Starptautiskā sadarbība

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rektors prof. Aigars Pētersons 2018. gada septembrī parakstīja sadarbības līgumu ar Bolcāno slimnīcu Ziemeļitālijā (Azienda Sanitaria di Bolzano), kas paredz RSU studiju klīniskās bāzes izveidi un studentu praksi šajā klīnikā.

Modernajām komunikācijas tehnoloģijām ir liela nozīme, attīstot sadarbību studentu, jauno un jau pieredzējušo mediķu, kā arī klīniku un universitāšu starpā, tomēr tiešie kontakti un klātienes sadarbība joprojām ir svarīga un pārskatāmā nākotnē savu nozīmi nezaudē. Tā uzskata Bolcano klīnikas Pediatrijas nodaļas vadītāja un sadarbības ar RSU koordinatore Lidija Peskolderunga (Lydia Pescollderungg), kura pastāstīja par to, kā izveidojusies sadarbība.

Lydia-Pescollderungg-lead.jpg

Kādi ir svarīgākie ieguvumi no Bolcāno pilsētas klīnikas un RSU sadarbības?

Ziemeļitālijas veselības aprūpes uzņēmumā Azienda Sanitaria ir septiņas klīnikas. Vadošā slimnīca ir Bolcāno pilsētā, kurā ir visplašākais dažādu ārstniecības iespēju un pakalpojumu klāsts. Slimnīca atrodas Dienvidtirolē, kas ir autonoma province ar savu pašpārvaldi un veselības aprūpes vadību. Tādējādi prakse Bolcāno klīnikā dos iespēju RSU studentiem iepazīt Itālijas veselības aprūpes sistēmu un tās vadības veidu.

Tā kā Bolcāno klīnika ģeogrāfiski ir tuvu Austrijai, tā ir kā tilts starp divām kultūrām un piedāvā plašas starpvalstu ārstniecības iespējas. Visu veselības aprūpes pakalpojumu komunikācija tiek nodrošināta vismaz divās valodās – itāļu un vācu. Ņemot vērā lielo tūristu skaitu, kas ik gadu apmeklē provinci, gandrīz visās klīnikas nodaļās ir iespējams sarunāties arī angļu valodā.

Studentiem, kuri vēlas piedalīties klīniskajā praksē Bolcāno slimnīcā, nepieciešamas vācu vai itāļu valodas zināšanas. Arī angliski runājošie studenti ir laipni aicināti iepazīties ar mūsu klīniku tīklu, piedāvātajiem pakalpojumiem un veselības aizsardzības sistēmu, tomēr viņiem varētu nebūt iespējas komunicēt ar pacientiem.

Kā jūs raksturotu starptautiskās prakses nozīmi medicīnas studentiem?

Mūsdienās medicīna ir kļuvusi starptautiska, un tās progress ir balstīts uz vietējo, nacionālo un starptautisko sadarbību. Jaunie mediji, kas pamatā balstās uz pasaules interneta tīklu, nodrošina modernu un intensīvu komunikāciju, bet nedod iespēju tiešai klātienes sadarbībai un komunikācijai ar starptautiskiem partneriem, ko savukārt dod prakse ārvalstu klīnikās. Vēl jo vairāk – starptautiskā prakse piedāvā iespēju iepazīt dažādas pieejas un risinājumus vienai un tai pašai vai līdzīgai medicīniskai problēmai, kas galarezultātā veicina pacientam draudzīgāko un efektīvāko ārstniecisko risinājumu. Plašs redzējums un starpnacionāla pieredze, kā arī dažādu iespējamo ārstniecības metožu pārzināšana ir acīmredzams ieguvums, ko sniedz prakse ārvalstu klīnikās.

Kādas mācību programmas topošajiem mediķiem piedāvā Bolcāno klīnika?

Veselības aprūpes uzņēmumam Azienda Sanitaria ir noslēgti līgumi ar daudzām Itālijas universitātēm, piemēram, Veronas Universitāti, ar Insbrukas Universitāti Austrijā un vairākām Vācijas universitātēm. Šīs sadarbības programmas nodrošina mācības studentiem un rezidentiem plašā medicīnas jomu spektrā.

Kāds ir jūsu viedoklis par simulāciju nozīmi studiju procesā?

Simulācijas nodrošina ieskatu praktiskajos ārstniecības procesos un mazina medicīnas kļūdu iespēju. Tam ir milzīga nozīme, jo kļūdas ārstniecības procesā joprojām ietekmē pacientus. Tādēļ Azienda Sanitaria piedāvā topošajiem mediķiem mācības, kurās izmanto simulāciju.