Darbiniekiem
Vide

Atkritumu šķirošana ir būtisks darbs, ko varam darīt zaļākas nākotnes vārdā. Videi draudzīga politika ir arī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) attīstības stratēģijas virziens, un esam sevi pieteikuši kā zaļi domājošu augstskolu. RSU atkritumu šķirošana notiek kopš 2013. gada, bet pērnā gada sākuma testa režīmā RSU ieviesta jauna un inovatīva atkritumu šķirošanas sistēma Longopac. Pašreiz šķirošanas skapji ar šo sistēmu, kopskaitā 109, ir pieejami gandrīz visās RSU adresēs, kur iespējams atsevišķi sašķirot papīra, kartona, plastmasas un sadzīves atkritumus. Turpmāk plānots papildināt šādu skapju skaitu, lai pēc iespējas samazinātu sadzīves atkritumu daudzumu un palielinātu šķiroto atkritumu īpatsvaru.

atkritumu_skirosanas_sistema_00.png

atkritumu_skirosanas_sistema_02.png

atkritumu_skirosanas_sistema_01.png

atkritumu_skirosanas_sistema_03.png

Aicinām mūsu darbiniekus un studentus izmantot jauno atkritumu šķirošanas sistēmu – lūgums nelietot biroju telpās individuālos atkritumu grozus, kur varētu rasties nešķiroti atkritumi, bet gan nogādāt atkritumus Longopac tvertnēs koplietošanas telpās. Aicinām arī neizmantot vienreizējās lietošanas plastmasas glāzes, bet lietot savas krūzes un pudeles, kā arī nepirkt ūdeni pudelēs, bet izmantot ūdens filtru ūdeni.

Sašķirotie atkritumi tiek savākti atsevišķi tiem paredzētajos konteineros, un par to nodošanu nav jāmaksā (maksas pakalpojums ir vienīgi sadzīves atkritumu utilizēšana). Papīrs tiek uzkrāts atsevišķi un nodots Līgatnes papīrfabrikai. Pagājušā gada laikā esam nodevuši pārstrādei gandrīz septiņas tonnas papīra.

Ieguvumi no šķirošanas sistēmas Longopac ieviešanas

• Pieaug darbinieku un studentu zināšanas un prasmes vides jautājumos
  • Videi draudzīga politika – pieaug šķiroto atkritumu daudzums. Sadzīves atkritumos par aptuveni 75 % samazinās otrreiz izmantojamo atkritumu īpatsvars un otrreizējai pārstrādei nododamo atkritumu apjoms pieaug par aptuveni 30 %
  • Resursu ietaupījums – sadzīves atkritumu samazināšanās mazina izdevumus par atkritumu utilizāciju
  • Apkopēju darba laika, maisiņu un izmaksu ekonomija. Lai savāktu un iztukšotu atkritumu urnas, nomainītu maisiņus 400 darba vietām, jāpatērē aptuveni 2,5 darba stundas dienā
  • Ietekme uz darbinieku un studentu veselību. Nepieciešamība regulāri nest savus atkritumus uz koplietošanas telpām mazina sēdoša dzīvesveida negatīvo ietekmi uz veselību

Paldies Dzirciema ielas 16 D korpusa kolēģiem no Personāla departamenta, Finanšu departamenta un Infrastruktūras departamenta par jaunās šķirošanas sistēmas testēšanu un ieteikumiem!