Par mums medijos

Par atklājumiem medicīnā, vērtējot tikai vienu gadu, ir sarežģīti runāt. Bieži zinātnieki nāk klajā ar šķietami nozīmīgiem risinājumiem, taču paies vēl daudzi gadi, līdz, piemēram, jaunas zāles tiks izmēģinātas un uzlabotas klīniskajos pētījumos. Taču medicīnā jaunu pavērsienu noteikti netrūkst. Kādi ir nozīmīgākie 2019. gada notikumi medicīnā? Latvijas Radio 1 raidījums Zināmais nezināmajā meklēja atbildi kopā ar Rīgas Stradiņa Universitātes Iekšķīgo slimību katedras vadītāju, profesoru, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galveno speciālistu Aivaru Lejnieku un citu augstskolu pārstāvjiem.

Prof. A. Lejnieks norāda, ka būtiskas ir inovācijas, kas ietekmējušas pacientu dzīvildzi, uzlabojusi veselību un samazinājušas pacientu mirstību. Tie ir gan medikamenti, gan tehnoloģijas. Profesors norāda, ka būtiska inovācija ir medikaments osteoporozes ārstēšanai, kas apstiprināts ASV. Tas samazina kaulu sabrukšanu un veicina arī kaulu veidošanos, kā arī samazina lūzumu riskus par apmēram 50 %. Eiropā tas vēl nav akceptēts.

Tehnoloģijas, kas radīja būtisku pavērsienu medicīnas vēsturē

No subjektīviem spriedumiem par to, kā varētu būt, līdz precīziem aprēķiniem un secinājumiem – šādi varētu raksturot diagnostiku medicīnā dažādos vēstures posmos. Nonākt pie skaidrības, kas pacientam kaiš, laika gaitā palīdzējušas gan nejauši, gan speciāli radītas metodes un tehnoloģijas. Tas noder arī mūsdienu medicīnā, kad diagnozi var atklāt pat tad, ja cilvēks ārēji izskatās vesels. RSU Medicīnas vēstures institūta docente un RSU Anatomijas muzeja attīstības vadītāja Ieva Lībiete skaidro, kuras tehnoloģijas radīja būtisku pavērsienu medicīnas vēsturē.