Preses relīzes

Piektdien, 22. februārī, plkst. 15.00 Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) gaidāms nozīmīgs notikums Latvijas akadēmiskajā dzīvē – atvēršanas svētki docentes Ilvas Duļevskas un asociētās profesores Silvijas Umbraško grāmatai Praktiskā antropoloģija, ko klajā laidusi RSU izdevniecība. Izdevums kalpos gan kā mācību grāmata studentiem un doktorantiem, gan kā rokasgrāmata dažādu nozaru antropologiem, ārstiem, sabiedrības veselības, rehabilitācijas speciālistiem – ikvienam, kurš vēlēsies izzināt cilvēka fizisko īpašību kopumu un evolūcijas likumsakarības.

Antropoloģija kā zinātne pasaulē strauji attīstījās 18. gadsimtā, un jau 19. gadsimtā Eiropā tika organizētas pirmās antropologu biedrības. Latvijā plašus antropoloģiskos pētījumus aizvadītā gadsimta sākumā aizsāka profesors Gastons Viktors Bakmans, kura darbu pēcāk turpināja profesors Jēkabs Prīmanis. Tieši profesors Jēkabs Prīmanis 1937. gadā izstrādāja pirmo fiziskajai antropoloģijai veltīto izdevumu latviešu valodā – Ievads antropoloģijas metodikā (somatoskopija, somatometrija). Vairāk nekā 80 gadu starplaikā starp profesora Prīmaņa darbu un jaunizdoto grāmatu Praktiskā antropoloģija visaptverošu izdevumu, kurā aplūkota fiziskās antropoloģijas vēsture un pētījumi, Latvijā nav bijis.

Atšķirībā no Jēkaba Prīmaņa darba, Praktiskajā antropoloģijā ir aprakstīts ķermeņa satvars, raksturotas sekundārās dzimumpazīmes, norādīti ķermeņa konstitucionālie tipi un analizēta ķermeņa stāja un pēdas. Kā izdevuma priekšvārdā norāda profesors Jānis Vētra: "Īpaši uzteicams ir grāmatas autoru pienesums Latvijas antropologu veikuma dokumentēšanā, iegūto rezultātu apkopošanā un Latvijā novēroto populācijas fiziskās attīstības tendenču salīdzinājumā ar norisēm citos pasaules reģionos."  Grāmatu recenzējis Dr. habil. med. profesors Haralds Jansons.

Pasākums notiks RSU centrālās ēkas bibliotēkas 2. stāvā. Laipni aicināti pievienoties!