Pārlekt uz galveno saturu
Skolēniem
Starptautiskā sadarbība
Tradicionālie pasākumi

Demonstrējot labas zināšanas, kā arī patīkami pārsteidzot ar lielo dalībnieku skaitu un plašo reģionālo pārstāvniecību, 25. februārī Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) tika aizvadīta neirozinātnes olimpiāde vidusskolēniem Latvian Brain Bee, kura notika otro gadu pēc kārtas.

latvian_brain_bee_uzvaretajas02.jpgNo kreisās: 1. vietas ieguvēja Madlēna Keiša no Aizkraukles novada vidusskolas, 2. vietas ieguvēja Elza Strumpe no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas un 3. vietas ieguvēja Patrīcija Nikola Svīrēja no Rīgas 84. vidusskolas

“Olimpiāde bija lieliska iespēja paplašināt zināšanas par nervu sistēmu, jo mani ļoti aizrauj gan neiroloģija, gan neirozinātne. Tā deva iespēju mācīties atpazīt dažādu nervu slimību pazīmes. Uzvara Latvian Brain Bee sniedza pārliecību, ka medicīna un tieši neiroloģija ir tā nozare, kas mani patiesi interesē un ar ko es vēlos saistīt savu nākotni,” stāsta olimpiādes nacionālās kārtas uzvarētāja Madlēna Keiša.

Kopumā dalībai olimpiādē bija pieteikušies vairāk nekā simts skolēnu no visas Latvijas. Piecdesmit labākie, kuri piedalījās olimpiādes nacionālajā posmā, tika noskaidroti jau atlases kārtā, kas 21. un 22. janvārī notika attālināti RSU e-studiju vidē. Nacionālās kārtas uzvarētāja pārstāvēs Latviju International Brain Bee 2023,  kas šogad notiks ASV galvaspilsētā Vašingtonā.

latvian_brain_bee02.jpg

“Jāsaka, vidusskolēni organizatoru komandu iepriecināja ar savām zināšanām un ieguldīto darbu, ņemot vērā to, ka olimpiādes uzdevumi bija diezgan komplicēti. Esam patiesi gandarīti par jauniešu degsmi un ieinteresētību neirozinātnē,” uzsver olimpiādes organizators, RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas studentu zinātniskā pulciņa vadītājs Agnis Saulītis.

Olimpiāde RSU norisinājās sešas stundas. Darba valoda bija angļu, un skolēniem bija jāatbild uz jautājumiem par nervu sistēmas anatomisko un histoloģisko uzbūvi, nervu sistēmas darbības principiem un slimībām. Sacensībās tika pārstāvētas vidusskolas no Rīgas, Aizkraukles, Rēzeknes, Jelgavas, Daugavpils, Rojas, Jūrmalas, Preiļiem, Olaines, Iecavas, Valkas un Dagdas. Lielākā daļa skolēnu bija no reģionu skolām. Puse dalībnieku bija no 12. klasēm, kam seko 11. un 10. klašu pārstāvji.

latvian_brain_bee_prof_millers.jpgRSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras vadītājs prof. Andrejs Millers

“Esam priecīgi, ka jaunieši interesējas par neirozinātni. To pierāda plašais dalībnieku skaits no visas Latvijas. Pagājušajā gadā uzvarēja skolēns no Rēzeknes, šogad – skolniece no Aizkraukles, tas liecina, ka zinoši un perspektīvi jaunieši ir visā Latvijā,” pastāstīja Neiroloģijas attīstības fonda un RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras vadītājs prof. Andrejs Millers. “Olimpiāde parādīja, ka esam bagāti ar vidusskolēniem, kuri ir gatavi ne tikai iesaistīties nervu slimību izpētē un neirozinātnē, bet arī saistīt savu profesijas izvēli ar studijām RSU Medicīnas fakultātē.

Pasaulē un Latvijā pieaug pacientu skaits ar dažādām šobrīd vēl neārstējamām smadzeņu saslimšanām. Palīdzēt te var jaunieši, kuri izvēlas ar nervu slimību izpēti un ārstniecību saistītu nākotni.”

Latvian Brain Bee ir daļa no lielās International Brain Bee, kura pastāv jau 20 gadu un ir uzņēmusi savā lokā vairāk nekā 30 valstu. Tā veicina skolēnu iesaistīšanos neirozinātnē, rīkojot daudzlīmeņu konkursu. Skolēni vispirms piedalās valsts nacionālajā olimpiādē, kuras uzvarētājs dodas uz starptautiskām sacensībām. Latvija International Brain Bee saimē ir nu jau otro gadu, pateicoties veiksmīgai sadarbībai starp RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas studentu zinātnisko pulciņu, RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedru, Neiroloģijas attīstības fondu un Jauno mediķu akadēmiju.

latvian_brain_bee00.jpg
 
Olimpiādes norisē nozīmīgu ieguldījumu deva International Brain Bee koordinators Latvijā dr. Daniils Žukovs, uzdevumu recenzente dr. Enija Štoka, Neiroloģijas un neiroķirurģijas studentu zinātniskā pulciņa vadītājs Agnis Saulītis un biedri Laura Volfa, Dāniels Urbanovičs, Aleksejs Sevčenko un Sebastians Šmits, kā arī RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras vadītājs prof. Andrejs Millers.