Darbiniekiem
Jubilejas

Svinot Rīgas Stradiņa universitātes 65 gadu jubileju, ieskatam publicējam dažus universitātes vēstures faktus – par augstskolas avīzi, studentu arodbiedrību, RSU mājaslapu ķīniešu valodā un daudz ko citu.

• No 1957. līdz 2000. gadam RSU (iepriekš – Rīgas Medicīnas institūts un Latvijas Medicīnas akadēmija) bija savs laikraksts. No 1957. gada 9. janvāra līdz 1989. gada 27. septembrim tā nosaukums bija Padomju Mediķis, pēc tam – Pulss. Piemēram, 1998. gadā to varēja nopirkt par 10 santīmiem (0,14 eiro).

anatomikums-20gs-60-gadi-Foto-Paulis-Cirulis-lead.jpg

Rīgas Medicīnas institūta studenti anatomikumā 20. gadsimta 60. gados. Foto: Paulis Cīrulis. No RSU muzeja krājuma

• No pagājušā gadsimta 60. līdz 90. gadiem augstskolā darbojās Studentu arodbiedrība, par kuras biedru kļuva ikviens, kurš iestājās augstskolā. Arodbiedrības biedri ievēlēja arodkomiteju, kas nodarbojās ar studentu ikdienas jautājumu un problēmu risināšanu, rūpējās par sabiedriskā transporta braukšanas kartīšu savlaicīgu iegādi, piešķīra pabalstus un organizēja dažādus studentu kultūras un sporta pasākumus.
  • 1998. gadā, lai kļūtu par RSU Medicīnas fakultātes studentu, bija jānokārto iestājpārbaudījumi ķīmijā (rakstiski), bioloģijā (rakstiski) un latviešu valodā (sacerējums) un jāiztur konkurss. Turklāt vidusskolas atestātā bija jābūt eksāmena atzīmei fizikā.
  • 1998. gadā Latvijas Medicīnas akadēmijas (tagad – RSU) sekmīgie pilna laika studenti varēja pretendēt uz 35 latu (aptuveni 50 eiro) kredītu mēnesī no valsts līdzekļiem savu sociālo vajadzību nodrošināšanai. Kredīts bija jāatmaksā septiņu gadu laikā.
  • 20. gadsimta 90. gados un 21. gadsimta sākumā (līdz 2004. gadam) RSU bija maksas tualetes. Par tualetes apmeklējumu bija jāmaksā divi santīmi (0,03 eiro).
  • 2004. gadā RSU centrālās ēkas vestibilā tika izveidota pirmā koka uzbrauktuve cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
  • Lai RSU piesaistītu studentus no Ķīnas, no 2011. līdz 2013. gadam bija pieejama RSU mājaslapa ķīniešu valodā. Starp citu, šajā rudens semestrī studijas RSU Ārvalstu studentu nodaļā sākuši divi ķīnieši un lapu ķīniešu valodā ir plānots atjaunot.
  • 65 gadu laikā RSU ir bijuši aptuveni 43 000 tūkstoši absolventu.
Rīgas Medicīnas institūts – no 1950. līdz 1990. gadam
Latvijas Medicīnas akadēmija – no 1990. līdz 2002. gadam
Rīgas Stradiņa universitāte – kopš 2002. gada

Papildu informāciju par RSU vēsturi, izvēloties atbilstošo gadskaitli, atradīsiet RSU vēstures lineālā šeit.

Plašāk par Rīgas Stradiņa universitātes 65 gadu jubilejas pasākumiem lasiet šeit, kur informācija ik pa laikam tiek papildināta.