Ziņas

Darbu sācis Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) izveidotais Nukleārās medicīnas centrs. Sadarbībā ar RSU Onkoloģijas institūtu tā uzdevums būs piedāvāt pacientiem jaunu, Latvijā nebijušu diagnostiku un nodrošināt vēža pētniecību, pretendējot uz starptautiski nozīmīgiem atklājumiem.

nuklearas-med-centrs-rsu-lead.jpg

RSU rektors, profesors un ilggadējs onkoloģisko slimību ķirurgs Jānis Gardovskis uzsver, ka jaunais RSU izveidotais Nukleārās medicīnas centrs un tajā pieejamā onkoloģisko slimību diagnostika ir līdz šim iztrūkstošais, bet vitāli nepieciešamais posms vēža ārstēšanā Latvijā.

J. Gardovskis skaidro, ka Nukleārās medicīnas centrā ir iespējams konstatēt vēža šūnu perēkļus vien dažu milimetru lielumā. Tas ļaus uzlabot pacientu dzīvildzi un mērķtiecīgāk tērēt veselības aprūpei atvēlētos finanšu līdzekļus. "Līdz šim Latvijā nebija tādas diagnostikas iekārtas, kas ļautu atklāt vēzi tik mazā izmērā. Jaunās un ļoti precīzās iekārtas vēža diagnostikā uzlabos šīs smagās slimības ārstniecības procesu – palielināsies pacientu dzīvildze, turklāt ārsts varēs izveidot mērķtiecīgāku un personalizētāku terapiju. Viens piemērs – lai pacients tiktu izārstēts no vēža, bieži ārsts viņam nozīmē ķīmijterapiju, kas nokauj vēža šūnas. Taču ķīmijterapijai ir blakusefekti – tā nokauj ne tikai vēža šūnas, bet arī ļoti daudz citas labvēlīgās un organismam nepieciešamās šūnas; mainās pacienta vizuālais izskats, piemēram, izkrīt mati, kā arī ir slikta dūša, tāpēc cieš cilvēka dzīves kvalitāte. Tagad, ar jaunajām iekārtām savlaicīgi konstatējot, ka organismā vairs nav vēža šūnu, ķīmijterapiju varēs padarīt daudz īsāku vai pat nenozīmēt vispār, netērējot par to naudu un – pats būtiskākais – nemokot pacientu ar šo terapiju, bet atrodot tieši viņam piemērotāko, saudzīgāko atlabšanas veidu. To sauc par personalizēto medicīnu."

Latvijā 2010. gadā bija 66 049 pacientu ar dažādām onkoloģiskajām slimībām, bet 2014. gadā – 77 822.

Nukleārās medicīnas centrā onkoloģisko un citu slimību diagnostikai tiek izmantota pozitronu emisijas tomogrāfijas un datortomogrāfijas (PET/CT) metode, kas pašlaik ir precīzākā vēža diagnostikas metode. Līdz ar jaunā centra atklāšanu arī Latvijā ir pieejami izmeklējumi, kuriem onkoloģijas nozarē pasaulē nav konkurentu savlaicīgas un precīzas audzēja stadijas noteikšanā, audzēja dinamikas novērtēšanā, iespējamo recidīvu diagnostikā un terapijas veidu efektivitātes noteikšanā. Līdz šim vēža slimnieki devās veikt šo izmeklējumu uz ārvalstīm – visbiežāk uz Lietuvu, Igauniju un Vāciju.

nuklearas-med-centrs-rsu-02-lead.jpg

Viens no projekta idejas autoriem, Nukleārās medicīnas centra vadītājs Vitālijs Skrīvelis norāda, ka projekts realizēts, sadarbojoties privātā un publiskā sektora iestādēm, uzņēmumiem un investoriem, tostarp – vadošajām Latvijas augstskolām, zinātniekiem, mediķiem un speciālistiem: "Mēs esam lepni, ka izdevies radīt šībrīža pasaules augstākajiem standartiem atbilstošu, tehnoloģiskajā ziņā modernu un inovatīvu diagnostikas centru Latvijā. PET/CT tehnoloģijas, kuras pašlaik ir modernākās vēža diagnostikā pasaulē, ļaus Latvijā likvidēt desmitgadē mērāmu atpalicību šīs slimības diagnostikā un ārstēšanā, piemēram, no Skandināvijas valstīm."

Kopā ar RSU zinātniekiem projektā piedalās arī Latvijas Organiskās sintēzes institūts, kura kompetence ir medicīniskās ķīmijas un jaunu zāļu modelēšana un sintēze, kā arī farmakoloģiskie pētījumi. Savukārt uzņēmējus projektā pārstāv SIA RNML,SIA PharmIdea un Norvik (Malta) Sicav investīciju fonds. Nukleārās medicīnas centra izveidei piesaistīts ERAF finansējums. Projekta kopējās izmaksas plānotas 6,3 miljonu eiro, to skaitā, 5,7 miljonu eiro kapitālieguldījumos. Projekts tiek īstenots ERAF zinātniskās infrastruktūras attīstības 2. kārtas ietvaros.

Nukleārā medicīna ir medicīnas un medicīniskās vizualizācijas nozare, kas izmanto radionuklīdus jeb īsās dzīves izotopus slimību diagnosticēšanai un ārstēšanai, kā arī jaunu medikamentu izstrādē. Nukleārās medicīnas tehnoloģija balstās uz divām galvenajām iekārtām – ciklotronu, kas sintezē divas līdz 100 minūtes dzīvojošus izotopus, kā arī pozitronu emisijas tomogrāfu (PET), kas sapārots ar datortomogrāfu (DT). Iešļircinot cilvēkam izotopus, uz PET/DT skenera var redzēt, kuros viņa orgānos ir vēža metastāzes. Šī tehnoloģija pasaka, kā uzvedas cilvēka organisma šūnas, kāds ir tās metabolisms. Piemēram, datortomogrāfijā var iegūt tikai informāciju par to, kā izskatās orgāni. Jaunā tehnoloģija ļauj redzēt pilnīgi visas metastāzes, tādēļ ārsti var precīzāk noteikt ārstēšanas metodes. NMC ļaus arī izstrādāt jaunas zāles, jo ļauj noteikt precīzu zālēs esošo vielu atrašanās vietu cilvēka organismā.