Pētniecība
Atzinība

11. oktobrī par nozīmīgu veikumu zinātnē AS Grindeks balva Zelta pūce tika pasniegta neiroloģei un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras docentei Zandai Priedei. Par mūža ieguldījumu Latvijas medicīnā un farmācijā D. H. Grindeļa balvu saņēma kardiologs Vilnis Dzērve-Tāluts. Savukārt RSU centrālās ēkas foajē tika atklāta interaktīva zinātnei veltīta zīmējumu izstāde Ar aizrautību dzīvībai, ko sadarbībā ar AS Grindeks radījuši gan šā, gan iepriekšējo gadu AS Grindeks balvu laureāti.

RSU doc. Zanda Priede patlaban pēta neirodeģeneratīvās slimības ar mērķi izveidot biomarķierus, kas ļautu pēc iespējas agrīnāk konstatēt specifisku smadzeņu šūnu bojāeju un dotu iespēju laicīgi atpazīt dažādu neirodeģeneratīvās slimību, piemēram, Alcheimera, attīstību un palīdzētu novērst riska faktorus.

"Aiz katra Grindeks apbalvojuma ir īpašs vēstījums – tie mums atgādina, ka zinātnei ir izšķiroša nozīme farmācijas industrijas attīstībā, kur ikviena produkta pētniecība un izstrāde balstās zinātniski pamatotos pētījumos – cilvēka veselībai un dzīvībai nozīmīgos atklājumos," uzsver AS Grindeks padomes priekšsēdētājs Kirovs Lipmans.

Kardiologs Vilnis Dzērve-Tāluts, kurš saņēma D. H. Grindeļa balvu, kopš 1977. gada strādā Latvijas Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūtā. Viņa vadībā tapuši starptautiski atzīti sirds un asinsvadu slimību un to riska faktoru epidemioloģiskie pētījumi, kas ir bijuši nozīmīgi Latvijas sirds un asinsvadu slimību profilakses programmu veidošanā.

Ar krāsu zīmuļiem stāsta par Latvijas zinātnes sasniegumiem

Godinot Latvijas sasniegumus ķīmijā, bioloģijā, medicīnā un farmācijā un sekojot pasaules tendencei sarežģītu informāciju pasniegt interesanti un vienkārši, RSU centrālajā ēkā līdz 31. oktobrim apskatāma tehnoloģiski inovatīva zīmējumu ekspozīcija Ar aizrautību dzīvībai.

Ar krāsu krītiņiem un zīmuļiem uz vienas lapas 14 eksperti, t. i., šā un iepriekšējo gadu Grindeks balvu laureāti, izstāstījuši par saviem nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas medicīnas un farmācijas attīstībā. Papildinātās realitātes tehnoloģija Overly apmeklētājiem palīdzēs iedzīvināt skices un uzzināt viņu stāstus par paveikto. Izstādes mērķis ir veicināt gan jauniešu interesi par eksaktajām studijām, gan visas sabiedrības izpratni par Latvijas zinātnes sasniegumiem.

Izstādē piedalījušies gan šā, gan iepriekšējo gadu laureāti: Vilnis Dzērve-Tāluts, Zanda Priede, Elmārs Grēns, Vija Eniņa, Dace Ķikute, Jānis Vētra, Osvalds Pugovičs, Andrejs Ērglis, Juris Pokrotnieks, Ināra Logina, Maija Dambrova, Ivars Kalviņš, Marina Makrecka-Kūka un Edijs Vāvers.

D. H. Grindeļa balva ir augstākais profesionālais apbalvojums medicīnas un farmācijas jomā, kas tiek piešķirts par godu pirmajam latviešu izcelsmes dabas zinātniekam, ārstam, farmaceitam un profesoram Dāvidam Hieronīmam Grindelim (1776–1836). Pirmo reizi tā tika pasniegta 1995. gadā. Šo apbalvojumu saņēmis akadēmiķis un profesors Jānis Stradiņš, profesors Elmārs Grēns, Latvijas kardioloģijas centra vadītājs profesors Andrejs Ērglis un citas izcilības. Savukārt balvas Zelta pūce un Sudraba pūce ik pēc diviem gadiem pasniegtas kopš 1998. gada par izciliem sasniegumiem zinātnē.