Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība
Doktorantiem

14. februārī plkst. 9.00 Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes promocijas padomes atklātajā sēdē Rīgā, Dzirciema ielā 16, K korpusa 218. auditorijā (Senāta zālē), Una Aleksandra Bērziņa aizstāvēs promocijas darbu Tradicionālais Ķīnas diskurss Hu Dzjiņtao ziņojumā Ķīnas komunistiskās partijas 17. kongresam.

Promocijas darbs veltīts mūsdienu Ķīnas Tautas Republikas (turpmāk tekstā – ĶTR) vadošajam politiskajam diskursam, konkrētāk – tai diskursa daļai, kuru var dēvēt par ķīniešu tradicionālo diskursu.

Pastāv pasaules līmeņa pieprasījums pēc ķīniešu sociālisma izpratnes, un no tā loģiski izriet vajadzība pēc skaidrojuma, kādā idejiskā dimensijā atrodas ĶTR politika un ko nozīmē Ķīnas sociālisms.

Tēmas aktualitāti un politisko nozīmīgumu Latvijai nosaka nepieciešamība pēc kvalitatīvas politiskas komunikācijas ar ĶTR. Pētījumā aplūkotais jautājums atspoguļo un ietekmē politisko procesu mūsdienu ĶTR, kā arī tās politikas izpratni ārpus Ķīnas.

Promocijas darba mērķis ir izpētīt Hu Dzjiņtao ziņojumu no tajā ietverto ķīniešu tradicionālā politiskā diskursa elementu viedokļa. Promocijas darba pamatavots ir Hu Dzjiņtao ziņojums Ķīnas komunistiskās partijas 17. kongresam ķīniešu valodā un autores tulkojumā.

Mūsdienu ĶTR politiskais diskurss ir neviendabīga konstrukcija, kurā saskatāmi gan tradicionālie ķīniešu politiskie postulāti un to valodnieciskā izpausme, gan sociālistiskā (marksistiskā) politiskā diskursa pazīmes. Politisko diskursu iekšējās daudzveidības ignorēšana traucē ĶTR reālas politiskas ainas izvērtēšanu un rada pārpratumus un kļūdainus pieņēmumus par mūsdienu ĶTR politisko situāciju.

Promocijas darba teorētisko pamatu veido kritiskās diskursa analīzes un politiskā diskursa analīzes teorijas.