīgai dzīvei nepieciešams sports, un zinu, ka daudzi studenti domā tāpat. 

Daži jau izveidojuši sporta klubus, piemēram, tenisa klubu, skriešanas klubu Riga Road Runners, florbola klubu. Šogad gribam paplašināt šīs iniciatīvas. 

Šķiet, būt atbildīgai par sportu pagājušogad nebija viegli pandēmijas dēļ. Kā sporta grupām veicās?

Paguvām noorganizēt tenisa turnīru, bet diemžēl pavasarī turnīrus organizēt vairs nedrīkstēja. Florbolu kādu laiku spēlēja ārā, bet, laikapstākļiem kļūstot aukstākiem, ārā spēlēt vairs nevarēja, bet iekšā nedrīkstēja. Skriešanas klubs Riga Road Runners sāka piedāvāt virtuālos skrējienus un izaicinājumus, lai skrējēji varētu kopīgot skrējienus tiešsaistē laikā, kad skriet kopā nedrīkst.

theresa_serve.jpgTerēza gatavojas servēt savai komandai. Foto no privātā arhīva

Vai izdevās īstenot iecerēto, neraugoties uz ieviestajiem ierobežojumiem?

Organizējām grupu Fit With ISA (Labā formā kopā ar ĀSA), kas reizi nedēļā organizē stundu garu augstas intensitātes intervāla treniņu (HIIT). Lai piedalītos, aprīkojumu nevajag, treniņš patiešām nogurdina. Treniņu vada Kostja Levins (Kostia Levinas), un treniņš lieliski palīdz izvēdināt galvu.

Ir arī joga. Nodarbības notiek reizi nedēļā, un tās vada Sintija Zīlīte. Tiešsaistes treniņos parasti piedalās apmēram 15 studentu. Ideāls nedēļas nogales sākums, var smelties enerģiju un atbrīvot prātu.

Minēji, ka gribi RSU izveidot dūres bumbas (fistball) komandu. Lūdzu, pastāsti, kā spēlē dūres bumbu un kā radās doma veidot komandu RSU?

Dūres bumba ir komandas sporta veids, līdzīgs volejbolam.

  • Komandā ir pieci spēlētāji (trīs rezerves spēlētāji).
  • Var spēlēt gan iekšā, gan ārā (uz zāles). Laukums ir 50 x 20 m liels, un to sadala tīkls.
  • Servē, stāvot trīs metrus aiz tīkla (spēlējot volejbolu, servē no laukuma gala).
  • Rokai vienmēr jābūt savilktai dūrē. Var spēlēt tikai ar vienu roku, vienalga – labo vai kreiso.
  • Komanda drīkst atsist bumbu trīs reizes, un bumba drīkst aizskart zemi. Spēlētājam, kurš atsit bumbu trešo reizi, tā ir jāpārsit pāri tīklam, mēģinot iegūt punktu savas komandas labā.

Komanda iegūst punktu, ja:

  • pretējā komanda atsit bumbu, kas pieskaras tīklam,
  • bumba divreiz ir pieskārusies zemei,
  • pretējā komanda atsit bumbu ārpus spēles laukuma,
  • kāds no komandas spēlētājiem atsit bumbu ar divām rokām vai citu ķermeņa daļu. 

Gribu izveidot komandu Latvijā, jo šeit komandas vēl nav. Dūres bumba gūst arvien lielāku popularitāti, pasaulē tiek nodibinātas arvien jaunas komandas, tostarp Austrālijā, Brazīlijā, Vācijā, Polijā, Austrijā, Serbijā, Itālijā, ASV, Namībijā un citviet pasaulē. Kāpēc ne Latvijā? Pati sāku spēlēt bērnudārzā, kad man bija četri gadi. 

Manuprāt, tā būtu lieliska iespēja piedalīties Eiropas vai pasaules čempionātos! Lieliska iespēja satikt jaunus cilvēkus no citām valstīm.

theresa_teamphoto.jpg Dūres bumbas komanda, kurā spēlē Terēza (stāv kājās un ir trešā no labās puses). Foto no privātā arhīva

Kā tev izdevās saglabāt savus sportošanas paradumus sociālās izolācijas laikā? 

Atgriezties režīmā palīdzēja grupas Fit With ISA treniņi. Ikreiz pēc atgriešanās no Austrijas ir grūti uzreiz atrast motivāciju, taču treniņi palīdzēja rast motivāciju citām sportiskajām aktivitātēm, piemērām, garām pastaigām, skriešanai kopā ar dzīvokļa biedriem, es pat sāku trenēties tiešsaistē kopā ar savu Austrijas dūres bumbas komandu. 

Kādus veselīgus vai sportiskus padomus vari sniegt tagad, kad esam spiesti daudz laika pavadīt mājās un ārā ir ziema? 

Skriet vakaros un vingrot no rīta! Iesaku augstas intensitātes intervāla treniņus – ļoti iedarbīgi un vairo enerģiju labam dienas sākumam. 

Video platformā YouTube vai vietnē Instagram ir ļoti daudz dažādas intensitātes treniņu, ko katrs var pielāgot savām vēlmēm. Ja vajadzīgs padoms, droši sazinies ar ĀSA!

Es parasti skrienu vēlu vakarā, man tā patīk labāk, kad ārā vairs nav tik daudz cilvēku. Arī spēka vakaros ir vairāk. 

No rītiem iesaku dzert "ingvera šoku" – dzērienu, kas pagatavots no ingvera, citrona sulas un medus.