Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
Skolēniem
Startē Stradiņos!
Uzņemšana

Katra profesija, kas saistīta ar noziedzīgu nodarījumu novēršanu, ir skarba, tādēļ skaidri jāsaprot, vai esi gatavs ikdienā saskarties ar dažādiem likumpārkāpumiem, uzskata Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) maģistra programmas Tiesību zinātne absolvents, Rīgas Austrumu prokuratūras prokurors Kaspars Krūmiņš (attēlā).

kaspars_krumins_prokurors.jpg

Negatīvu emociju, kas izriet no saskarsmes ar noziegumiem, var būt daudz, un darbs var izrādīties psiholoģiski grūts. Tādēļ ir nepieciešams savlaicīgi iepazīties ar profesijas specifiku un izvērtēt savus spēkus un gatavību.

Jurista profesijas izvēle jau pamatskolā

Kaspara Krūmiņa ceļš līdz prokurora amatam bijis piesātināts ar dažādiem pārbaudījumiem un sevis izzināšanas iespējām. Jurista profesiju kā savu nākotnes nodarbošanos Kaspars izvēlējies jau 9. klasē. Viens no iemesliem – ģimenes tradīcijas, jo tuvinieku vidū bija juridisko profesiju pārstāvji. Sākotnējā izpratne par šo jomu radās jau ģimenē, turklāt kopš agras jaunības interesēja krimināltiesības. Mācoties vidusskolā, Kaspars izvēlējās pastiprināti apgūt humanitāros priekšmetus, to vidū arī tiesības un svešvalodas. Vidusskolas laiks vēl vairāk nostiprinājis pārliecību par profesijas izvēles pareizību, un 2010. gadā Kaspars iestājās RSU Juridiskajā fakultātē, kura toreiz bija nesen izveidota.

Bakalaura studiju 3. kursā nākotnes redzējums jau kļuva krietni konkrētāks – Kaspars nolēma kļūt par prokuroru.

Moduļu sistēma iemāca mobilizēties

Kopumā RSU tiesību zinātni Kaspars studējis piecus gadus – trīs bakalaura un divus maģistra programmā. Atceroties bakalaura programmu, prokurors stāsta, ka īpaši patikusi moduļu sistēma, kas iemācījusi ātri un kvalitatīvi strādāt. Katrā no moduļiem bija semināri, referāti, dažādi pārbaudes darbi, esejas un eksāmens. Tas viss mēneša laikā, kurā bija jāapgūst konkrēts modulis.

Darbs kriminālpolicijā

Lai sasniegtu savu mērķi un kļūtu par prokuroru, Kasparam bija nepieciešams gan maģistra grāds, gan profesionālā pieredze.

Lai gūtu pieredzi un nostiprinātu zināšanas, Kaspars pēc bakalaura studijām un sešu mēnešu sagatavošanas kursiem sāka darbu kriminālpolicijā, kur, būdams operatīvais darbinieks, nodarbojās ar operatīvo izziņu un izstrādi, personu meklēšanu, izsekošanu un citiem uzdevumiem,

kurus nosaka Operatīvās darbības likums. Tas nebija darbs pie rakstāmgalda, bet reāla izmeklēšanas vidē, tātad pietiekami bīstams un vienlaicīgi ļoti noderīgs turpmākās karjeras veidošanā.

Studiju procesā individuāla pieeja katram studentam

Gadu pēc bakalaura programmas pabeigšanas, nu jau operatīvajā darbā norūdījies un pieredzi smēlies, Kaspars iestājās maģistrantūrā un izvēlējās programmas virzienu, kas bija cieši saistīts ar vienmēr interesējušo operatīvo darbu. Pirmajā gadā studenti lielākā grupā apguva tiesību zinātnes teorētiskos kursus, civiltiesisko zinātņu, administratīvo tiesību un krimināltiesību blokus. Savukārt otrajā gadā jeb B daļā studenti bija sadalīti nelielākās grupās atbilstoši izvēlētajai specializācijai, un Kaspars izvēlējās grupu, kas saistīta ar operatīvo darbu un izmeklēšanu.

Arī maģistra darbs rakstīts par šo tēmu, precīzāk – īpašajām izmeklēšanas metodēm narkokriminalitātes apkarošanā. Studiju laikā Kaspars turpināja darbu Kriminālpolicijā, kur nodarbojās ar šiem jautājumiem. Tātad studijas un praktiskais darbs bija cieši saistīti.

Atceroties studijas, Kaspars akcentē RSU docētāju īstenoto intensīvo darbu ar katru studentu kā personību, meklējot un atrodot individuālu pieeju.

Students kā aktīvs līdzdalībnieks, nevis pasīvs klausītājs

Bakalaura un maģistra studiju laikā bijuši daudzi izcili docētāji gan no akadēmiskās, gan no praktiskās vides. Kasparam vienmēr tuvās krimināltiesības mācīja profesors Aldis Lieljuksis, kurš bija arī viņa bakalaura un maģistra darba vadītājs. Piesātinātas un aizraujošas bija profesora Andreja Vilka lekcijas kriminoloģijā. Savukārt tiesību teoriju mācīja pašreizējais ģenerālprokurors Juris Stukāns. Viņš pierādīja, ka šo kursu var mācīt aizraujoši, studentus aktīvi iesaistot un neļaujot būt tikai pasīviem klausītājiem.

Docētāju vidū bija daudz profesionāļu no policijas, prokuratūras un tiesībsargājošām institūcijām. Tas deva studiju procesam praktiskā darba un pieredzes pienesumu.

Kā augstu prokurors raksturo iegūtās izglītības kvalitāti.

Kaspars, smaidot piebilst, ka šobrīd nav iespējams prognozēt visu turpmāko profesionālo ceļu, tomēr par šī brīža darbu, līdzšinējo karjeru un RSU saņemto izglītību nav šaubījies nekad.