Profesionālā pilnveide medicīnā un veselības aprūpē

8. un 9. oktobrī Jelgavā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) kopīgi dibinātajā apmācību centrā Doctors Safe Train ievērojamu Eiropas profesionāļu vadībā notika mācības bērnu ķirurgiem miniinvazīvajā ķirurģijā.

Kursos, kur piedalījās bērnu ķirurgi no dažādām Eiropas valstīm, tika izmantoti dzīvie audi, tādējādi situāciju maksimāli pietuvinot reālajai dzīvei. Kursu mērķis bija uzlabot kursu dalībnieku ķirurģijas prasmes laparoskopijā un videoasistētās krūškurvja procedūrās.

kirurgi-macas-jelgava10-lead_0.jpg

RSU rektors, profesors, ķirurgs Jānis Gardovskis, uzrunājot klātesošos, izteica gandarījumu, ka centrs, kurš izveidots, sadarbojoties divām universitātēm, pastāvēšanas trīs gadu laikā, ir spējis sekmīgi attīstīties, kļūstot par savas jomas līderi Baltijā.

"Šādu centru darbība ir ļoti nozīmīga ķirurgu prasmju apguvei un pilnveidei," norādīja profesors J. Gardovskis, uzsverot, ka ķirurga prasmes sākumā tiek apgūtas, izmantojot speciālos 3D ķirurģijas trenažierus un simulatorus, un tas notiek RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā, bet specializētajos centros, izmantojot dzīvos audus, drošā veidā var apgūt īpašas ķirurģijas prasmes, kas nepieciešamas retu un ļoti sarežģītu operāciju veikšanai. "RSU topošajiem un esošajiem speciālistiem ir izveidojusi pasaules līmeņa infrastruktūru ķirurgam nepieciešamo prasmju apguvei un pilnveidošanai. Tālāk notiek darbs operāciju zālēs, asistējot un veicot operācijas pieredzējušu speciālistu vadībā."

Kursus centrā Doctors Safe Train vadīja pieredzējušais un pasaulē labi zināmais bērnu ķirurgs un profesors Amulja Saksens (Amulya Saxena) no Lielbritānijas. Viņš ir Eiropas Bērnu ķirurgu asociācijas valdes loceklis izglītības jautājumos, kā arī Čelsijas un Vestminsteras slimnīcas bērnu ķirurgs. Uzrunājot kursu dalībniekus, A. Saksens izteica pateicību abām universitātēm un visiem organizatoriem par sniegto iespēju organizēt šos kursus.

"Pēdējo gadu laikā arvien vairāk pūles tiek ieguldīts, lai mazinātu plaisu starp Rietumiem un Austrumiem bērnu ķirurgu profesionālajā izaugsmē, jo Eiropā parasti šādi kursi prasa lielas izmaksas," teica A. Saksens, piebilstot, ka Rīgā viņš viesojas ceturto reizi un ir gandarīts, ka šāds centrs tagad ir arī Baltijā. "Laparoskopija joprojām attīstās, tāpēc ir svarīgi, ka ķirurgiem ir iespēja pilnveidoties, trenējot savas prasmes, piemēram, redzot, kā kustas paša rokas operācijas laikā. Ļoti reti, kad kursi notiek dienas vai vairāku dienu garumā, – lielākoties tās ir lekcijas, tāpēc Doctors Safe Train piedāvātās mācības ir ļoti nozīmīgas un sniedz lielu ieguldījumu ārstu profesionālajā attīstībā." Profesors uzsvēra, ka ķirurgiem prasmju apguve un pilnveidošana ir ļoti nepieciešama, kaut arī interneta laikmetā ļoti daudzas manipulācijas var aplūkot YouTube.

kirurgi-macas-jelgava11-lead.jpg

Apmācību centra Doctors Safe Train valdes locekļi – bērnu ķirurgs Olafs Volārts un Ilona Bundze-Zdanovska –, kuri šos kursus organizēja, norādīja, ka kursu mērķis ir radīt situāciju, kāda tā ir operācijas zālē, operējot cilvēkus. Mācības notiek pie pieciem operāciju galdiem speciāli pieaicināto profesionāļu vadībā, turklāt kursos piedalījās arī divi anesteziologi – gan veterinārais, gan cilvēku, lai situāciju maksimāli pietuvinātu reālajai dzīvei.

Apmācību centrs "Doctors Safe Train" ir izcils piemērs divu universitāšu – RSU un LLU – kopīgo centienu sekmīgam rezultātam, kura tapšanā gan LLU, gan RSU ir ieguldījušas lielas pūles. Vairāk par centru "Doctors Safe Train" var lasīt šeit.