Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
Tradicionālie pasākumi

RSU Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras vadītāja prof. Kristīne Mārtinsone ir pārliecināta, ka pandēmija ir izaicinājusi psiholoģiju un sekmējusi strauju tās nozīmes pieaugumu sabiedrībā. Cilvēkus arvien biežāk interesē psiholoģiskie procesi, stāvokļi un iezīmes, un viņi ir gatavi meklēt palīdzību.

Kristine_Martinsone02.jpg

Laikā, kad no dažādiem skatpunktiem tiek pētīta Covid-19 ietekme uz iedzīvotāju uzvedību, darbu un atpūtu, uzmanības centrā nonāk arī psiholoģiskā veselība. 22. un 23. oktobrī plānotie Psiholoģijas dienu pasākumi, kuros cita starpā būs iespēja iepazīties ar daudzveidīgu pētījumu pirmajiem rezultātiem, apliecina psiholoģijas nozīmes pieaugumu. Vai ikgadējās Psiholoģijas dienas šoreiz būs tradicionālas? Uz sarunu aicinājām profesori Kristīni Mārtinsoni.

Ko psihologiem parādīja pandēmija?

Tas parādīja un pierādīja, cik svarīgas sabiedrības dzīvē ir psiholoģijas zināšanas un iespēja saņemt psiholoģisko atbalstu un palīdzību.

Kad situācija valstī un pasaulē kopumā rada arvien jaunus izaicinājumus iedzīvotāju psiholoģiskajai stabilitātei, psiholoģijas nozīme strauji pieaug.

RSU Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedra jau kopš pandēmijas sākuma aktīvi iesaistījās pandēmijas negatīvo seku apkarošanā, tostarp sadarbībā ar citiem kolēģiem un profesionālajam biedrībām rīkojot izglītojošus vebinārus par attālinātu darbu profesionāļiem un plašākai auditorijai.

Vai ikgadējo Psiholoģijas dienu norise šogad būs tradicionāla?

Tās būs netradicionālas gan pēc formas, jo notiks arī tiešsaistē, gan satura ziņā, jo ietvers vēl nebijušus teorētiskus un praktiskus pasākumus. Varu droši teikt, ka tādas Psiholoģijas dienas Latvijā vēl nav notikušas. Es gribētu iezīmēt divus RSU gaidāmos pasākumus, kuri plašākai auditorijai demonstrēs, kā kopīgi iespējams meklēt starpdisciplinārus risinājumus mūsdienu izaicinājumiem, tie apkopos mūsu paveikto, kā arī iezīmēs ceļa karti, kurp dodamies un ko vēlamies sniegt nākotnē.

Kad varēsim iepazīties ar pirmajiem pētījumu rezultātiem par pandēmijas psiholoģisko ietekmi uz sabiedrību?

Tas notiks Psiholoģijas dienu centrālajā notikumā – starpdisciplinārajā zinātniskajā konferencē. Es teiktu, ka šīs konferences atslēgas vārds ir sadarbība – starp valsts pētījumu programmas projektos iesaistītajiem kolēģiem, starp docētājiem un studentiem, starp ekspertiem un profesionāļiem, proti, visiem, kuri ir iesaistīti palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem un rekomendāciju izstrādē.

Tā būs unikāla iespēja satikties pētniekiem, kas strādā dažādos VPP projektos, lai publiskotu un pārrunātu pirmos rezultātus par dažādiem psihoemocionāliem un sociāliem aspektiem.

Šajā saspringtajā laikā, kad projekti tiek īstenoti ļoti intensīvā laika grafikā, pētniekiem nav bijis daudz laika veltīt pārrunām, lai kopīgi izdiskutētu iespaidus par vienu un to pašu problēmu no vairākiem skatpunktiem.

Mūs visus interesē arī pētījumu pirmie rezultāti. Saprotu, ka līdz konferencei tos neatklāsiet, lai saglabātu intrigu, tomēr varbūt varat nedaudz pavērt priekškaru?

Taisnība, intrigai ir jāsaglabājas, tomēr varu atklāt kādu kopēju secinājumu, ko parāda mūsu pētījumi.

Lai saglabātu psiholoģisko līdzsvaru pandēmijas laikā un vieglāk būtu strādāt attālināti, ļoti svarīgs ir precīzs dienas plānojums un tā strikta ievērošana.

