Pārlekt uz galveno saturu
Atzinība
Darbiniekiem

3. maijā Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā Veselības ministrijas Atzinības raksts par nozīmīgu ieguldījumu izglītības, zinātnes un veselības jomas attīstībā pasniegts Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Doktorantūras nodaļas dekānei, Medicīnas fakultātes Iekšķīgo slimību katedras profesorei Sandrai Lejniecei un Medicīnas fakultātes Bērnu ķirurģijas katedras profesoram Arnim Eņģelim.

sandra_lejniece.jpg

arnis_engelis.jpg

Prof. Sandra Lejniece

Profesore Sandra Lejniece ir Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenā locekle un starptautiski atzīta speciāliste hematoloģijā. Darbam RSU viņa veltījusi vairāk nekā 30 gadu. Kopš 2008. gada vada RSU doktorantūras studiju programmu Medicīna un studiju programmu hematoloģijas specialitātes rezidentiem, ir studiju kursa Hematoloģija programmas vadītāja un katru gadu vada promocijas darbu izstrādi.

Profesore ir vairāk nekā 125 publikāciju autore un līdzautore, divu monogrāfiju Klīniskā hematoloģija autore (2002., 2005.). Viņa pastāvīgi iesaistās valsts pētījumu programmās, zinātniskajos projektos un klīniskajos pētījumos, kā arī organizē zinātniski izglītojošus seminārus un lasa lekcijas Latvijā un ārzemēs.

Nenovērtējams ir profesores devums hematoloģijas attīstībā Latvijā. No 1993. līdz 1995. gadam Sandra Lejniece bija galvenā hematoloģe Labklājības ministrijā, vadījusi Valsts hematoloģijas centru un strādājusi par direktora vietnieci medicīniskajos jautājumos Rīgas Hematoloģijas centrā. Pašlaik vada Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīniku Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā.

Profesore ir Latvijas Hematologu asociācijas prezidente kopš tās dibināšanas pirms 25 gadiem, ieņem Latvijas Hematologu asociācijas sertifikācijas komisijas priekšsēdētājas amatu un ir Eiropas Hematologu asociācijas biedre, kā arī darbojas nozīmīgās vietēja mēroga un starptautiskās sabiedriskās organizācijās, kas veicina hematoloģijas nozares un pretvēža ārstniecības attīstību.

Prof. Arnis Eņģelis

Profesors Arnis Eņģelis bērnu ķirurģijai veltījis 47 gadus, visu darba mūžu bijis uzticīgs RSU un Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai (turpmāk tekstā – BKUS), palīdzējis un turpina palīdzēt tūkstošiem pacientu. Viņš ir viens no pieredzējušākajiem un zinošākajiem bērnu vēdera dobuma orgānu un taisnās zarnas slimību ķirurgiem Latvijā. Arnis Eņģelis ir bērnu mazinvazīvās ķirurģijas ieviesējs Latvijā, zināšanas un pieredzi iegūstot Vācijā, Francija, Holandē, Zviedrijā un Anglijā.

Arnis Eņģelis savā darba mūžā devis nozīmīgu ieguldījumu bērnu ķirurģijas nozares akadēmiskajā izaugsmē, no 2015. līdz 2020. gadam vadot RSU Medicīnas fakultātes Bērnu ķirurģijas katedru un veicot pedagoģisko darbu – viņš ir daudzu studentu, rezidentu un bērnu ķirurgu atbalstošs skolotājs. Profesors RSU docējis tādus studiju kursus kā Bērnu ķirurģija, Bērnu ķirurģiskās slimības, Bērnu traumatoloģija un ortopēdija u. c. gan vietējo, gan ārvalstu studentu grupās. Studenti viņu raksturo kā nevainojami profesionālu, saprotošu padomdevēju, kas aicina jaunos ārstus analizēt katru problēmu gan šauri, skatoties uz atsevišķām detaļām, gan plaši, vērtējot dažādas blakusparādības un vēsturiskos notikumus.

Profesors ir vairāk nekā 200 zinātnisko publikāciju un vairāku grāmatu autors, daudzu pētījumu zinātniskais konsultants, nozīmīgu pētniecības projektu vadītājs, promocijas darbu izstrādes vadītājs un Latvijas Zinātnes padomes eksperts. Ilggadējs Latvijas Bērnu ķirurgu asociācijas valdes loceklis un Sertifikācijas komisijas priekšsēdētājs.


Ministrijas apbalvojumu svinīgā pasniegšana notiek divas reizes gadā: maijā un novembrī pirms Latvijas valsts svētkiem. Šoreiz veselības ministre Līga Meņģelsone godināja 43 veselības nozares profesionāļus, pasniedzot Ministru kabineta Atzinības rakstu, kā arī Veselības ministrijas Atzinības rakstus un Pateicības rakstus.