Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

2010. gada 2. februārī plkst. 15.00 Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas un Antropoloģijas institūtā (AAI), Kronvalda bulvārī 9, 1. auditorijā, notiks Akadēmiskā pēcpusdiena, kas veltīta augstākās medicīniskās izglītības sākumam Latvijā. Par tās aizsākumu uzskata zviedru profesora Gastona Bakmaņa medicīnas studentiem nolasīto anatomijas lekciju 1920. gada 2. februārī.

Akadēmiskajā pēcpusdienā piedalīsies Rīgas Stradiņa universitātes vadība, pasniedzēji, studenti un viesi, tiks nolasīti vairāki akadēmiskie lasījumi, kas veltīti šai nozīmīgajai jubilejai. AAI direktore, profesore Māras Pilmane nolasīs akadēmisko runu „Bakmaņu dzimta un Latvija”, kā simbolisks pirmās anatomijas lekcijas “atgādinājums” notiks zviedru profesora Gotfrīda Rūmana lekcija par to, kā šodien attīstīt modernas medicīnas studiju programmas.

Šī Akadēmiskā pēcpusdiena ir viens no pirmajiem pasākumiem, kas šogad aizsāk Rīgas Stradiņa universitātes jubilejas gadu. 2010. gada jūnijā aprit 60. gadi, kopš dibināta RSU.

Nedaudz faktu par augstākās medicīniskās izglītības aizsākumiem Latvijā:

1919. gadā Latvijas universitātē tika nodibināta Medicīnas fakultāte. Kā viena no pirmajām tika izveidota Anatomijas katedra, tomēr, lai uzsāktu darbu, bija nepieciešams steidzami atrast katedras vadītāju. Par apvienotās Anatomijas, Histoloģijas un Embrioloģijas katedras vadītāju tika uzaicināts medicīnas zinātņu doktors Gastons Bakmanis no Zviedrijas.1919. gadā viņš tika ievēlēts par profesoru.

Medicīnas fakultātes rīcībā tika nodota toreizējā pareizticīgo garīgā semināra ēka Kronvalda bulvārī 9 (tagadējais AAI). Tomēr toreiz tajā bija ievietota viena no krievu karaspēka daļām un lūgšanu zālē tika noturēti dievkalpojumi. Tādēļ par profesora Bakmaņa darba vietu uz laiku kļuva neliels kabinets Ķīmijas fakultātes ēkā, Kronvalda bulvārī 4, kurā arī 1920. gada 2. februārī tika nolasīta pirmā lekcija anatomijā. Savas darbības laikā profesors Bakmanis noorganizēja un izveidoja ne tikai Anatomijas katedru, bet arī Anatomijas institūtu, kura sastāvā bija Anatomijas un Histoloģijas–embrioloģijas katedra, un Anatomijas muzejs.