Diena no rīta līdz pat vakaram būtu jāsadala – kad veicam darba uzdevumus, kad ir atpūta, ēdienreizes, kad sporta vai izklaides pasākumi. Lai viss notiktu atbilstoši plānam, nevis haotiski. Cits ļoti svarīgs faktors ir pareizi organizēts un labs miegs. Pārējie secinājumi par darba un personiskās dzīves sabalansēšanu, veselības uzvedību, trauksmes mazināšanu un citiem jautājumiem būs dzirdami konferencē. Pētījuma rezultāti noderēs, veidojot rekomendācijas. Plānots, ka pasākumā piedalīsies arī ministriju pārstāvji.

Vai, jūsuprāt, pētījumu rezultāti tiks izmantoti pietiekami efektīvi?

Noteikti. Saskaņā ar pētījuma projektu prasībām, ir jāizstrādā skaidras rekomendācijas. Tās pētījuma noslēguma fāzē saņems arī lēmumu pieņēmēji. Decembrī jābūt publikācijām. Tā kā Covid-19 skar ikvienu, interesentiem būs iespēja iepazīties ar konferences ierakstu.

Cik aktīva ir studentu iesaiste?

Studenti piedalās vairākās  pasākuma sadaļās. 22. oktobrī pirmo RSU paspārnē rīkoto Psiholoģijas dienu pasākumu ievadīs mākslas terapijas docētāju un studentu psiholoģiski izglītojoša praktiskā nodarbība. Šīs nodarbības atslēgas vārds ir "radošums".

Katram kolēģim psihologam, studentam, ekspertam, katram interesentam, kurš piedalīsies nodarbībā, būs iespēja apgūt mūzikā, mākslā un kustībā balstītu metodi personisko resursu apzināšanā un aktivizēšanā.

Dalībnieki ir lūgti sagatavot papīru, krāsu zīmuļus, flomāsterus vai krītiņus, lai nodarbībā piedalītos arī attālināti. Savukārt 22. oktobra darba diena noslēgsies ar psiholoģijas maģistrantu veidotiem videostāstiem. Proti, studenti ir izveidojuši video intervijas ar dažādiem mūsu sabiedrības pārstāvjiem par piedzīvoto Covid-19 laikā. Videoklipi būs nozīmīga pieredze dažādām mērķa grupām dzīvesspēka stiprināšanai un iekšējo resursu apzināšanai. Šīs intervijas ir viens no sadarbības piemēriem, jo mūsu kolēģe – Komunikācijas fakultātes pētniece un viena no VPP projektu vadītājām Alise Tīfentāle – līdzās citiem atbalstīja mūsu psiholoģijas studentus, palīdzot video interviju sagatavošanā.

Vai būs arī starptautiskie vieslektori?

23. oktobra pasākuma mērķis ir padomāt, kā globālā pandēmija ietekmē pašu psiholoģiskās palīdzības sniedzēju, ar kādiem izaicinājumiem ir jāsastopas speciālistiem. Tajā piedalīsies un ar savu bagātīgo pieredzi par Eiropas psihologu profesionālo identitāti  dalīsies psiholoģijas doktors no Portu Universitātes Migels Rikū (Miguel Ricou), kurš pārstāv arī Eiropas Psihologu asociāciju federāciju un sadarbojas ar mūsu kolēģiem, piemēram, doktoranti Elīnu Akmani.

Šajā diena runāsim par aktualitātēm profesionāļu darba vidē. Zināms, ka šobrīd ieskanas daudzas jaunas notis par darba vidi, sadarbības veidošanu, drošības stiprināšanu, dažādiem ētiskiem jautājumiem un aspektiem. Migels Rikū ir piekritis novadīt supervīziju profesionāļiem.

Vēl šajā dienā mūsu katedras lektore Zane Gulbe stāstīs par telepsiholoģijas iespējām un līdzšinējo pieredzi, notiks Latvijas klīniskās personības testa rokasgrāmatas prezentācija un tiks pārrunātas mūsdienu militārās psiholoģijas tendences. RSU ir viena no līderiem Latvijā militārās psiholoģijas jomā. Lepojamies, ka RSU paspārnē un valsts pētījumu programmas un citu projektu ietvaros ir izdevies izstrādāt un attīstīt ļoti vērtīgu izpētes instrumentu, kas ir guvis plašu psihologu atzinību.

Mūsu organizēto pasākumu programma Psiholoģijas dienu ietvaros būs plaša un noderīga profesionāļiem, sadarbības partneriem un cilvēkiem, kurus interesē psiholoģija, tādēļ aicinām piedalīties un novēlām katram dalībniekam atrast sev noderīgo.