Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība
Doktorantiem

1. jūnijā Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē Olga Zaikovska aizstāvēs promocijas darbu Naga funkcionālās vienības pārmaiņas onihomikozes pacientiem.

Onihomikozes jeb nagu sēnītes problēma dermatoloģijā joprojām ir ļoti aktuāla. Terapijas iznākums ir individuāls, bieži novēro slimības atkārtošanos, tāpēc nepieciešama padziļināta izpratne par procesiem, kas norit nagos. Nags ir interesants, bet sarežģīts izpētes materiāls, tāpēc nav atrodami daudz raksti par morfoloģiskām pārmaiņām cilvēku nagos, ja ir sēnīšu infekcija.

Šī darba mērķis bija izpētīt naga funkcionālo vienību (nagu, naga gultni un saistaudus) onihomikozes gadījumā, vērtējot materiālu no dažādiem šūnu morfoloģijas aspektiem.

Lai realizētu šos darba uzdevumus, 30 onihomikozes pacientiem tika paņemtas 5 mm lielas naga biopsijas. Iegūto materiālu apstrādāja un veica imūnhistoķīmiskās reakcijas. Kontrolei tika izmantoti piecu līķu nagi.

Rezultāti atklāja, ka sēnītes skartos nagos ir izteikti pārragošanās traucējumi un atrodami sēnīšu elementi. Imūnhistoķīmiskie krāsojumi deva inovatīvu informāciju par neizmainītu inervācijas līmeni (nemainās nervu šķiedru daudzums audos) un pastiprinātu asinsvadu veidošanās procesu, intensīvu iekaisuma faktoru un dabīgo pretmikrobu faktoru izdali, kā arī nozīmīgu šūnu bojāeju un audu restrukturizāciju šīs infekcijas gadījumā.