Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

Šodien, 2010. gada 12. februārī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) sociālās antropoloģijas maģistrante Margarita Miķelsone dosies uz Āfrikas valsti Zambiju, kurā 6 mēnešu laikā kā organizācijas „Humana People to people” pārstāve veiks savu pētījumu – studiju procesā paredzēto lauka darbu. Pētījuma mērķis ir izvērtēt nevalstisku organizāciju attīstības programmas un projektus (šajā gadījumā „Child Aid”), to, kā tiek sagatavoti brīvprātīgie darbam Āfrikā un ko šādi projekti dod vietējai kopienai.

Margarita uz Zambiju dosies no Dānijas, kur uzturējās 10 mēnešus un tika apmācīta par brīvprātīgo darbinieku. Apmācību posmā viņa pētīja, kā brīvprātīgie tiek sagatavoti savam turpmākajam darbam Āfrikā, kādas zināšanas tiek apgūtas, kāda ir pašas palīdzības organizācijas struktūra, sistēma utt. Savukārt Zambijā, sava lauka darba otrajā fāzē, Margarita kā brīvprātīgā palīdzēs veicināt šīs Āfrikas valsts attīstību, vienlaikus pētot projekta noderīgumu un devumu Zambijas sabiedrībai.un no otras puses kā sociālantropologs vērtēs projekta noderīgumu un devumu konkrēti Zambijas sabiedrībai. Pati Margarita par šo lauka darbu saka: „Man tā būs pirmā nozīmīgā antropologa pieredze. Vēlos maksimāli iedziļināties organizācijas attīstības problemātikā, pati kā organizācijas pārstāve piedzīvot, kā šādi projekti strādā praksē un cik lielā mērā arī antropoloģijas teorijas sakrīt ar to”.

Klāvs Sedlenieks, RSU sociālās antropoloģijas programmas koordinators: „Nebūs pārspīlēts, ja teikšu, ka pirmās Latvijā izglītību guvušās sociālās antropoloģijas studentes došanās uz Āfriku ‘lauka darbā’ ir nozīmīgs notikums, visai mūsu valsts sociālantropologu kopienai. Āfrika ir klasiska ‘lauka darba’ vieta sociālantropologiem, bet Margarita ir pirmā no Latvijas, kas dodas uz šo kontinentu. Tas ir arī iedvesmojoši tiem RSU studentiem, kuri šobrīd tikai sāk apgūt sociālās antropoloģijas pamatus mūsu maģistrantūras programmā. Sociālās antropoloģijas sāls ir ‘lauka darbā’, kur, ilgstoši dzīvojot vietējā sabiedrībā, tiek izzināti visdažādākie konkrētās sabiedrības dzīves dzīves aspekti. Turklāt, īstens antropologs, gluži kā kareivis – savu talantu, drosmi un pašdisciplīnu atklāj tikai uz ‘lauka’” .

Papildus informācija:

Antropoloģija ir zinātne par cilvēkiem visās ģeogrāfiskajās un laika dimensijās. Sociālā antropoloģija (dēvēta arī par kultūras antropoloģiju) pievēršas cilvēku eksistences sociālajiem aspektiem. Sociālās antropoloģijs metodoloģiskais zīmols ir ilgstošs individuāls etnogrāfiskais pētījums, kura laikā pētniekam ir jāspēj pilnībā iejusties pētāmajā sabiedrībā, tādējādi gūstot par to dziļu izpratni. Mūsdienās antropologi pēta ne tikai nelielus ciemus Āfrikā vai dziļi Amazones mūžamežos, kā tas bieži tiek sabiedrībā uzskatīts, bet tiek plaši nodarbināti arī moderno tehnoloģiju produktu izstrādes, tirgus izpētes un modernās sabiedrības pētījumu jomās. Var droši apgalvot, ka mūsdienās reti kurš dators vai mobilais telefons ir tapis, tā izstrādē nepiedaloties arī sociālajiem antropologiem.

„Humana People to People” ir starptautiska organizācija, kas aptver 32 nacionālas asociācijas 42 valstīs. Organizācija strādā ar vairāk kā 200 attīstības projektiem, kuros darbojas vairāk kā 9 000 darbinieku, caur šiem projektiem Humana People to People aizsniedz un pilnveido daudzu cilvēku dzīves attīstības valstīs, izglītojot skolotājus, palīdzot bērniem, cīnoties ar HIV/AIDS u.c. „Child Aid” ir viens no šīs organizācijas projektiem.