Pētniecība
Ziņas

27. jūnijā plkst. 14.00 Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās zinātnes promocijas padomes atklātajā sēdē Rīgā, Dzirciema ielā 16, Hipokrāta auditorijā, Rolands Neilands aizstāvēs promocijas darbu Hipotēkas institūts un tā pilnveidošanas iespējas Latvijas tiesībās.

Nekustamā īpašuma hipotēka ir nozīmīgākais ķīlu veids tautsaimniecībā, jo hipotēka ir visvairāk izmantotā ķīla. Hipotēku lielākā nozīme ir banku kreditēšanas darījumos – izsniedzot kredītus aizņēmējiem (komersantiem un patērētājiem) un kā nodrošinājumu nodibinot hipotēkas uz nekustamajiem īpašumiem. Tajā pašā laikā hipotēkas institūts ir universāls un nav ierobežots tikai ar banku kreditēšanas darījumiem vien. Ar hipotēku kā jebkuru citu ķīlas veidu var nodrošināt jebkura veida mantiskus prasījumus.

Vairākas promocijas darbā apskatītās tēmas (trešo personu hipotēkas problemātika, fiktīvi darba līgumi, hipotēkas akcesoritātes problemātika, reālnastu arhaisms, bezregresa kredītu tiesiskais regulējums, hipotēkas noilguma problemātika, ieķīlātāja tiesības iepazīties ar informāciju par parādu) līdz šim Latvijas tiesību doktrīnā padziļināti nav analizētas.

Pētījums ir nozīmīgs civiltiesību zinātnes attīstībai. Lielākajai daļai no apskatītajiem problēmu jautājumiem autora piedāvātais risinājums ir inovatīvs. Turklāt promocijas darbs ir ne tikai viens no jaunākajiem pētījumiem lietu tiesību nozarē, bet vienīgais zinātniskais pētījums mūsdienās, kurā padziļināti un kompleksi ir pievērsta uzmanība hipotēkas institūtam un tā problemātikai.

Rolanda Neilanda disertāciju atradīsiet šeit.