Preses relīzes

Dzīvnieku izmantošana izglītībā un pētniecībā no filozofa, zinātnieka un ārsta skatupunkta – šādā ietvarā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Studējošo pašpārvalde piektdien, 22. februārī, plkst. 16.00 noturēs diskusiju, kas atvērta ikvienam interesentam. Uz sarunu par laboratorijas dzīvniekiem, kas kalpojuši topošo ārstu skološanai un zinātnei, aicināts filozofs, RSU docētājs Artis Svece, RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta vadošais pētnieks Šimons Svirskis un RSU Ortopēdijas katedras vadītājs profesors Andris Jumtiņš.

Kamēr Artis Svece skatīs laboratorijas dzīvnieku izmantošanas vēsturi un ētiskos aspektus, pētnieks Šimons Svirskis runās par dzīvnieku lomu slimību izpētes un zāļu izstrādes procesā, savukārt profesors Andris Jumtiņš skars medicīnas izglītību šīs tēmas kontekstā.

Mūsdienās RSU plaši izmanto digitālās tehnoloģijas, mulāžas un elektroniskās simulācijas. “Lai arī RSU studiju procesā vairs netiek veikti eksperimenti ar dzīvniekiem, augstskolas vēstures muzejs glabā šādas, vairākus gadus senas liecības. Visvairāk tādu ir no Padomju laikiem, kad morāles principi attiecībā uz dzīvnieku izmantošanu nebija pārlieku stingri,” norāda RSU muzeja vadītāja Daiga Dupate, kuras paspārnē izveidota un līdz 28. martam RSU centrālajā ēkā skatāma izstāde Dzīvnieku izmantošana medicīnas izglītībā: laika liecības.

Situācija dzīvnieku izmantošanā krasi sāka mainīties XX gadsimta deviņdesmito gadu vidū, kad Latvijā arvien vairāk sāka pievērst uzmanību Rietumeiropas ētiskajām vērtībām. Piemēram, RSU muzejā glabājas 1993. gada studentu iesniegums augstskolas vadībai ar kategorisku lūgumu pārtraukt nodarbības, kurās eksperimentiem izmanto dzīvniekus. Par sabiedrības ētiskās apziņas izaugsmi un pārmaiņām humānu principu virzienā liecina arī vairākas publikācijas augstskolas izdotajā laikrakstā “Pulss”. Līdz ar iestāšanos Eiropas Savienībā Latvija ratificēja un ieviesa daudzas starptautiskas konvencijas, tostarp par dzīvnieku izmantošanu pētījumu nolūkiem.

Diskusijas sākums 22. februārī plkst. 16.00, tā norisināsies Dzirciema ielā 16, RSU centrālās ēkas ēdnīcas zālē. Laipni aicināti pievienoties!

Papildu informācijai