Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Pētniecība

14. aprīlī Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē Māris Sperga aizstāvēs promocijas darbu Rētainas izmaiņas nierēs un to saistība ar nieru audzējiem.

Nieru šūnu karcinomas ir ļaundabīgi nieru audzēji, kuri veidojas no nieru kanālu epitēlija (šūnas, kuras izklāj nieru kanālus). Šī audzēju grupa iekļauj sevī plaša spektra dažādus audzēju veidus ar atšķirīgu prognozi.

Latvijā nieru audzēji ir 4,4 – 4,9 % no visiem diagnosticētajiem audzējiem, un ir tendence šiem rādītājiem pieaugt. Daudzas slimības, kā arteriāla hipertensija, cukura diabēts, aptaukošanās un nieru saslimšanas gala stadija, ir atzītas par riska faktoriem nieru karcinomu veidošanās procesā. Tas liek domāt par būtisku nieru audu struktūras izmaiņu ietekmi uz audzēja veidošanās procesu.

Līdz šim bijis ļoti maz pētījumu par to, ar kādām morfoloģisko struktūru izmaiņām ir saistīta audzēju veidošanās.

Promocijas darba mērķis bija izpētīt dažādas izcelsmes rētainas izmaiņas nierēs un to saistību ar audzēju veidošanos, kā arī šādu audzēju imūnhistoķīmiskās īpašības (uz šūnu virsmas un iekšienē ir molekulu struktūras, kuras regulē procesus šūnās un kuras ir iespējams laboratoriski identificēt).

Novērojumi liecina, ka nieru audzēju sastopamības biežums būtiski pieaug, paplašinoties un kļūstot izteiktākām rētainām un nieres audu strukturālām izmaiņām. Savukārt nieru audzēju veidu sastopamības spektrs ir atšķirīgs, salīdzinot ar nieru audzēju dažādu veidu sastopamība plašā iedzīvotāju izlasē. Tas liek domāt par iespējami citu audzēju palaidējfaktoru ietekmi, kas varbūt ietekmē arī šo audzēju prognostiskos rādītājus.

Imūnhistoķīmiski salīdzinot savstarpēji šo audzēju grupas, neizdevās iegūt pārliecinošas šūnu cikla un prognostisko marķieru ekspresijas (molekulāras struktūras, kuras regulē šūnu dalīšanos, šūnu vielmaiņas intensitāti) atšķirības. Jāatzīmē, ka p16 (proteīns, kurš nomāc ļaundabīgu audzēju veidošanos) klātbūtne uzrādīja statistiski ticamu atšķirību starp audzējiem ar iepriekšesošām nieru audu rētainām izmaiņām un bez tām, kas, iespējams, daļēji izskaidro audzēju, kuri attīstījušies uz nefroklerozes fona, labdabīgāku gaitu.