Pārlekt uz galveno saturu
PVO

Pieaugot klimata un komerciālajiem draudiem, WHO-UNICEF-Lancet komisija spiež radikāli pārdomāt bērnu veselības tematu.

Neviena valsts pienācīgi neaizsargā bērnu veselību, viņu vidi un nākotni, konstatējusi komisija, kurā darbojas vairāk nekā 40 bērnu un pusaudžu veselības jomas eksperti no visas pasaules. Komisiju sasauca Pasaules Veselības organizācija (PVO), UNICEF un The Lancet.

Ziņojumā “Pasaules bērnu nākotne?” ir konstatēts, ka ikviena bērna un pusaudža veselība un nākotne visā pasaulē ir tieši apdraudēta no ekoloģiskās degradācijas, klimata pārmaiņām un ekspluatējošas tirdzniecības prakses, kas mudina bērnus aktīvi lietot ātro pārtiku, cukura dzērienus, alkoholu un tabaku.

“Neskatoties uz bērnu un pusaudžu veselības stāvokļa uzlabošanos pēdējo 20 gadu laikā, progress ir apstājies, un ir paredzams, ka tas mainīsies,” sacīja bijusī Jaunzēlandes premjerministre un komisijas līdzpriekšsēdētāja Helēna Klārka. Ir aprēķināts, ka aptuveni 250 miljoni bērnu, kas jaunāki par pieciem gadiem, valstīs ar zemu un vidēju ienākumu līmeni ir pakļauti riskam, ka viņi nesasniegs savu attīstības potenciālu, pamatojoties uz postošiem pasākumiem un nabadzību. Taču vēl lielākas bažas rada tas, ka katrs bērns pasaulē tagad saskaras ar eksistenciāliem draudiem, ko rada klimata pārmaiņas un komerciālais spiediens. “Valstīm ir jāpārskata sava pieeja bērnu un pusaudžu veselībai, lai mēs ne tikai šodien rūpētos par saviem bērniem, bet arī aizsargātu pasauli, ko viņi mantos nākotnē,” viņa piebilda.

Lai aizsargātu bērnus, neatkarīgās Komisijas autori aicina izveidot jaunu pasaules mēroga kustību, kas vērsta uz bērniem un bērniem. Konkrēti ieteikumi ir šādi:

  1. Steidzami apturēt CO2 emisijas, lai nodrošinātu bērniem nākotni uz šīs planētas;

  2. Izvirzīt bērnus un pusaudžus mūsu centienu centrā, lai panāktu ilgtspējīgu attīstību;

  3. Jauna politika un ieguldījumi visās nozarēs, lai sekmētu bērnu veselību un tiesības;

  4. Iekļaut bērnu balsis politiskajos lēmumos;

  5. Padarīt stingrākus valstu noteikumus par kaitīgu komerctirdzniecību, ko atbalsta jauns ANO Konvencijas par bērna tiesībām fakultatīvais protokols.

Plašaka informācija:

Ziņojums: Pasaules bērnu nākotne. A WHO-UNICEF-Lancet Commission.