Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība
Doktorantiem

6. oktobrī Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē Sandra Skuja aizstāvēs promocijas darbu Alkohola un narkotisko vielu izraisītu CNS izmaiņu morfoloģiskā izpēte.

Bojājumi, ko izraisa psihoaktīvo vielu lietošana, ir cēlonis centrālās nervu sistēmas darbības traucējumiem. Alkohola un atkarību izraisošo vielu iedarbību saista ar oksidatīvo stresu un dažādiem smadzeņu bojājumiem. Fermenti – matrices metaloproteināzes (MMP) – , kas iesaistās ārpusšūnu vielas komponentu šķelšanā, ir bieži analizētas smadzeņu patoloģiju pētījumos, tomēr nav pietiekami izzinātas hroniska alkohola un narkotisko vielu lietošanas gadījumos. Jaunākie pētījumu rezultāti liecina par indukcijas faktoru iesaisti centrālās nervu sistēmas izmaiņās atkarību izraisošo vielu lietošanas gadījumos.

Promocijas darbā iegūts novērtējums nervu un glijas šūnu iesaistei fermentu sintēzē, kas degradē smadzeņu ārpusšūnu vielu, pierādot paaugstinātu MMP9 ekspresijas līmeni centrālās nervu sistēmas visos izpētes rajonos gan hronisko alkohola, gan narkotisko vielu lietotāju grupās.

MMP9 nozīme šajās izmaiņās analizēta un salīdzināta ar ultrastrukturālām izmaiņām. Noteikts, ka toksisko vielu izraisīts oksidatīvais stress ietekmē šūnu oksidatīvās aizsardzības mehānismus, izraisot izmaiņas dažādu smadzeņu rajonu šūnu struktūrelementos, kas īpaši skar citoskeletu, mitohondrijus un iekššūnu membrānas.

Šajā pētījumā ar imūnhistoķīmijas metodi noteikta heterogēna indukcijas faktoru ekspresija cortex cerebri un substantia nigra rajonos, iegūtie rezultāti izvērtēti līdztekus elektronmikroskopiskajiem novērojumiem. Ultrastrukturāli nervu šūnu ķermeņi neuzrāda neatgriezeniskas izmaiņas atšķirībā no to dendrītiskā zarojuma un glijas šūnām. Līdzīga selektīva atbildes reakcija konstatēta, novērojot vara/ cinka superoksīda dismutāzes imūnreaktivitātes samazināšanos substantia nigra baltās vielas rajonos, kas korelē ar elektronmikroskopiski atklātajām mielīna apvalka izmaiņām.