Lepojamies!
Atzinība

11. decembrī RSU Stomatoloģijas institūta valdes priekšsēdētājai profesorei Ilgai Urtānei pasniegta Kārļa Barona balva. Profesorei tā piešķirta par ieguldījumu RSU Stomatoloģijas institūta izveidošanā un attīstībā, zinātniskajā un pedagoģiskajā darbā.

Profesore I. Urtāne visu savu mūžu ir veltījusi Rīgas Stradiņa universitātei un RSU Stomatoloģijas institūtam. Viņa iepriekš arī bijusi RSU Zobārstniecības fakultātes dekāne. Profesore vairāku gadu desmitu garumā spējusi no padomjlaiku mantojuma attīstīt RSU Stomatoloģijas institūtu par modernu ārstniecības un studiju vietu, kurā zobārstu, mutes, sejas un žokļu ķirurģijas, ortodontijas, endodontijas un citu ar zobārsta profesiju saistītās jomas apguvuši vairāku paaudžu labākie Latvijas un ārvalstu profesionāļi. Panākta institūta nodaļu renovācija, atklātas jaunas un modernas bērnu un studentu klīnikas telpas, institūta finansiālā izaugsme un spēja būt vadošajam valsts nozīmes stomatoloģijas centram Baltijā.

Esot dekānei Zobārstniecības fakultātē, profesore panāca tās ievērojamu modernizāciju un pasaulē jaunāko tendenču ieviešanu, piemēram, uzstādot modernas simulāciju tehnoloģijas un izveidojot RSU stomatoloģijas pirmsklīniku, kas tiek uzskatīta par modernāko Ziemeļeiropā. Rezultātā katru gadu vietējo studentu skaits uz valsts budžeta vietām veidojis teju 10 studētgribētāju uz vienu studiju vietu; nemitīgi audzis ārvalstu studentu skaits. Profesore I. Urtāne ir vairāku zinātnisko pētījumu iniciatore un vadītāja; profesionālo asociācijas biedre un prezidente. Ar viņas gādību izdotas arī grāmatas par zobārstniecības vēsturi Latvijā (piemēram, Kārlis Barons un viņa laikmets Latvijas zobārstniecībā 1865–1944).

Kārļa Barona balva tika pasniegta RSU Stomatoloģijas institūta un Latvijas Zobārstu asociācijas kopīgajā svinīgajā sēdē. Balva tiek piešķirta par ieguldījumu praktiskajā zobārstniecībā, zinātnē un pedagoģijā un par ieguldījumu Latvijas Sarkanā Krusta darbībā.
Kārlis Krišjānis Barons (1865–1944) tiek uzskatīts par zobārstniecības pamatlicēju Latvijā. Viņš ir dzimis 1865. gadā Sanktpēterburgā par latviešu Dainu tēvu dēvētā Krišjāņa Barona ģimenē. Kārlis Barons daudz strādājis stomatoloģiskajā ķirurģijā, interesējies par fizikālo terapiju un rentgenoloģiju, rakstījis par stomatoloģiskās profilakses jautājumiem, žokļu lūzumu diagnostiku un ārstēšanu, komplikācijām pēc zobu izraušanas u. c. jautājumiem, līdz mūža beigām vadījis Latviešu zobārstu biedrību.